Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Očkování proti koronaviru v těhotenství: Jaké rodičky jsou nejvíce ohrožené covidem?

Autor: ula - 
8. února 2021
05:30

Pokud těhotná žena onemocní covidem-19, projevy bývají obvykle mírné, stejně jako u ostatních pacientů. Závážných průběhů, které pak měly vliv i na nenarozené dítě, nebylo dosud zaznamenáno mnoho. Přesto jsou těhotné ženy náchylnější k respiračním onemocněním více než běžná populace a měly by se chránit. Problémy mohou mít spíše starší nebo rodičky trpící obezitou. Blesk Zprávy se zeptaly Státního zdravotního ústavu, zda se těhotné ženy mohou očkovat proti koronaviru.

Odborníci po celém světě studovali a stále studují vliv nového typu koronaviru na těhotné ženy a nenarozené dítě.

„Podle dostupných informací jsou klinické projevy onemocnění covid-19 u těhotných žen převážně mírné, s výjimkou několika zpráv o závažných onemocněních a fatálních následcích,“ uvádí Státní zdravotní ústav ČR a dodává: „Stejně tak podle publikovaného systematického přehledu z dubna 2020 jsou klinické projevy a závažnost covid-19 během těhotenství podobné spektru onemocnění, které je pozorováno u negravidních dospělých.“

„Nicméně je třeba si uvědomit, že těhotné ženy jsou náchylnější k respiračním patogenům víc než běžná populace; proto mohou být náchylnější k infekci covidem-19. Navíc kvůli charakteristickým imunitním reakcím během těhotenství a případným rizikům způsobeným cytokinovou bouří při onemocnění covid-19 mohou mít těhotné ženy s covidem-19 závažné průběhy onemocnění,“ dodávají odborníci ze SZÚ.

Ačkoli podle současných důkazů není nitroděložní vertikální přenos pravděpodobný, infekce a zánět matky v reakci na covid-19 by mohly ovlivnit vyvíjející se plod. S pokračující pandemií onemocnění by se tedy mělo podle odborníků raději více dbát na ochranu matek i plodů. 

Závažný průběh kvůli věku a obezitě

Podle studií je většina těhotných žen bez příznaků. Že onemocněly covidem-19, se většinou zjistilo ve chvíli, kdy byly přijaty do nemocnice k porodu.

„Například dvě studie z New Yorku uvádějí 32 %, respektive až 88 % těhotných žen s pozitivními výsledky na test na koronavirius, které při přijetí k porodu byly bez příznaků. Podobná data byla hlášena také ze Švédska (7 %) a Číny (65,2 %),“ uvádí Státní zdravotní ústav.

Problémem může být ale vyšší věk těhotné ženy nebo i obezita. To jsou faktory, které zvyšují riziko závažného průběhu covidu-19, stejně jako u jiných pacientů.

„Pokud těhotná žena vážně onemocní, bude potřebovat intenzivní péči s větší pravděpodobností než žena negravidní. U těhotných žen s onemocněním covid-19 byla rovněž zaznamenána vyšší míra předčasných porodů,“ upozorňují experti.

Jednou byl potvzen i přenos koronaviru z matky na dítě, ale dosud není jasné, jak k přenosu dochází. Stejně tak u několika vzorků placenty byl hlášeny pozitivní výsledky na koronavirus, ale bez následné nebo současné infekce novorozenců.

Otazníky kolem kojení

Dosud bylo publikováno málo informací o možnostech přenosu covidu-19 při kojení. Pouze jedna studie potvrdila pozitivní výsledek testu  ve vzorku mateřského mléka u matky s mírným onemocněním covid-19. Novorozenec této ženy byl infikován koronavirem, ale jak k nákaze skutečně došlo, není jasné.

„Dle většiny dostupných dat lze říct, že s vysokou pravděpodobností nepředstavuje nový koronavirus pro těhotné ženy přídatné riziko a průběh onemocnění covid-19 je stejný jako u negravidních žen,“ uzavírá Státní zdravotní ústav.

Video  Porodní asistentka Alena Wernerová přivedla za 30 let na svět přes tisíc dětí  - Andrea Ulagová
Video se připravuje ...

Mohou se těhotné ženy očkovat?

Blesk Zprávy se zeptaly Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), zda je možné, aby se těhotné ženy očkovaly proti covidu-19.

„Tak jako téměř u každého zcela nového léčivého přípravku, který byl právě zaregistrován, ani u vakcín Comirnaty a nově schválené vakcíny společnosti Moderna nejsou zkušenosti s podáváním těhotným ženám,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí SÚKL Klára Brunclíková a pokračuje: „Dostupná data o bezpečnosti u lidí při registraci pochází z klinických studií, kam nebývají těhotné ženy zařazovány. Vakcína není v těhotenství kontraindikována, ale o jejím podání těhotným by měl vždy rozhodnout lékař s ohledem na zdravotní stav ženy, se zhodnocením všech přínosů a možných rizik.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa