Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Firmy si řekly za testy o 270 milionů od pojišťoven. Pozitivních jich byla hrstka

Autor: ČTK - 
8. května 2021
16:20

Firmy, které testují své zaměstnance na covid-19 pomocí samotestů, poslaly zdravotním pojišťovnám 61 000 žádostí o příspěvky. Od začátku dubna, odkdy mohou o příspěvky z fondu prevence žádat, vykázaly asi 4,5 milionu testů. ČTK to napsal prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich. Při příspěvku 60 korun za jeden test jde tak o proplacení asi 270 milionů korun. Pojišťovny nyní začínají první faktury proplácet

Svaz sdružuje šest zdravotních pojišťoven mimo největší Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Protože ale firmy žádají o příspěvky přes jeden centrální web, poskytl Friedrich ČTK informace za všechny zdravotní pojišťovny v ČR.

Největší firmy povinně testují své zaměstnance jednou týdně od začátku března, v dalších týdnech pak vláda povinnost testování nařídila středním a menším podnikům, veřejnému sektoru, neziskovým organizacím i osobám samostatně výdělečně činným. Celkem se tak každý týden testují asi čtyři miliony lidí.

U zaměstnanců, u kterých testování dělá lékař nebo firma poskytující zdravotní služby, jsou testy hrazeny ze zdravotního pojištění. Tam, kde používají samotesty, mohou zpětně žádat pojišťovny o příspěvek 60 korun za test, nejvýše ale čtyři testy na jednoho pracovníka za měsíc. Firmy už dříve kritizovaly to, že cena samotestů na trhu byla vyšší.

Pojišťovny začínají faktury proplácet

Od 1. dubna mohou firmy podávat žádosti o příspěvek, pojišťovny kvůli tomu zřídily webovou aplikaci. Do aplikace se k pátku podle Friedricha zaregistrovalo 48.000 subjektů. „Podaly celkem 61.000 žádostí, v rámci kterých bylo vykázáno provedení cca 4,5 milionu testů s tím, že pouze cca 37 000 testů z nich bylo vyhodnoceno jako pozitivních,“ napsal ČTK Friedrich. Úhrady podle něj teprve nyní začínají. „Vyúčtování začaly zdravotní pojišťovny přijímat v průběhu měsíce dubna za předcházející měsíc březen a teprve nyní se po kontrolách začínají první faktury proplácet,“ doplnil Friedrich.

Video Arenberger o dalším rozvolňování: Zelenou dostávají obchody i památky - ČTK

Pojišťovny budou příspěvky hradit z fondů prevence, z kterých dosud přispívaly svým pojištěncům například na nepovinná očkování, vyšetření nebo sportovní či rehabilitační aktivity. Ve fondu mají pojišťovny peníze nikoliv z vybraného pojistného na zdravotní pojištění, ale plní je z dalších zdrojů, jako jsou penále, pokuty nebo přebytky z hospodaření. Vláda kvůli tomu připravila zákon, aby do fondů prevence mohly převádět peníze i ze svých základních fondů. Novelu na začátku dubna podepsal prezident.

Covid_19 ( 9. května 2021 16:20 )

testy ve firmách donutily nemocné nechodit do zaměstnání a raději se vyléčit, to je druhý bonus povinných testů ve firmách a ve školách

dostojevskij ( 8. května 2021 20:41 )

To je legální rozkrádačka. Ať to platí, kdo ten nesmysl vymyslel!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa