Středa 3. březen 2021
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Polojasno 8°C

Bráníte se koronaviru vitaminem D? Pozor na množství, může být toxický, varují lékárníci

Autor: ula - 
28. ledna 2021
05:15

O vitaminu D se od počátku pandemie mluví jako o bojovníkovi proti koronaviru. „Déčko“ má pozitivní vliv na lidskou imunitu, podporuje aktivaci imunitních procesů v těle, a tak mu pomáhá lépe zvládat infekci. Lékárny hlásí, že vitaminu D mají dostatek, i když jeho prodeje trhají rekordy. Česká lékárnická komora (ČLnK) však varuje, že by se lidé měli o užívání „déčka“ poradit. Jeho nadměrné množství totiž může být toxické.

„Je prokázáno, že nízké hladiny vitaminu D v krvi jsou spojeny se zvýšeným rizikem virových a bakteriálních respiračních onemocnění, výskytu astmatu i tuberkulózy. Vitamin D má zásadní roli v mechanismu spouštění obrany organismu a stimulaci imunitní odpovědi,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

Zjištění, že dostatek vitaminu D je klíčový pro aktivaci některých populací bílých krvinek - T lymfocytů a dalších složek buněčné imunity, patří k významným objevům. V případě nedostatku vitaminu D tyto buněčné elementy nejsou schopny „být v dobré formě“ a nezajistí řádnou obranu organismu, navíc také nedovedou řádně zvyšovat svoje počty, což je pro výsledek boje s infekčními agens podstatné.

Jednoduše řečeno, vitamin D podporuje aktivaci imunitních procesů v těle, a tak mu pomáhá lépe zvládat infekci. Proto je zásadní nejen pro imunitu jako takovou, ale i pro pozdější boj s nemocí, když už k nakažení dojde. Optimální hladina vitaminu D v krvi je 100-125 nmol/l.

Vitamin D „ze slunce“ lze v našich českých podmínkách získat jen část roku. Doplnění vitaminu D stravou (např. mořské ryby a výrobky z nich, vaječný žloutek, mléko, tvaroh, sýry) není obecně v našich podmínkách dostatečné a není to leckdy ani možné. Proto je lepší sáhnout po doplňcích stravy. A Češi v tomto rozhodně neváhají.

Rekordní prodeje vitaminů

Podle lékáren, které Blesk Zprávy oslovily, je doplňků stravy s vitaminem D dostatek. I přes to, že zájem o ně je veliký. Lékárny se po náporu, který zažívaly vloni na jaře, raději zásobily. Zatímco při první vlně pandemie lidé vykupovali léky s paracetamolem, při podzimní pandemii byla situace zcela jiná.

„Největší zájem o léčiva proti chřipce a horečce byl během první vlny pandemie. Během podzimní vlny pandemie jsme zaznamenali zvýšený zájem zákazníků o doplňky stravy na podporu imunity, vitamin C,“ řekla Blesk Zprávám Kateřina Schotliová z e-shopu Pilulka.cz.

Podobnou situaci zažil řetězec lékáren Dr. Max. „Na podzim vzrostl zájem o vitamin C a extrémně vzrostl zájem právě o vitamin D. V naší síti překonávaly prodeje od září do prosince vysoko hranici 100 tisíc kusů každý měsíc, v září to bylo téměř 140 tisíc kusů,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí řetězce Michal Petrov.

Kde najdeme vitamin D?Kde najdeme vitamin D? | SZÚ

Nadměrné množství „déčka“ je toxické

Mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová upozornila, že pokud si vybíráte přípravek s vitaminem D, je lepší výběr konzultovat s lékárníkem.

„Vitamin D se může v těle hromadit, jeho nadměrné množství je toxické. Při jeho nadměrném příjmu v těle dochází k hromadění vápníku v krvi i moči. Vysoká hladina vápníku v krvi může vést k nevolnosti, zvracení, svalové slabosti atd.,“ upozorňuje Bažantová. 

V extrémních případech toxicita vitaminu D způsobuje například selhání ledvin nebo srdeční arytmii. 

Lékárníci radí, abyste kontrolovali, jaké léky berete, protože někteří pacienti například mohou užívat vitamin D už v jiné formě, v jiném léku a může hrozit právě nebezpečí vyšší dávky. 

„Nevhodné jsou i kombinace s některými chronicky užívanými léky,“ varuje Bažantová.

Video PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK radí, čím posílit imunitu. - Andrea Ulagová,

levandulova ( 28. ledna 2021 20:23 )

Clanek naprosto o hov..ne, jako vzdy, odflaknuto. Bez informace, jake mnozstvi tedy denne brat a jake uz je rizikove. Napriklad informace, ze je treba s vit.D soucasne uzivat vitamin K, aby se lepe vstrebal, naprosto chybi. Oproti predchozim umirnenym upozornenim se nyni traduje, ze se ma uzivat 1000 - 4000 IU denne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa