Úterý 2. březen 2021
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Polojasno 8°C

Očkování proti covidu v Praze: V Motole se tvořily fronty, ve VFN už očkují druhou dávku

Autor: ČTK - 
16. ledna 2021
19:07

Fakultní nemocnice Motol by dnes měla naočkovat 250 seniorů, kteří si svůj termín rezervovali prostřednictvím centrálního registru. Podle informací Ludmily Šimáčkové z odboru komunikace motolské nemocnice posledního objednaného seniora naočkovali zhruba v 18:20. V neděli je pak k vakcinaci do Motola objednáno 200 osob starších 80 let.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze začnou seniory nad 80 let podle mluvčí Marie Heřmánkové očkovat v neděli. Očkovací centrum proti covidu-19 ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) začne podle mluvčího Petra Sulka fungovat v pondělí 18. ledna. Seniory naopak dnes očkují již také v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze.

Ranní problémy s technickým připojením k centrálnímu systému, které nemocnice v Motole měla zhruba hodinu od 08:00, způsobily dopoledne asi desetiminutové zpoždění v odbavování rezervovaných osob. „Aktuálně se netvoří fronty ani nedochází ke zpožděním v očkování," řekla Šimáčková zhruba v 16:45. Od zahájení očkování do odpoledne si pro dávku vakcíny do motolské nemocnice přišli všichni přihlášení, uvedla Šimáčková.

Už druhá dávka

Ve VFN v Praze je na nedělní první očkování seniorů objednáno přes centrální registr asi 150 osob starších 80 let. „Na dnešek už jsme měli objednané lidi na druhou dávku vakcíny, protože jsme začali očkovat jako jedna z prvních nemocnic a seznamy druhých termínů k očkování už byly delší dobu připravené," řekla dnes odpoledne mluvčí VFN Heřmánková. Nemocnice denně proočkuje asi 500 osob zvláště z řad zdravotníků. Očkovací centrum ve FTN v Praze bude podle mluvčího Sulka v provozu od pondělí 18. ledna. Poté bude fungovat denně od 7:00 do 19:00.

Praktičtí lékaři v Praze 7 podle starosty této městské části Jana Čižínského (Praha Sobě) naočkovali již asi 1100 seniorů. Čižinský to uvedl na twitteru.

Lidí nad 80 let, kteří se od pátku mohou k očkování registrovat, je v Česku 441.000. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se mohou lidé starší 80 let k očkování přihlásit kdykoliv, třeba i za týden. „Systém je nastavený tak, že vždy budou mít přednost před ostatními. Vakcíny, které budou nyní přicházet, jsou určené především pro ně," uvedl ministr v pátek na twitteru ministerstva zdravotnictví.

Pokračuje také očkování zdravotníků a zaměstnanců a klientů domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem určených pro pacienty s demencí.

Epidemie v Česku začala v posledních dnech zpomalovat. V pátek v Česku přibylo zhruba o třetinu nových případů koronaviru méně než před týdnem, bylo jich 9230. Zmírnění protiepidemických opatření se ale v příštím týdnu podle ministra zdravotnictví očekávat nedá. Důvodem je mimo jiné stále vysoká zátěž nemocnic a hlavně jednotek intenzivní péče.

rapid15 ( 17. ledna 2021 12:27 )

A čím se ty dvě pražské nemocnice chlubí? Vždyť zprvu zdravotníci odmítali, aby se lidé očkovali v nemocnicích a na obvodech, že je to moc práce a nemají na to čas . A najednou ho mají , dokonce i na druhou dávku.

stemik ( 16. ledna 2021 20:29 )

tvořila se fronta....ti lide nad 80 opravdu nikam nepospichaji a v sobotu ani doprovod....ala za tu frontu muže Babiš,kdyby vladnul Fiala tak uz je proočkovana cela zeměkoule

Zobrazit celou diskusi
Další videa