Poslanci po bouři prodloužili stav nouze do 14. února. Zase prošel návrh KSČM
Tohle Sněmovna ještě nezažila. Jednání o prodloužení nouzového stavu vždy doprovází bouřlivá debata, tentokrát se ale proměnila i ve fyzickou potyčku. To když nezařazený poslanec Lubomír Volný napadl předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD) kvůli výzvám, aby si nasadil roušku a mluvil k věci. Poslanci nakonec po více než 10hodinové debatě souhlasili, že nouzový stav prodlouží do 14. února. Tento termín požadovala KSČM. Dění ve Sněmovně jsme sledovali online.
Dnešní online reportáž k jednání Poslanecké sněmovny o žádosti vlády k prodloužení nouzového stavu končí.
Podle premiéra Andreje Babiše by mělo být nynější prodloužení nouzového stavu do 11. dubna poslední. Vláda chtěla původně nouzový stav dodržet až do konce dubna.
Děkujeme za pozornost. Pro další informace sledujte zpravodajství na Blesk.cz.
Vláda oficiálně na mimořádném jednání během pár minut během videokonference prodloužila nouzový stav do 11. dubna. Ten trvá nepřetržitě od 5. října.
Sněmovnou prošlo také usnesení Pirátů, podle kterého by vláda měla povolit konání farmářských trhů a narovnat tak podmínky mezi trhy a supermarkety.
„Všechna usnesení, která byla přijata, bereme vážně, nicméně se budeme rozhodovat podle konkrétní situace,“ řekla k přijatým usnesením Sněmovnou vicepremiérka Alena Schillerová.
„Pokud bude ta situace přijatelná, tak budeme dělat vše pro to, aby mohla být ta opatření ukončena i dříve,“ dodal ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Šéf zdravotnictví vyloučil, že by se cestování mezi okresy mohlo povolit například před Velikonocemi.
„Právě minimálně do Velikonoc, včetně, musí podle odborníků ta opatření trvat,“ dodal Blatný.
„Jsem nesmírně rád, že zvítězily odborné argumenty a víra toho, že musíme ochránit zdraví našich občanů,“ řekl na tiskové konferenci po jednání Sněmovny ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ihned po Velikonocích vláda podle Blatného přezkoumá všechna opatření. Zákaz nočního vycházení má podle Blatného skončit nejpozději s nouzovým stavem.
„Budeme pracovat co nejintenzivněji s ministerstvem školství na návratu dětí do škol. Jako nejpravděpodobnější termín je 12. dubna,“ řekl Blatný.
O Velikonocích má přestat platit zákaz pořádání bohoslužeb.
Přes videokonferenci by se dnes měla ještě sejít vláda a formálně potvrdit prodloužení nouzového stavu, tak jak schválila Sněmovna do 11. dubna.
Jednání poslanců pro dnešek skončilo. Znovu by se měli sejít na schůzích příští týden ve čtvrtek.
Lidé nemohou nadále cestovat na své chaty a chalupy s negativním testem na covid mimo okres, kde mají trvalé bydliště. Návrh Sněmovnou neprošel.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se pozastavil nad tím, proč bude v Česku platit nouzový stav ještě po 6. 4., kdy mají skončit kontroly na hranicích okresů a také zákaz cestování mezi okresy.
Podle Jurečky bude nouzový stav do 11. dubna upravovat tedy jen zákaz vycházení po 21. hodině a také, aby vláda mohla provádět nákupy bez vypsání veřejných zakázek.
Poslanci schválili výzvu vládě, aby otevřela od 12. 4. mateřské školy, 1. stupeň základních škol a další školy. Žáci by měli být testovaní, učitelé a další personál očkovaný.
Poslanci neprosadili výzvu vládě, aby zveřejnila všechny smlouvy o nákupech zdravotnického a dalšího materiálu během nouzového stavu.
Lidé by měli mít možnost cestovat volně mezi Prahou a Středočeským krajem, schválili poslanci další usnesení.
Zákaz cestování by mezi okresy měl skončit nejpozději 6. 4. 2021 - tedy hned po Velikonocích.
Lidé nebudou muset nosit roušku, pokud půjdou po ulici sami nebo v doprovodu osoby ze společné domácnosti.
Absurdní povinnost mít nasazenou roušku nebo respirátor, když jde člověk po ulici sám a v okolí nikde nikdo, snad brzy skončí. Sněmovna na můj návrh přijala výzvu ministru zdravotnictví, aby v tomto smyslu změnil opatření, které upravuje povinnosti nošení ochranných prostředků pic.twitter.com/sEwVp8dRml
— Vojtěch Munzar (@munzar_vojtech) 26. března 2021
Poslanecká Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu na návrh KSČM do 11. dubna!
Pro hlasovalo 53 poslanců, proti 34.
Poslanecká sněmovna neschválila prodloužení nouzového stavu do 27. dubna 2021, jak žádala vláda. Pro bylo 45, proti 47 poslanců.
Jako první se ujal slova po přestávce předseda Sněmovny Radek Vondráček.
Přečetl stanovisko z roku 2012. Přečetl tehdejší vývoj jednání poslanců, když Kateřina Klasnová (VV) žádala o přestávku na klub. Zbyněk Stanjura (ODS) chtěl tehdy hlasovat o návrhu Klasnové.
Ve Sněmovně se tehdy podle Vondráčka tleskalo. Přestávka tehdy neprošla.
I tentokrát poslanci Stanjurovi tleskali.
Stanjura uvedl kontext jednání - tehdy se jednalo šest dní a šest nocí o církevních restitucích.
Jednání Poslanecké sněmovny by mělo pokračovat po dvouhodinové pauze klubu SPD v 19:30.
SPD prokázala svůj vztah k pracujícím. Neprodlouží nouzový stav, ale prodlouží bezdůvodně páteční pracovní směnu zaměstnancům Poslanecké sněmovny.
— Vojtěch Filip (@vojtafilip) 26. března 2021
Radek Vondráček vzal zpět svůj návrh o tom, že by měla Sněmovna hlasovat o přestávce pro klub SPD. Požádal předsedu klubu Radima Fialu, aby si vzal pausu ale jen hodinu. „Alespoň z humanitárních důvodů,“ prosil Vondráček.
Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip nakonec vyhlásil přestávku do 19:30. Čas na přestávku podle něj začal běžet ve chvíli, kdy o ní poslanci začali diskutovat.
Marian Jurečka se omluvil Okamurovi za jeho slova, že nemají v klubu žádného Pitomia. „Chtěl jsem oglosovat to, že ten návrh je pitomý,“ omluvil se šéf KDU-ČSL.
„Mně velmi vadí ta přestávka. Mám nějaké povinnosti, které jsem měl splnit večer,“ rozesmál Sněmovnu šéf KSČM Vojtěch Filip. „Dodám, že vůči vnoučatům. Já to dořeším a manželce napíšu SMS," dodal Filip.
Sám řekl, že pokud bude i nadále řídit schůzi, sám přestávku vyhlásí. Schůzi ale nakonec převzal Radek Vondráček, na kterého prý vyšla řada.
Filip vyzval také Mariana Jurečku, aby se omluvil Tomiu Okamurovi za slova na jeho adresu.
„Děkujeme za tu nabídku se poradit. Ale my to nepotřebujeme,“ vzkázal Okamurovi místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Sám chcem, aby se o přestávce o SPD hlasovalo.
„V našem klubu není žádný Pitomio, kvůli nám si brát přestávku nemusíte,“ vzkázal Okamurovi šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, který si chce vzít pauzu na klub, aby dal čas ostatním klubům.
Předseda Poslanecké sněmvony Radek Vondráček (ANO) řekl, že přestávky nejsou v jednacím řádu nijak zakotvené. „Je to zvyk“ řekl Vondráček, podle kterého také ve Sněmovně platít dohoda, že si kluby neberou přestávky v takové délce.
Radek Vondráček navrhuje, aby si se o přestávce pro SPD hlasovalo.
Podle předsedy ODS a místopředsedy Sněmovny Petra Fialy je návrh předsedy Vondráčka chybou. „I když známe stanovisko SPD, tak mi přjide návrh pana předsedy Vondrářka chybný,“ dodal Fiala.
„Nechtěli jsem se poradit o stanovisku. Chtěli jsem dát šanci vám a chceme najít způsob jak vás přesvědčit,“ rozemál Sněmovnu Okamura.
Diskuse v Poslanecké sněmovně skončila.
Předseda SPD Tomio Okamura požádal o přestávku na jednání klubu v délce dvou hodin.
„V té Praze to bouchne,“ varuje poslanec ODS Marek Benda před uzavřenými okresy i na Velikonoce. „Velmi prosím pana ministra, aby povolil alespoň cestování mezi Prahou a Středočeským krajem,“ obrátil se Benda na Blatného. „Proč by nemohli jet na chalupy, když tam budou sami,“ podivoval se Benda na hrozbou, že lidé nebudou moci na chalupy mimo okres, kde bydlí.
Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany navrhnul, aby Sněmovna schválila konec kontrol na hranicích okresů nejpozději 6. 4., tedy po Velikonocích.
„Co když nouzový stav neprojde? Bude tu stejná panika jako před 30 dny. Ten přijatý pandemický zákon navíc není dobrý. Před 30 dny skončil nouzový stav a nemusel tu být žádný. Ale vaši hejtmani si ho prosadili,“ kritizoval poslanec KSČM Leo Luzar ODS a ostatní strany za to, že jejich politici stojí za tím, že v Česku platí stávající nouzový stav.
Podle ministra Jana Blatného se poslanec Dominik Feri nemusí obávat, že pandemický zákon vláda nevyužila. Bude prý potřeba nejpozději po Velikonocích, pokud Sněmovna prodlouží nouzový stav. „Pandemický zákon nevyjde vniveč. Jsem velice rád, že jsme se na něm byli schopni domluvit. Až pomine nouzový stav, tak bude pandemický zákon potřebný a bude potřeba nejspíš ještě delší dobu, abychom neuvrhli zemi do nějakého rizika,“ přidal komentář Blatný.
Dominik Feri (TOP 09) mával ve Sněmovně několikrát plánem návratu k normálu. Který vypracovala koalice Spolu. Premiérovi vyčetl, že nemluví pravdu, když tvrdí, že opozice nic nedělá. I to, že ministři nepoužijí k opatřením použití pandemického zákona. „Je škoda, že jsme tu věnovali úsilí na práci pandemického zákona a nikdo ho nevyužívá,“ vadí Ferimu.
„Na netransparentní kšefty nemáme potřebu vládě prodlužovat nouzový stav, na omezení pohybu také ne,“ odmítla prodloužení nouzového stavu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Chceme po vládě, aby její pomoc byla skutečně efektivní směrem k živnostníkům, aby byl schválen odškodňovací zákon a aby byly odpuštěné podnikatelům odvody,“ pokračoval Pekarová Adamová.
Na začátku svého vystoupení předsedkyně TOP 09 poznamenala, že by Sněmovna měla naúčtovat poslancům Volnému a Bojkovi plexiskla, která jsou kvůli jejich odmítání nošení roušek namontovaná v jednacím sále Sněmovny.
Stanjura za koalici Spolu navrhnul několik usnesení. Mezi nimi například:
Umožnění pohybu mezi Prahou a Středočeským krajem
Aby vláda bez začernění zveřejnila smlouvy uskutečněných nákupů při nouzovém stavu
Do konce března chce koalice Spolu po vládě plnění prací, na přípravách záchranného systému pro podnikatele, ke kterému sněmovna ministry zavázala v minulosti.
Spolu chce také otevřít nejpozději do 12. 4. mateřské či základní školy.
Stanjura se opřel ve svém vystoupení do vztahu mezi premiérem Babišem a ministrem zdravotnictví Blatným. „Nejhorší čísla na světě. To je i důsledek toho, že v krizi se nepřepřahá, nesmíme nikoho vyměnit. Pan ministr Blatný žádá vás, ale i občany o důvěru. Tomu rozumím z titulu své funkce. Ale nemá důvěru premiéra. Premiér hledá nástupce ministra Blatného a nabízí jeho křeslo. Sem tam někdo řekne, že ho odmítl, sem tam někdo řekne, že by o tom uvažoval. A mnozí o tom zcela správně nemluví. Jsme v absurdní situaci. Premiér nevěří svému ministru zdravotnictví, hledá jeho nástupce a současně oba dva říkají občanům: vydržte ještě, věřte nám, vedeme vás správným směrem. To nedává žádnou logiku,“ kritizoval vládní vztahy Stanjura.
„Debata je dnes poměrně klidná, protože od rána víme, že se komunisté vrátili do vládního tábora. Jen poprosím komunisty, aby neříkali, že jsou v opozici. Musím říct, že nás ve skutečné opozici to dost rozčiluje,“ vzkázal Stanjura KSČM, stejně tak připomněl také SPD, že často hlasuje s vládou.
ODS podle Stanjury připravila body k usnesení, které se týkají zejména omezení pohybu lidí.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že ČR je 173. den v nouzovém stavu. „Nebudu říkat premiérovi, kterého ministra má odvolat a kterého ne. Zejména v té druhé skupině bych byl poměrně brzy v úzkých,“ řekl Stanjura na adresu vlády.
Ministry kritizuje za jejich počínání při řešení pandemie. Komunisty pak Stanjura nechápe za to, že chtějí zrušit cestování mezi okresy a zároveň pokračovat v nouzovém stavu. „Komunistická logika,“ pozastavil se Stanjura nad uvažováním KSČM.
Za mě je covid průšvih, okolo mě umírají lidé a nejsou to vždy 80 +. Kdybych mohla, tak bych se odstěhovala někam na samotu s rodinou. Považuji politiky za ubožáky, kteří se nedovedou domluvit. POkud je průšvih v nemocnicích a nestíhá se, tak zdravý selský rozum velí, přitvrdit. Prostě chodit na 100 metrů od domova, z covidu se nedostaneme. Když mi někdo z mých přátel řekne, že ho rouška omezuje na jeho právech, tak bych mu dala pár facek. jen ***m vadí základní ochrana. Je slyšet, jak hospodští jsou na mezině, nebo herci...a ty kteří jsou nejvíce postiženi mlčí...průvodci a průvodkyně od cestovek. Prostě trochu škudlí, či se rekvalifikují....mají můj obdiv. Z takového Polraicha se mi zvedá žaludek. Je mi smutno.