Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 4°C

Davy Čechů na svazích mimo kontrolu: Skiareály nabízí řešení, Havlíček zmínil frustraci

Aktualizováno -
2. ledna 2021
13:40
Autor: Tomáš Koníček, simao - 
2. ledna 2021
05:00

Pandemie koronaviru zavřela skiareály, jenže lidé na zasněžené svahy stále chodí. A je to zmatek nad zmatek. Podle provozovatelů skiareálů by bylo řešením znovu otevřít. Jen tak by se na kopce vrátil řád. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) pro Blesk Zprávy uvedl, že by se situace mohla řešit již v pondělí, nicméně zůstává realistou. Davy byly na horách i v sobotu, jak ukazují snímky Ještědu nebo Olešnice na Blanensku.

Lyžařské areály jsou od 27. prosince zavřené a má tomu tak být až do 10. ledna. Jenže i tak jsou bez provozovatelů na kopcích davy lidí, kteří se zde neorganizovaně sdružují. Na uzavřených sjezdovkách tak sáňkují, bobují a jinak se baví desítky návštěvníků.

Asociace horských středisek (AHS) tvrdí, že otevřením by se na kopce vrátil řád. „Za běžného provozu by mohly skiareály pohyb lidí organizovat pomocí frontových koridorů. Návštěvníci by se tak rozptýlili po celé sjezdovce,“ říká Libor Knot, ředitel AHS. A upozorňuje, že na dojezdech se shromažďují velké počty lidí. „Po takovém neřízeném nájezdu lidí jsou pak sjezdovky večer rozšlapané a plné odpadků,“ vysvětluje Knot.

To potrzují například v Olešnici na Blanensku. Lidé tu neberou ohled na to, že zasněžování je časově i finančně náročné, zanášejí na sníh zbytečně bláto z nezasněženého okolí a po některých zůstávají na svahu i odpadky.

„Apelujeme na lidi, aby dodržovali pořádek, ale také aby udržovali bezpečné rozestupy. Ale těžko můžeme běhat po svahu a něco jim nařizovat, když máme zavřeno. Pokud by tady byli lyžaři, u turniketů bychom vytvořili rozestupy a dohlíželi na to, aby měli zakrytá ústa a nos. Na sjezdovce by také nevznikaly tak velké skupinky lidí, jako je tomu u pěších,“ upozornil na paradox vládních opatření správce areálu  František Jílek.

Uzavírkám navzdory: Češi zaplnili hory.  Skiareály chtějí zpátky řád.Uzavírkám navzdory: Češi zaplnili hory. Skiareály chtějí zpátky řád. | ČTK

Sjezdovky jsou zavřené, oplotit je nelze

Děti a mládež nechodí do škol, a tak je jasné, že se chtějí bavit. Většinou ale nenosí roušky a nedodržují rozestupy. „A s tím v současné situaci skiareály nemohou nic dělat, protože nesmí nabízet své služby a musí se chovat dle platných nařízení. Provozovatelé sjezdovky řádně označili jako uzavřené a částečně je ohraničili, tyto prostory ale nelze oplotit,“ říká Knot.

„Lidem to (sáňkování a bobování, pozn. red.) nezakazujeme, jen je upozorňujeme, že tak vlastně porušují vládní nařízení,“ řekl  Jílek pro ČTK.

Lyžařské areály v ČR jsou od 27. prosince 2020 se vstupem do pátého stupně PES uzavřeny zatím do 10. ledna. To znamená, že provozovatelé nesmějí spustit lyžařské vleky. Lanové dráhy mohou fungovat jen pro turisty, obecně ale platí zákaz užívání sjezdových tratí. Logicky tak ve skiareálech nefungují ani toalety, občerstvení a další služby, které jsou zde jinak provozovány.

Havlíček: Situace v Evropě se nelepší

„Osobně bych byl rád, kdyby se skiareály pustily brzy, pro provozovatele je to frustrující, mají vše připraveno a každý den je stojí velké zdroje. Zima jim musí zaplatit celý rok,“ řekl Blesk Zprávám vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO).

„Režim pro lyžování je připraven, ale jsem realista. Situace v Evropě se vůbec nelepší, Slovensko, jedna z posledních zemí, kde se dalo lyžovat, vše zastavila od 1. ledna. Je to na rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, budeme o tom jednat v pondělí,“ pokračuje Havlíček. 

„Pro mě je důležité, abychom dokázali pro postižené obory stále přijímat kompenzační opatření. Na MPO jedeme úplně nadoraz, máme deset programů a pracují na nich stovky pracovníků, přes svátky jsme museli posílit a angažujeme lidi z ostatních úřadů nebo státních firem, kteří pomáhají,“ dodal vicepremiér Babišovy vlády.

Video Ministr Jan Blatný k otevření lyžařských areálů 18. prosince - abl

 

franz ( 3. ledna 2021 16:48 )

Provádějí to zcela jednoduše mazaně. Parkoviště dokořán a pak z vlády udělat blbce.

marlen52 ( 3. ledna 2021 16:03 )

valachia přesně napsané máte pravdu

marlen52 ( 3. ledna 2021 16:00 )

všem bych napařila tučnou pokutu. Všude ve světě se musí nosit roušky dokonce někde lidi nesmí ven už od 20h ale tady pořád nadávají na vládu ale nikdo neřekne co by dělal on.

Holy James ( 3. ledna 2021 14:17 )

Sjezdovky, bazény, obchody, kadeřnictví, atd. otevřít.
Havlíčka, Babiše, Blatného, Hamáčka atd. zavřít.

valachia ( 3. ledna 2021 12:23 )

Nějak ti ty počty nesedí. Hlavně, že napíšeš kobliháři.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud