Expremiér o zkrocení viru a očkování. „Jsme v klíčovém okamžiku pandemie,“ míní Blair

Autor: Darina Jíchová - 
19. července 2021
11:45

Od pondělí 19. července vláda v Anglii rozvolnila koronavirová opatření, Velká Británie ale jako taková rozhodně ještě pandemii neporazila. V zemi se šíří nebezpečnější varianta delta, expremiér Tony Blair uvedl, že se Británie nachází v klíčovém okamžiku boje s pandemií. Pro list Daily Mail se vyslovil proti izolaci očkovaných lidí.

„Z mé strany nejde o kritiku, ale o nápady. Vím, že pandemie je tou nejtěžší výzvou, které čelí všechny vlády světa. Rozhodnutí světových lídrů jsou většinou vyvážená, každé rozhodnutí je ale těžké,“ uvedl Blair a vyzvedl hlavně britský vakcinační program, který považuje za velmi úspěšný. „Všichni by na něj měli být pyšní,“ prohlásil expremiér.

V Anglii mohly otevřít noční kluby, mladí lidé si tu po rozvolnění užívali bez roušek (19. 7. 2021) V Anglii mohly otevřít noční kluby, mladí lidé si tu po rozvolnění užívali bez roušek (19. 7. 2021) | ČTK / AP / Alberto Pezzali

„Teď jsme ale na křižovatce, nacházíme se v klíčovém momentu pandemie a bylo by nebezpečné vydat se protichůdnými směry. Musíme se zaměřit na konstantní promýšlení a propočítávání rizik, kterým čelíme,“ vysvětlil Blair. „Na jedné straně jsme kompletně uvolnili restrikce, případy covidu-19 ale přibývají, na druhou stranu máme aplikaci na trasování, když někdo přijde do kontaktu s nakaženým,“ navázal bývalý ministerský předseda.

Zkrotit virus a naučit se s ním žít

Blair zmínil i izolaci osob, které se setkají s infikovaným člověkem. On je osobně proti, hlavně prý u plně očkovaných to nedává smysl. „Světové vlády vybíraly mezi dvěma strategiemi: nulové riziko nebo řízené riziko,“ poukázal expremiér. „Při první variantě si státy představovaly, že zcela eliminují virus, do této kategorie patří třeba Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea a až do nedávna i Čína, to jsou země, které zůstávají izolované už téměř 18 měsíců,“ objasnil.

„Druhou strategií jsme se řídili my, a i kdybychom chtěli přejít k první, je pozdě. Otevíráme zemi se stoupajícím počtem nakažených. Naším záměrem není eliminovat virus, ale zkrotit ho a naučit se s ním žít,“ tvrdí Blair. Hlavním prostředkem této strategie je podle něj právě vakcinace. „Pokud jste očkovaní, klesá pravděpodobnost, že se nakazíte covidem-19, stejně jako pravděpodobnost, že ho budete šířit. Pokud už se nakazíte, je menší pravděpodobnost, že budete hospitalizovaní nebo že zemřete,“ shrnul.

Výhody pro očkované

„Myslím, že k očkovaným lidem bychom se měli chovat jinak než k neočkovaným,“ řekl Blair a navrhuje, aby očkovaní lidé, kteří se setkají s nakaženým, šli na rychlotest. Pokud bude výsledek negativní, nemusí do karantény. „Pro jistotu by mohlo být testování zopakováno po třech dnech,“ dodal Blair. Pro neočkované nabízí také testování spojené s kratší izolací.

Blair se vyslovil pro covidové pasy: „Ať už s certifikáty o očkování nebo testování.“ Měly by se kontrolovat například na místech s větší koncentrací osob. „Zároveň bychom nadále povinně měli nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách,“ uvedl expremiér a je také pro očkování věkové kategorie 12 až 16 let. „Ostatní země teenagery už očkují, ne protože jsou ohroženou skupinou, ale protože mohou nákazu šířit,“ vysvětlil. Bývalý britský lídr rovněž vyzval, aby vláda zveřejnila srovnávací data o účinnosti všech schválených vakcín.

Video  Hrozba „černé mutace“: Profesor Hořejší o variantě covidu, která by nás vrátila na počátek pandemie  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa