Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Letiště v Hradci plní stovky nehotových škodovek. Automobilka má zoufalý nedostatek čipů

Autor: ČTK, for - 
7. května 2021
21:00

Automobilka Škoda Auto začala v minulých dnech skladovat na letišti v Hradci Králové vozy, jejichž výrobu nemůže kvůli chybějícím polovodičům dokončit. Do vyrobených aut automobilce chybějí čipy, kterých je celosvětový nedostatek. Plocha letiště by se měla do konce týdne zcela zaplnit až 1800 nefunkčními vozy. Neobvyklé záběry ukázala Česká televize.

„Pro zachování naší výrobní kapacity jsme nuceni odstavovat již vyrobené vozy po nezbytně nutnou dobu,“ uvedla pro ČTK mluvčí automobilky Martina Gillichová. Maximální kapacita letiště je podle Gillichové 1800 vozů.

Letiště patří městu Hradec Králové. „Garance pronájmu je na několik týdnů s prodlužovací opcí. Je to pro nás velmi ekonomicky zajímavé,“ řekl ČTK náměstek hradeckého primátora pro správu majetku Pavel Marek (ANO). O odstavování škodovek na letišti se podle něj již jednou jednalo, ale nakonec k pronájmu nedošlo. „Letecký provoz na letišti není skladováním vozů nijak omezen,“ dodal.

Čipy chybí všude

Nákladní automobily navážejí škodovky na vedlejší plochu hradeckého letiště. „Současné auto je prošpikované čipy. Jsou všude. Teď nám chybí čipy na řídící jednotky ve dveřích a k motoru,“ řekl pro ČT předseda Odborů KOVO Martin Lustyk. Škoda Auto má v Česku výrobní závody v Mladé Boleslavi a v Kvasinách.

Globální nedostatek čipů komplikuje výrobu také ostatním automobilkám. Produkci omezují například firmy General Motors, skupina Stellantis, Ford Motor či Volkswagen. Automobilky míní, že ve druhém čtvrtletí se problémy kolem nedostatku čipů ještě prohloubí.

„Pracujeme na minimalizaci účinků celosvětového nedostatku polovodičů na výrobu. V současné době nicméně předpokládáme, že dostupnost čipů bude v následujících měsících nadále omezená,“ uvedla mluvčí. Automobilka podle ní učiní vše, aby udržela stávající výrobu, po obnovení dodávek čipů dokončila hotové vozy a maximálně zkrátila čekací lhůty na objednané vozy.

V prvním čtvrtletí automobilka světově dodala zákazníkům 249 600 osobních aut, o 7,2 procenta víc než před rokem. Firma v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46 procent na 448 milionů eur (cca 11,6 miliardy Kč) a tržby o čtyři procenta na 5,049 miliardy eur (130 miliard Kč), oznámila dnes firma.

krapotkin ( 8. května 2021 12:35 )

Dobře Škodovce tak. Má stavět auta, která špiclovací čipy nepotřebují.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa