Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Šéf VZP Kabátek o detailech očkování: Na kolik vyjde Čechy a proč si šel pro vakcínu sám?

Autor: David Polák - 
30. ledna 2021
05:01

Předběhl a nechal se přednostně naočkovat proti covidu. Co ho k tomu vedlo? Jak se vůbec největší česká pojišťovna v zemi na vakcinaci podílí? Kolik to celé stojí a jakou sumu už si pandemie uloupla z veřejného pojištění? Na to všechno odpovídá v rozhovoru pro Blesk šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek (51).

Jako šéf VZP jste se nechal přednostně naočkovat. Máte už obě dávky?

Zatím mám jenom jednu dávku. Jak víte, celá situace se řešila také ve správní radě, kde jsem vysvětlil své motivace a okolnosti.

A ty byly jaké?

Že jsem nehledal nějakou výhodu pro někoho ze své rodiny či okolí, a byl to akt motivovaný a doporučený lékařem. Na základě toho, v jakém prostředí se pohybuji, tedy mezi zdravotníky. Navíc bylo to před datem, kdy vstoupila v platnost pravidla, která definují jednotlivé skupiny obyvatel v rámci systému očkování.

A půjdete na tu druhou dávku?

Já se přiznám, že kvůli tomu tlaku, co byl, jsem o tom nepřemýšlel.

Měl jste nějaké vedlejší účinky po vpíchnutí vakcíny?

Neměl, ale já bych chtěl říci, že očkování považuji za velmi důležité. Očkování je jedinou možnou cestou, jak se dostat z této těžké situace a jak se dostat zpět do normálního stavu.

„Nepovažoval jsem za nic špatného, že chráním sebe a okolí“

Byl z vedení pojišťovny očkován ještě někdo další? A čekal jste kritiku své osoby?

Já o nikom nevím. A co se týká kritiky, tak v tu chvíli mne to ani nenapadlo. Navíc nepovažoval jsem za nic špatného, že chráním sebe a hlavně své okolí.

Přesto přišla kritika od pana ministra zdravotnictví a pana premiéra? Co vám pan Blatný řekl?

Já jsem panu ministrovi, stejně tak jako správní radě vysvětlil svou motivaci a tím naše debata o tomto skončila. On mě požádal, abych bezodkladně informoval správní radu, což jsem taky učinil. S panem premiérem jsem o té věci nemluvil.

Jak jste vlastně na tom s onemocněním v rámci vaší instituce? Kolik máte nakažených zaměstnanců? A máte kvůli tomu také uzavřeny své pobočky?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa