Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Prymula řekl, kde se v Česku dá přitvrdit. A zmírnění opatření radí až od stovek případů

Autor: ČTK, for - 
8. ledna 2021
19:05

Nejpřísnější opatření proti šíření covidu-19 by měla zůstat až do doby, kdy budou přibývat jen stovky nebo tisíc nových případů denně. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula to řekl Českému rozhlasu Plus. Ani termín 22. ledna, do kterého je ve čtvrtek prodloužila vláda, podle něj nemusí stačit. 

Uzavřené jsou v současné době školy kromě mateřských a prvních a druhých tříd základních škol, restaurace, hotely. Platí zákaz vycházení mimo nezbytné cesty do práce, na nákup či do přírody, v noci je vycházení zakázáno úplně po 21:00.

„Opatření bude nutné držet do doby, než se dostaneme na čísla mezi stovkami a jedním tisícem,“ uvedl. Pokud by se zmírnila dříve, bude se Česko podle něj stále pohybovat mezi čtvrtým a pátým stupněm protiepidemických opatření. „To je obrovská zátěž pro zdravotnický systém,“ dodal.

Prymula: Zvážil bych regulaci pohybu od místa bydliště

Dál zpřísňovat podle něj už moc není prostor, spíše je třeba se zaměřit na dodržování těch stávajících. Ke zvážení je podle něj možná regulace vzdálenosti od domova, kam lidé mohou vycházet. „Má význam pro to, aby nevznikaly na horách různé excesy,“ uvedl.

Čím déle ale opatření trvají, tím méně je podle Prymuly lidé dodržují. Ta současná byla zavedena 27. prosince. Už čtvrteční počty nově nakažených, kterých bylo zhruba o 3000 méně než předchozí den, jsou podle něj možná prvním důkazem o zlepšování situace.

Mezi pátkem a nedělí 10. ledna by se měla opatření projevit na počtech denních případů také podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, řekl to na dnešní tiskové konferenci ministerstva. V úterý a ve středu bylo případů více než 17 000 za den, což bylo nejvíc od začátku epidemie. Velkou roli ale hraje antigenní testování, díky kterému se podaří odhalit asi čtvrtinu případů, často mezi lidmi bez příznaků.

Video  Blatný: Opatření se prodlužují do 22. ledna, antigenní testy budou i dál. Ministr nevyloučil zpřísnění  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

kedris ( 9. ledna 2021 17:50 )

skoč, ukaž nám cestu, nebo odvahu, že? jen kecy..takový jsi hrdina, či snad tvoje rodina?? nu což, škoda tě nebude, osud sis vybral..

kedris ( 9. ledna 2021 17:47 )

a ty chlapče, hrubě obviňuješ z těžkého zločinu, buď se omluv nebo předlož důkaz..dle úrovně tvé, dosahuješ snad výšky kopyta koňského a žvásty tvé jsou výpotkem rodičů tvých??

kedris ( 9. ledna 2021 17:43 )

i trollové musí žrát něčím se krmit, leč nevidí, že jídlo již došlo..přál bych ti chlapče zažít léta po válce, nebo zimu 78-80. možná je autor zhýčkaný cucák co se nudí v posledních chvílích svého nadrbaného štěstí, kdy má zubatou za dveřmi..i takové ,,materiály,, je třeba..půjdou jako první a vzorem..osudu neunikneš, jen přijmi a bud připraven..však uvidíme kde je pravda platí pro současné i budoucí texty trollů..jen houšť a hůř, alespoň to přijde brzy..velmi brzy..

Martin32 ( 9. ledna 2021 11:23 )

Oni taky neví co chtějí Havlíček říkal, že lidi co chodí na skiareály, lyžovat a na běžky nejsou riziko (tuším, že to psal i Blesk) a Prymula tvrdí opak . Pak ať se nediví , že je lidi neposlouchají, když se neumí domluvit ani mezi sebou.

pragonos ( 9. ledna 2021 05:05 )

Páni "vědci! a politici, nebylo by vhodné kromě neustálých restrikcí také přemýšlet kromě očkování o nějaké prevenci např. v loňském roce z jara proběhl ve věřejných prostorech postřik dezinfekcí a myslím, že i toto přispělo k nižším počtům nakažených a v současné době se nic takového neděje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa