Bitva o nouzový stav: Babiš prosil alespoň dva týdny, a neuspěl. Skončí v neděli
Poslanci odmítli prodloužení nouzového stavu v Česku, o který žádala vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Skončí tak v neděli o půlnoci. Kabinet ho chtěl prodloužit do 16. března, pro hlasovali jen poslanci ANO a ČSSD, celá opozice a komunisté byli proti. Babiš ale během odpoledne žádal prodloužení alespoň o dva týdny, tedy do konce února, ale ani tento návrh neprošel. Blesk Zprávy sledovaly dění ve Sněmovně v podrobné online reportáži.
- Menšinový kabinet ANO a ČSSD si nedokázal ve Sněmovně dopředu zajistit podporu pro schválení nové žádosti o prodloužení nouzového stavu.
- Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že kdo pro prodloužení nebude hlasovat, bude zodpovědný za smrt spoluobčanů. „Ten vir se skutečně změnil a je strašně agresivní a dneska je stále vysoká úmrtnost a umírají podstatně mladší ročníky než předtím. Do této chvíle nikdo ani pořádně nezjistil, na základě čeho ten zabiják útočí a zabíjí lidi,“ říkal ve čtvrtek emotivně na plénu.
- Zástupci opozice vidí odpovědnost za současnou situaci na straně vlády.
- Na nouzový stav je vázána drtivá většina vládních omezení k omezení šíření covidu-19. Ten současný však skončí 14. února.
- Žádost je v pořadí šestá. V minulých případech podpořili kabinet poslanci KSČM. Nyní pro žádost stejně jako ostatní opoziční strany hlasovat nechtějí.
- Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. V polovině února bude jeho délka činit 132 dnů. Jde o dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

Pokud by vláda znovu vyhlásila v pondělí nouzový stav, je komunistický poslanec Zdeněk Ondráček připravený na ministry podat trestní oznámení pro zneužití pravomocí úřední osoby, řekl to na závěr svého vystoupení ve Sněmovně.

Generál Petr Pavel je debatou ve Sněmovně o prodloužení nouzového stavu znechucený. Poslance a vládu vyzývá k dohodě.
„Každá krize je malá válka a teď to vypadá na nejtěžší situaci od jejího počátku. Máme 17 tisíc mrtvých, tisíce lidí v zaplněných nemocnicích a hrozbu ještě většího chaosu. Dění ve sněmovně sleduji se znechucením. Vláda s opozicí se musí dohodnout. To je smyslem politiky!“ řekl Blesk Zprávám.

Konec nouzového stavu může mimo jiné znamenat reakci zahraničí, co se týče režimu cestování. Česká republika by tím vyslala signál, že na kontrolu koronavirové pandemie rezignovala, odhaduje možný vývoj ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)
„Samozřejmě konec nouzového stavu může mimo jiné znamenat reakci v zahraničí, co se týká režimu cestování. Vyšleme tím signál, že jsme na kontrolu pandemie v naší zemi rezignovali. Platí to zejména u Německa, které již pravidla zpřísnilo, a možnost, že přijme další omezení, pokud by například došlo k rozvolnění protiepidemických opatření u nás, by se tak pouze zvýšila,“ uvedl ministr.
Německo na rozhodnutí české Sněmovny o prodloužení nouzového stavu nečekalo a už varovalo, že se připravuje na zpřísněný režim na hranicích.
Označí zřejmě příhraniční regiony v České republice jako oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. Ve čtvrtek to řekl listu Süddeutsche Zeitung německý ministr vnitra Horst Seehofer s tím, že to umožní obnovení hraničních kontrol. Seehofer uvedl, že o přísnější hodnocení Česka požádalo Sasko s Bavorskem a že kancléřka Angela Merkelová s tím souhlasí.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve Sněmvoně představil čísla ze svodek ministerstva zdravotnictví. Vyjmenoval mimo jiné údaje o šíření nákazy v některých věznicích. Potvrdil tak zvýšené počty nakažených vězňů i personálu ve věznici Horní Slavkov, o čem informovaly v minulém týdnu jako první Blesk Zprávy.
Během několika dní navíc v českých věznicích stoupl počet nakažených trestanců třikrát.
Podle Ondráčka bylo například 4. 2. v Pardubické věznici 335 případů nákazy. Vě věznici v Horním Slavkově v Karlovarském kraji 442 nakažených. 415 věžňů a 27 zaměstnanců.

„Jsme v té nejhorší situaci v době pandemie a my řekneme, že to vypneme,“ rozčiloval se Hamáček. Podle vicepremiéra se mohou kraje dostat do situace, kdy budou chtít zapůjčit ze Státních hmotných rezerv pro nakažené koronavirem ventilátory, ale budou si je muset koupit sami, protože stát je nebude moct dodávat.
Stejné to může být například i s rozvozem a zásobováním jiného materiálu.
„V horizontu týdne většina regionů v České republice zjistí, že mají plné špitály, nemůže povolat personál, kraje vyhlásí stav nebezpečí a bude jen otázka času, který hejtman jako první poprosí vládu, aby vyhlásila stav nouze,“ nastínil možný vývoj vicepremiér.
„Svolejte schůzi a vyslovte vládě nedůvěru. Ale brát to přes krizové zákony?“ rozčiloval se Hamáček. Znovu apeloval na poslance, aby zvážili podporu pro prodloužení nouzového stavu.
„Jsme v cílové rovince a my se v té cílové rovince střelíme do hlavy. Pojďme se o tom bavit, ale pane bože nevypínejme nouzový stav. Nedává to smysl a je to šílenství,“ zakončil své vystoupení vicepremiér Hamáček.

Slova se ujal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)
„Jsme všichni čím dál tím víc unavení, jsme všichni čím dál tím víc podráždění. Chceme všichni to samé, jenomže ono to nejde,“ začal své vystoupení Hamáček.
„Opatření jsou nepopulární, ničí sociální chování, ničí rodinný život, ale všude jsou stejná,“ uklidňoval všechny vicepremiér.
„Bohužel ČR je jediná minimálně v Evropě, možná i na světě, že prodloužení nouzového stavu je předmětem tako zuřivého politického boje. Jeho důsledkem je to, že ze spojení Nouzový stav je dnes sprosté slovo,“ kritizoval současné politické napětí Hamáček.

„Nouzový stav nepřináší žádné změny,“ přečetl ze své připravené řeči šéf SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura.
Jeho hnutí dopředu avizovali, že prodloužení nouzového stavu také nepodpoří. Lidé jsou podle Okamury v situaci, kdy se zanedbává prevence.
„Každý den, kdy vláda zamyká občany a firmy, každý takový den zabíjí. Řešení je jediné. Vrátit zemi do normálu,“ řekl před poslanci Okamura.
Předseda SPD by dal lidem zdarma respirátory, dezinfekce nebo vitamíny. Očkování má být pro občany dobrovolné a mají si mít možnost vybrat bezpečnou vakcínu.
Okamura v závěru prozradil údajné zákulisí dopoledního vyjednávání lídrů opozice s premiérem Babišem. Při jednání opozice s premiérem Babišem odmítl, aby dohoda o prodloužení nouzového stavu byla dohodou všech stran. Chtěla to tak podle něj opozice, ale Okamura na to nepřistoupil.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve Sněmovně uvedl, že do dvou týdnů by mohl být předložen návrh pandemického zákona ke zvládání koronavirové krize.
Právě tento zákon požaduje projednat mimo jiné také koalice SPOLU.

U řečnického pultíku je šéf Pirátů Ivan Bartoš.
„Tu bramboračku z toho děláte pane premiére vy,“ vyčetl Bartoš premiérovi nejen vypořádávání se s pandemií, ale také komunikaci.
„Důležité je dělat opatření, která mají efekt, která jsou občané připravení a ochotní dodržovat. Plané sliby jsou důvodem rozčarování těch lidí,“ mluvil směrem k premiérovi Bartoš.

„Jakékoliv uvolnění je jako otevřít stavidla velké vodě,“ varoval Blatný, podle kterého by nás velká voda smetla bez ohledu na to, jakou kdo má stranickou příslušnost.
Bez nouzového stavu by se otevřely podle Blatného obchody, služby, muzea, galerie a možná i bazény a fittnes centra.
„Během krátké doby, podle našich odhadů asi do dvou týdnů, se problém zdravotnictví rozšíří na celou zemi,“ varoval Blatný. Děti by asi přestaly chodit do školy.
„Lidé budou umírat méně a hranice nebudou zavřené. Zvažme tedy společně, jakou cestou se vydáme. Věřím, že se rozhodnete podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ apeloval Blatný na poslance.

Po Babišovi si vzal slovo ministr zdravotnictví Jan Blatný.
„Vím, že bychom všichni chtěli žít normálně a to pokud možno hned. Vím, že se toho dočkáme, ale ne hned,“ začal své vystoupení.
Podle ministra jsme v cílové rovince a „bylo by škoda v cílové rovince upadnout“, dodal.

Pokud neprojde prodloužení nouzového stavu, bude hlavní úloha na krajích. „Bude tu německý systém a my se budeme soustředit na vakcínu,“ řekl také premiér.
Pokud bude potřeba, požádá Česká republika Sasko a Bavorsko o pomoc v zasažených regionech, které se nyní mají uzavřít.
„Souhlasím s tím, že hygiena měla jednat rychleji. Není to o tom, že jsme říkali, že zakážeme pohyb občanů mezi kraji. Ne je to okres. Chceme tam poskytnout pomoc, ale ukončením nouzového stavu to pro nás bude velmi složité,“ dodal Babiš s tím, že pokud nebude u nás nouzový stav, omezí Německo i pohyb pendlerů.
„Chci znovu požádat, pokud jsme se nedokázali domluvit za zavřenými slovy, tak řekněte tady na mikrofon, co máme udělat, abychom zabránili riziku kolapsu našeho zdravotnictví,“ vyzval poslance premiér.
„Zkuste o tom ještě přemýšlet, byl bych rád, kdybyste to ještě promysleli. Jednoduše se říká, že to nezvládáme, můžu jen požádat všechny občany, aby když skončí nouzový stav, aby ještě víc dávali pozor na sebe a pečovali o své zdraví,“ pokračoval v apelu Babiš.
„Pevně doufám, že i po té, co vláda rozhodla o izolačce, že se lidé nebudou bát říkat své kontakty. Ten vir se skutečně změnil na vysoce agresivní. Umírají podstatně mladší ročníky,“ přidal premiér další argument.
„Byl bych rád, kdybyste to přehodnotili a dali nám dva týdny možnost, abychom vás přesvědčili, že to myslíme vážně. Nemám problém ani veřejné kontroly,“ dodal premiér vlády.
„Ten vir se skutečně změnil a je strašně agresivní a dneska je stále vysoká úmrtnost a umírají podstatně mladší ročníky, než předtím. Do této chvíle nikdo ani pořádně nezjistil, na základě čeho ten zabiják útočí a zabíjí lidi. To nikdo nevyzkoumal. Ani vědci. Takže já vás chci požádat ještě znovu, jestli byste to nepřehodnotili tu vaší pozici a nedali nám šanci dva týdny,“ prosil Babiš poslance.
Zároveň připustil, že Česko nemá dostatek vakcíny.
„Pokud by byla taková šance a získat takovou vakcínu, tak pokud by ji schválila evropská léková agentura, tak proč ji lidem nenabídnout,“ řekl Babiš k ruské vakcíně Sputnik V a zdůvodnil tak, proč byl v minulých dnech kvůli očkování touto vakcínou v Maďarsku a také Srbsku.

Babiš navrhoval opozici prodloužit nouzový stav alespoň do 1. března
„Byl jsem obviňován, že údajně nechci jednat,“ řekl Babiš, podle kterého by konec nouzového stavu znamenal například zásah do zdravotnického systému. „Hasiči by nemohli rozvážet ani vakcíny,“ apeloval Babiš.
Klidným hlasem premiér také zdůvodňoval svou středeční cestu do Srbska.
„Vznikla tu situace, že nechceme spolupracovat, měli bychom se odprostit od politiky, bohužel se to nedaří,“ dodal.
„Navrhovali jsme, abychom dostali čas do 1. 3., abychom se mohli domluvit velice konkrétně ve prospěch našeho zdravotnictví, ve prospěch občanů. Bral jsem to vážně,“ řekl premiér.
„V minulosti jsem se aktivně nezapojoval do řežení tolerance prodloužení nouzového stavu. Byla to práce především ministra zdravotnictví a dalších kolegů,“ pokračoval Babiš ve svém vystoupení.
Vláda se podle Babiše chtěla zavázat opozici s některými návrhy.
„Navrhněte konkrétně, co navrhujete,“ vyzval opozici. „Rozhodně odmítám, že nechci jednat.“ Vláda je podle premiéra stále připravena řešit vše s opozicí.
„Měli jsme vždy dohodu s jinou politickou stranou,“ přiznal Babiš, proč v minulosti nejednal s opozicí.
„Připravovali jsme usnesení vlády, že pustíme vleky a budeme řešit poslední ročníky školy,“ řekl ve Sněmovně Babiš. Situace se ale podle něj začala měnit a predikce profesora Duška přestaly vycházet.

Ve Sněmovně začalo očekávané projednávání prodloužení nouzového stavu. Jako první si vzal slovo premiér Andrej Babiš, který začal výčtem, co vše by znamenalo, kdyby v Česku přestal nouzový stav platit.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ocenil postoj hejtmanů ODS, kteří požadují, aby poslanci koaliční i opoziční našli společné řešení při jednání o nouzovém stavu.
Díky za hlas rozumu od hejtmanů @ODScz. Vážím si jejich odpovědného postoje. Epidemii musíme zvládnout společně bez ohledu na to, kdo je z opozice a kdo z koalice. pic.twitter.com/KqlrLggzBp
— Jan Hamáček (@jhamacek) 11. února 2021

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) může konec nouzového stavu také zkomplikovat zajištění antigenních testů pro testování ve školách. Podle Hamáčka by muselo být na testy standardní výběrové řízení.
Neprodloužení nouzového stavu znamená obrovské riziko kolapsu zdravotnictví, řekl Hamáček. Odhaduje, že řada krajů vyhlásí stav nebezpečí. Koncem nouzového stavu padne zásobování krajů ze zásob SSHR (Správa státních hmotných rezerv), bude velký problém s nasazováním armády, otevřou se obchody, restaurace ne, dodal Hamáček.

Hejtmani a hejtmanka za ODS vyzvali poslance - vládní i opoziční, aby našli řešení při jednání o nouzovém stavu. Napsali společné prohlášení. ODS v koalici s TOP 09 a KDU-ČSL po dopoledních schůzkách s premiérem Andrejem Babišem odmítla vládu podpořit v prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů.
Podle šéfa ODS Petra Fialy nebude mít vláda dostatek hlasů.
Prohlášení hejtmanů za ODS
Žádáme vládu a všechny poslance koaličních a opozičních stran, aby se pokusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu. Bohužel nouzový stav se stal v politickém prostoru symbolem, o který se vede politický souboj, aniž by bylo odpovědně vysvětlováno, že nouzový stav se automaticky nerovná zavření škol, obchodů nebo restaurací. Jako členové ODS vnímáme chybné kroky na straně vlády a respektujeme, že opozice nemůže dávat vládě opakovaně bianko šeky bez toho, aniž by vláda věcně diskutovala o problémech země, firem a občanů v souvislosti s pandemií. Jako hejtmani si však uvědomujeme, že zrušením nouzového stavu se epidemická situace jako mávnutím kouzelného proutku nezmění a stejně budeme na úrovni krajů nuceni hledat legislativní řešení. My jako hejtmani prostě musíme zajistit fungování krajů a naše pozice je prostě jiná než pozice poslanců. Ať už koaličních, nebo opozičních. Žádáme tedy vládu i naše poslance, aby s maximální mírou odpovědnosti hledali zodpovědná řešení, která nám všem umožní zvládnout dobu, která nás čeká a která rozhodně ještě nebude jednoduchá.
Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová
Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek
Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček

Během dopoledního jednání se poslanci nedostali k diskusi o prodloužení nouzového stavu. Před obědovou pauzou proprali ve stavu legislativní nouze zákon o příspěvku 370 korun na den pro zaměstnance, kteří budou kvůli koronaviru v karanténě nebo v izolaci.
K prodloužení nouzového stavu by se měli poslanci dostat během odpoledne. Až doprojednají takzvanou Izolačku. Obědová pauza skončí ve Sněmovně ve 14:30.

Pravá ruka premiéra Andreje Babiše má koronavirus a je v izolaci.
Šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha měla pozitivní test na covid-19. Minulý týden doprovázela předsedu vlády do Maďarska. Andrej Babiš v karanténě ale není, odvolává se na to, že má aplikované už dvě dávky vakcíny proti koronaviru.

Zatímco koalice SPOLU vystupuje ve Sněmovně na tiskové konferenci, v jednacím sále začalo jednání o Izolačce. „Proč vláda takto rozmělňuje jednání, nevíme,“ reagoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura na dotaz, proč se o Izolačce jedná ještě před projednáváním o prodloužení nouzového stavu.

„Žádné další prodlužování nic dalšího nepřinese,“ zopakoval Petr Fiala stanovisko koalice SPOLU, která odmítá podpořit prodloužení nouzového stavu. „Tohle není cesta, ta cesta už se uzavřela,“ odmítá posunovat současný stav o pár dní, aby se o nouzovém stavu jednalo opět před dalším jeho koncem.
„Způsob, jakým vláda postupuje, nedává příliš záruku, že tu situaci zvládne,“ nevěří vládě Fiala.
„Premiér přislíbil, že v příštím týdnu, bez ohledu na výsledek dnešního jednání, budeme jednat dál," doplnil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Ta jednání, kterých se naše strany aktivně účastnily, nepřinesla výsledek, nepřinesla změnu našeho stanoviska, to znamená, že koalice SPOLU - ODS, TOP 09 a KDU- ČSL nepodpoří prodloužení nouzového stavu,“ oznámil na tiskové konferenci předseda stran, předseda ODS Petr Fiala.
Vláda tak podle něj nemá ve Sněmovně většinu a nouzový stav podle Fialy zřejmě skončí. „Tím ale nic nekončí,“ míní Fiala.
„My na rozdíl od vlády máme plán,“ dodal Fiala a zopakoval šest požadavků, které koalice chtěla po vládě splnit. Mezi nimi jsou například návrat žáků do škol, předložení odškodňovacího zákona nebo pandemický zákon.
„To je našich šest bodů, jsme připraveni o nich jednat. I když s největší pravděpodobností nebude dnes prodloužen nouzový stav, chceme proměnit příležitost,“ dodal Fiala.
„Udělali jsme maximum, aby ta dohoda byla možná,“ přidal šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, podle kterého je zarážející, že jsou v ČR od víkendu nové vakcíny, ale nebyly stále ani použité.
I bez stavu nouze je možné podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové aplikovat některá opatření. „Kdo říká opak, ten mystifikuje veřejnost,“ řekla ve Sněmovně na společné tiskové konferenci tří stran.
Podle Pekarové Adamové také není možné, aby byly otevřené jen některé provozovny. Jako příklad uvedla papírnictví, které může být otevřené zákazníkům, ale knihkupectví ne.
SPOLU prý bude i nadále předkládat své návrhy, necítí ale zájem ze strany vlády.

Sněmovna schválila pořad schůze. Na samém začátku budou poslanci jednat o Izolačce - tedy příspěvku 370 korun na den pro zaměstnance, kteří zůstanou doma kvůli karanténě.
Poslanci ČSSD si ale vzali pauzu. Poté, co tento bod zařadili na jednání, čekají, až dorazí do sálu ministryně práce a sociálních věcí, která tento návrh předkládá.
O nouzovém stavu mají poslanci jednat až po projednání tohoto bodu.

Ve Sněmovně skončila porada grémia. Poslanci se vrátili do jednacího sálu a pokračují v dnešním jednání. Začíná debata o pořadu schůze.

Místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík nevyloučil v ČT, že koalice SPOLU – tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL nakonec podpoří prodloužení nouzového stavu. „Ano už jen tím, že se v tento moment jedná, znamená, že to absolutně nevylučujeme, ale chceme, aby ta opatření byla logická a neobtěžovala život lidem,“ řekl Benešík.
Lidovci apelují na otevření škol, některých služeb, obchodů rodinného typu „Řekněme si, která ta opatření fungují a zbytečně si ten život neobtěžovali. Stanovili jsme jasné podmínky vládě, za kterých jsme schopni ten nouzový stav podpořit, protože zdraví našich občanů je na prvním místě. Nejsme a priori proti, proto i teď jednáme, ale nechceme, aby vláda jednala chaoticky,“ dodal pro ČT Benešík, který je zároveň i místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL.
Koalice SPOLU bude podle Benešíka požadovat, aby se zavázala ke konkrétním krokům, které zavede či prosadí, poté nevylučuje, že podpoří prodloužení nouzového stavu.
Ke glose 23.41 -
Tam to nešlo absolutně umístit !!! Kým jste placen ???