Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 10°C

Moderna zabírá i na britskou a kalifornskou mutaci koronaviru, ukázala studie o vakcíně

Autor: sova, ČTK - 
8. dubna 2021
15:15

Protikoronavirová vakcína společnosti Moderna je účinná i v boji s britskou a kalifornskou variantou viru SARS-CoV-2. Po podání dávky látka v těle vytváří protilátky nejméně po dobu šesti měsíců, ale vyskytuje se u ní větší množství vedlejších účinků. Uvedl to americký úřad Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a o skutečnosti informoval například britský list Daily Mail.

V první studii vědci zkoumali krevní vzorky lidí, kteří dostali obě dávky vakcíny proti koronaviru od firmy Moderna a byli nakaženi kalifornskou variantou covidu. Míra ochrany mírně poklesla jen u protilátek, které mají dvakrát slabší neutralizační schopnost, což je i nadále dost na to, aby obrana vůči infekci byla stále velmi účinná.

Ve druhé studii, u skupiny osob nakažených tzv. britskou variantou viru, vědci zjistili, že hladiny protilátek zůstaly vysoké v případě všech věkových skupin i šest měsíců po podání první dávky.

Vedlejší účinky jsou u Moderny častější, prokázal výzkum

Nová zpráva CDC však také zjistila, že příjemci přípravku Moderna hlásili častěji vedlejší účinky po podání první dávky látky například ve srovnání s vakcínou Pfizer/BioNTech.

Lidé, kteří dostali injekci přípravku Moderna, měli vyšší pravděpodobnost alergické reakce v místě vpichu nebo vedlejších účinků ve formě bolesti hlavy, horečky nebo zimnice.

Úspěšný boj probíhá ve Velké Británii

Postupující očkování proti covidu-19 v Británii podle vědců narušilo dosud platný statistický vzorec, že při vyšším počtu nakažených koronavirem stoupá i počet úmrtí. Studie londýnské univerzity Imperial College ukázala, že po velkém poklesu z února se přírůstky nových případů nákazy ustálily a přestaly klesat, u úmrtí se ale čísla dál snižovala. Ještě v lednu přitom mezi počtem infikovaných a počtem obětí existovala přímá souvislost. Uvedla to stanice BBC.

Odborníci z Imperial College pravidelně zkoumají a testují vzorek 140 000 lidí z celé Anglie. Z vyhodnocení testů provedených mezi 11. a 30. březnem vyplynulo, že koronavirem byl nakažen jeden člověk z 500, tedy asi 0,2 procenta z celkového počtu. Ještě menší míra nákazy pak byla u osob starších 65 let, kde byl nakažen jen jeden člověk z tisíce, což lze podle autorů studie připisovat očkování, které postupuje od starších ročníků k mladším.

tomik007 ( 8. dubna 2021 17:20 )

Aspon nejaka dobra zprava 👍

wenzel trousil ( 8. dubna 2021 16:27 )

BIS podpraporčíka Michala Koudelky celou záležitost konzultovala se svými nadřízenými z velvyslanectví USA a vydala doporučení, aby byli všichni zúčastnění, od herců přes studenty po žurnalisty, zatíženi pracovní povinností, vybaveni lopatami a krumpáči a odesláni kopat zákopy proti postupujícímu covidu. O těchto skutečnostech BIS informuje na svých stránkách www.***ek-koudelka.cz

1912 ( 8. dubna 2021 16:01 )

nechte se píchat jedy

Zobrazit celou diskusi
Další videa