Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Oblačno, déšť 12°C

Covid jako zabiják spermií? Problém je v něčem jiném, upozornil český sexuolog

Autor: ula - 
12. dubna 2021
05:20

Covid-19 má negativní vliv na kvalitu mužského spermatu a tím pádem i na mužskou plodnost, uvádějí některé světové studie. Odborníci ale upozorňují, že jakákoliv infekční onemocnění, která doprovází vysoké horečky, má na kvalitu spermií vliv. A že se jedná zřejmě pouze o dočasný problém. Gynekolog a sexuolog Pavel Turčan se domnívá, že více než samotné onemocnění má na mužskou plodnost vliv životní styl během pandemie. Čeho by se muži měli vyvarovat, pokud plánují založení rodiny?

Infekční onemocnění, která doprovází vysoké horečky, se vždy odráží na mužské plodnosti, protože dochází ke zhoršení kvality spermií. Stejně je tomu i v případě prodělání nemoci covid-19. To potvrzuje i studie publikovaná v magazínu EClinicalMedicine, která zkoumala vliv koronavirového onemocnění právě na mužskou plodnost.

Testy ukázaly, že u 39 % mužů bylo po prodělání koronaviru možné pozorovat nízký počet spermií, přestože muži již zplodili přirozenou cestou alespoň jedno dítě. V 61 % případů se pak ve spermatu prokázala přítomnost bílých krvinek, které zhoršují vlastnosti spermií.

„Zhoršená spermatogeneze po prodělání nemoci však není trvalá. Hodnoty se dostávají do normálu zhruba po

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa