Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Policejní vrtulník přepravil 48 vážně nemocných covid pacientů: Vybavený byl jako lůžko na ARO

Autor: VaB - 
18. května 2021
15:42

Policie společně s pražskou záchrannou službou vytvořila speciální tým s vrtulníkem, který pomáhal v době nejhorší epidemiologické krize zatíženým nemocnicím. Zdravotníci z Prahy létali do všech koutů republiky, kde si přebrali těžce nemocného pacienta covidem a transportovali ho do jiné nemocnice. Celkem to bylo 49 letů a 48 pacientů.

Letecká služba Policie ČR má základnu v Praze a Brně. V Praze už několik let provozuje leteckou záchrannou službu, vrtulníky mají volačku Kryštof 01. V době nejhorší epidemiologické situace v souvislosti s koronavirem tu byl ale další Kryštof.

Jednalo se o trochu jiný stroj, jeho určení bylo také jiné. Šlo o Kryštofa 01 – Alpha. Bylo totiž nutné odlehčit menším, později i větším nemocnicím. A to i na velké vzdálenosti. Například z Karlovarského kraje do Královéhradeckého. Sanitkou je to cesta na několik hodin, vrtulníkem to je o poznání kratší doba.

Posádku tvořili čtyři lidé – dva piloti, lékař a záchranář. Všichni samozřejmě ve speciálních oblecích, respirátorech a brýlích. „Tuto přepravu jsme prováděli vrtulníkem Bell 412. Před zahájením přeprav intenzivních pacientů s onemocněním covid-19 jsme museli vrtulník, právě ve spolupráci se záchrannou službou, vybavit zdravotnickým zařízením, které běžně v tomto vrtulníku nemáme,“ popsal náměstek ředitele letecké služby Pavel Forst.

Z vrtulníku, ve kterém létají spíše hasiči a členové zásahových jednotek, se tak stalo létající ARO. „Vrtulník byl vybaven kompletně jako arové lůžko a bylo možné ho nasadit na přepravu těchto pacientů,“ doplňuje lékař Daniel Doubek s tím, že největší výhodou vrtulníku je přeprava na tak velké vzdálenosti.

První takový let byl zahájen 4. února letošního roku a poslední byl 31. března. Za tu dobu se pilotům a zdravotnické posádce podařilo přepravit celkem 48 pacientů a bylo provedeno 49 letů.

Video Covid vrtulník transportoval celkem 48 pacientů napříč republikou. - Policie ČR

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa