Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Zánět srdečního svalu po vakcíně proti covidu: Čeští kardiologové řekli, zda se ho obávat

Autor: ula - 
30. srpna 2021
05:00

V souvislosti s mRNA vakcínami se v médiích objevily zprávy, že jedním z vedlejších účinků je zánět srdečního svalu. Naše ordinace se rozhodně neplní lidmi se zánětem srdečního svalu po očkování, ujišťují čeští kardiologové. Staví se proti fámám a zveličování, které podle nich brání proočkování, a nahrávají tak vzniku dalších mutací světově rozšířeného viru. Na druhou stranu uvádí, že tato reakce na očkování existuje. Jak to tedy je se zánětem srdečního svalu po očkování a máme se tohoto vedlejšího účinku obávat?

„Mýty kolem vakcinace se množí, odpůrci očkování jsou o své pravdě přesvědčeni natolik, že neakceptují ani základní vědecká data – a s dogmaty se bohužel argumentovat nedá. Řada lidí, i chronicky nemocných, tak raději čeká, co vakcína udělá s ostatními. Kardiak, který se nakazí covidem, má přitom až trojnásobně vyšší riziko úmrtí na něj. Musíme si uvědomit, že pomalé tempo a neúplná vakcinace vytvářejí prostor pro vznik nových mutací. Zapomeňme, že delta je poslední v řadě. Pokud se nám nepovede očkování plošně dotáhnout, hrozí reálné nebezpečí, že se nadějeme další vlny pandemie,“ říká MUDr. Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti (ČKS).

Komplikace související s vakcinací jsou podle něj zveličeny. „Vakcíny mRNA nás překvapily svojí bezpečností. Uvážíme-li, kolik vedlejších reakcí mají lidé po jiných očkováních, například před cestováním do zahraničí, pak vychází srovnání s vakcínou na covid-19 jednoznačně příznivě. Vedlejší účinky samozřejmě existují, některé jsou dány samotným mechanismem vakcíny, která má imunitní odpověď navodit. Bohužel se však mnoho nemocí, které se vyskytují i v době necovidové, přisuzují vlivu vakcíny,“ uvádí profesor Linhart.

Zánět srdečního svalu po očkování?

Kardiologové například čelili záplavě reakcí na zprávu, že vakcína od firmy Pfizer způsobuje zánět srdečního svalu u mužů. „Nejlepší data máme ze srpnového vydání amerického časopisu JAMA, kde autoři zhodnotili riziko zánětu srdečního svalu (myokarditidy) a osrdečníku po vakcinaci provedené u více než dvou milionů jedinců. Riziko vyžadující hospitalizaci vyčíslili na 1 na 100 000 a zánětu osrdečníku na 1,8 na 100 000 očkovaných. Průběh všech případů byl příznivý, nikdo nezemřel. Tento zánět není vzácným onemocněním a vyskytuje se běžně i mimo pandemii – takže reálně je riziko vakcíny jako příčiny komplikací ještě menší. Případy myokarditidy byly mimochodem popsány i při vakcinaci proti neštovicím, chřipce či papilomaviru,“ popisuje předseda českých kardiologů.

Za zmínku podle něj stojí i data americké armády, která svým vojákům podala 2,8 milionů dávek mRNA vakcín. Myokarditida se objevila u 23 vojáků.

I mladí mohou na covid-19 zemřít

„Neříkám, že reakce v podobě zánětu srdečního svalu po očkování neexistuje. Pokud si ale dáte na misky vah tento velmi vzácný vedlejší účinek a přínos vakcinace, tak je jasné, že přínosy převažují nad možným rizikem,“ řekl Blesk Zprávám Linhart s tím, že je chybou myslet si, že mladí lidé nemohou zemřít na covid-19.

„Máme bohužel smutné zkušenosti z české pandemie, když jsme viděli umírat pacienty po 20. roce věku,“ dodal Linhart.

MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda České asociace preventivní kardiologie ČKS, uvedl, že každá účinná léčba je spojená s nežádoucími reakcemi.

„Jenom léky, které nemají žádný účinek, tak samozřejmě nemají žádné vedlejší účinky a stejné je to s vakcinací. Je třeba se na to podívat správně - tedy podívat se na četnost nežádoucích účinků v celé populaci,“ řekl Vrablík.

Vysoký cholesterol jako problém při covidu-19

Vrablík také upozornil, že 80 % dospělé populace v Česku trápí vysoká hladina cholesterolu a ten může zkomplikovat léčbu covidu-19. „Nepřímo se ukazuje, že ten, kdo měl nízké hodnoty cholesterolu, byl lépe chráněn před koronavirovou infekcí. Covid se totiž do buňky dostává prostřednictvím receptorů, ty ale potřebují cholesterol. Když ho měl člověk v krvi méně, infekce se do buňky dostávala hůře,“ vysvětluje profesor Vrablík.

Jak dodává předseda českých kardiologů prof. Linhart, koronavirová pandemie zbrzdila v prvním čtvrtletí poskytování plánované kardiologické péče, což se může projevit nárůstem komplikací v pozdější době: „Na vrcholu covidové krize se nemocní často báli jet do nemocnice a zanedbali i akutní projevy, včetně infarktů. Někteří na to doplatili cenou nejvyšší, jiní přicházejí nyní s projevy srdečního selhání a s dalšími komplikacemi.“

gaysknirem ( 12. února 2022 10:45 )

Kdo má autoimunitní onemocnění, tak by měl být obezřetný. Zdravotní stav se prý může načas zhoršit, ale kdoví, zda jen načas, a jaký čas? Jde i o schopnost pohybu, například při zánětech kloubů, a to je věc nejen samotného pacienta, ale kdo se pak postará? Proč se o tom více nemluví?

gaysknirem ( 12. února 2022 10:42 )

Byl jsem loni na kardio vyšetření, protože byla/ je/ dušnost a pobolívání na hrudi. Praktická lékařka , ta neví ani to, co já, a kontrolu mám na kardiu za rok.

Akrimka Petera ( 31. srpna 2021 15:21 )

Jsem v péči internisty pro vysoký TK. EKG jsem měla vždy v normě, i před vakcinací. Zhruba 6 týdnů mi po II.vakcinaci Pfizerem zjistili abnormální EKG.Čekají mne další vyšetření,možná i pobyt v nemocnici.Toliko k očkování!

PPP150W ( 31. srpna 2021 06:19 )

Ono je u vás vůbec zvláštní, co tady píšete. Jedněm vakcinám, kterými očkuje celý svět, nevěříte a jinou, kterou se nechtějí očkovat ani v zemi jejího původu, se necháte ochotně naočkovat? Kde jste nabyla jistotu, že Sputnik je pro vás to pravé? Víte, ono na tom nezáleží, ale já si myslím, že u vás hraje roli ještě něco jiného, než obecný názor na očkování. Ale to je vaše věc. Já ani nevěřím, že jste se nechala očkovat Sputnikem, ale mohu se mýlit. Ale obecně, sama jste přiznala, že problém může být u vás a je to i pravděpodobné. Prostě jste jedna z mála, jste výjímečná, ale to neznamená, že Pfizer je špatná vakcina. Pro vás asi ano, ale pro statisíce lidí nikoli. Patřím mezi ně.

PPP150W ( 31. srpna 2021 06:07 )

A to vám stačí k názoru, že je očkování nebezpečné? Na co umřela? Já neznám nikoho, kdo by zemřel a pracuju ve firmě s několika tisíci zaměstnanci. Tak si to přeberte.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud