Úterý 15. června 2021
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk
Polojasno 27°C

Očkování pro lidi 45+ už příští týden. A časté testy zdarma skončí, varuje Arenberger

Aktualizováno -
7. května 2021
14:15
Autor: ČTK, trm, ula - 
7. května 2021
12:55

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje a v pondělí přijde další masivní vlna rozvolnění. Otevřou všechny obchody, otevřou se další služby a do škol se vrátí žáci druhých stupňů či víceletých gymnázií. Už skoro čtvrtina obyvatel ČR dostala první dávku vakcíny, od příštího týdne se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) otevře možnost registrace i pro lidi 45+. Mladší ročníky může podle ministra k očkování přesvědčit snadnější cestování. Chystá se také rozvolnění v kultuře, přijde nejříve 17. května.

„Čísla nakažených se nám snaží stlačovat dolů, snižuje se počet hospitalizovaných, je jich přes dva tísíce, pět set pacientů leží na JIP. Situace se lepší, ale je potřeba kvůli těžkým průběhům nákazy stále dávat pozor,“ upozornil ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod dvěma tisíci. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem. 

2,5 milionu Čechů bylo očkováno jednou dávkou, což je 28 % populace starších 16 let, dokončené očkování má milion osob. 131 tisíc čeká na termín očkování ve všech skupinách a 400 tisíc osob termín očkování má. Podle ministra se příští týden otevře registrace k očkování pro lidi 45+, stane se tak od středy. Pro všechny nad 16 let pak od června.

10 tisíc vysokoškolských účitelů se přihlásilo na očkování. Jeden z kódů byl zneužit, musel být vyměněn. „Nereagujte na inzeráty na prodej kódů, kódem se musíte prokázat dvakrát,“ doporučil Petr Arenberger.

Motivací nechat se očkovat proti covidu bude podle Arenbergera cestování a přístup do různých prostor. Malého zájmu mladších se neobává.

Časté testy zdarma s létem skončí?

Stát navíc uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často, řekl ministr Arenberger.

Nyní mohou lidé každé tři dny podstoupit antigenní test, který jim je hrazen ze zdravotního pojištění. Povinně se testují pracovníci ve firmách či část dětí ve školách. Arenberger dnes v souvislosti s očkováním proti covidu řekl, že otevírá lidem například možnost cestovat, aniž by museli podstupovat testování. „... které je zatím zdarma, ale asi časem potom během prázdnin budeme zvažovat o jiných režimech,“ řekl.

Na dotaz novinářů, zda půjde ČR cestou Německa, které ruší pro očkované a uzdravené lidi karanténu, zákaz vycházení i testování, ministr doplnil, že se o tom jedná. Podle něj vždy nějaký způsob testování zdarma bude, otázkou je spíše jak často. „Asi nebudou antigenní testy zdarma každé tři dny, jak je to teď. Ani by to při nízké náloži v populaci nemělo logiku,“ poznamenal.

Nejasnosti zatím panují u rozvolnění v kultuře, vlastní plán představilo ministerstvo kultury. Potřebuje ale, aby je schválilo ministerstvo zdravotnictví. Podle Arenbergera přijde první rozvolnění nejdříve 17. května. „V kultuře se otvírá několik pilotních projektů, např. Pražské jaro, Česká filmaharmonie nebo na výstavišti Koncert pro kulturu,“ oznámil Arenberger.

Video Tisková konference ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. (7.5.2021) - ČTK/Blesk

miasek ( 7. května 2021 22:32 )

Na základě opatření ministerstva zdravotnictví nebudou muset očkovaní lidé, kteří cestují do ČR ze států se středním a vysokým rizikem, absolvovat po příjezdu negativní test na koronavirus. Jedna se mi o to, ze to je jen pro naockovane obcany na uzemi v CR. Kdo je ockovany v jine zemi, tak pro neho nejsou tyhle pravidla.

doktormediciny ( 7. května 2021 21:04 )

Blacktip....To jsou vskutku neuvazene myslenky..

doktormediciny ( 7. května 2021 21:02 )

Myslim ze ty vase vety nejsaou tak nejak stoprocentni.Neni vyloucebno, ze Astra Zeneca je horsi, ale zatim to neni dokazano.Krome toho staarsi lide by asi zemreli stejne i kdyby ockovani nebyli...
Mne tak nejak po vakcine taky nebylo dobre no a pak po tydnewch sem se docetl zer bychg jako mel byt v klidu, nepit alkohol atd..

padouch236 ( 7. května 2021 20:47 )

Proradné Americe lidi nevěří ani, že existuje, natož že je schopna férového jednání. To nebyla nikdy v dějinách lidstva a Čeští vládní hraboši, jí přesto přitakávají, proč asi???? Jenže pozor nic netrvá věčně a Amerika je jak korouhvička, obrátí tam, kdo dá víc. To už udělala několikrát....

malejavelkej ( 7. května 2021 20:21 )

Mám stejný názor a spousta lidí kolem mě taky. Na očkování jim házíme bobek. Tak prachsprostě vydírají. Nenecháš si to svinstvo bodnout - nemůžeš nic.

Zobrazit celou diskusi
Další videa