Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Bazénáři si sáhli na dno, zavřeno měli třetinu roku. Nejblíž krachu má plavání pro děti

Autor: ČTK, for - 
21. prosince 2020
16:15

Bazény budou letos kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřeny 142 dní, tedy více než třetinu roku. I v době, kdy nemohou fungovat, mají vysoké provozní náklady. Na tiskové konferenci to dnes řekli předseda představenstva Asociace bazénů a saun Pavel Košnar a generální ředitelka Aquapalace Praha Vladana Horáková. Nejvíce ohrožen je podle nich provoz bazénů pro kojence a batolata, o ukončení činnosti uvažuje 75 procent z nich.

Podle zástupců oboru pro něj vláda specifickou podporu přes opakované výzvy nepřipravila. Nyní požadují to, co její představitelé před dalším uzavřením deklarovali, tedy stoprocentní kompenzace. Jsou ochotni jednat i o dalších možnostech.

Podle Horákové jsou bazény mnohem nákladnější na provozy než hotely a restaurace, kterých je ale víc a více křičí. Aquapalace Praha za každé uzavření a opětovné otevření zaplatí zhruba dva miliony korun. K tomu nejsou započítány fixní náklady za dobu uzavření. „Všichni jsme minulé pondělí po tiskové konferenci vlády slyšeli, že ten, kdo bude muset znovu uzavřít, bude kompenzován ze 100 procent. Takže to je náš legitimní požadavek,“ řekla Horáková.

Náklady všech bazénů nad 25 metrů za každý den uzavření činí podle Košnara přibližně 6,6 milionu korun. Nejhůře jsou na tom bazény pro kojence a batolata, což jsou většinou provozovny tzv. domácího typu. Zbytek bazénů je podle něj zřízen městy a obcemi, u kterých už vláda řekla, že jim musejí pomoci místní samosprávy. Za nejspravedlivější považuje kompenzace z obratu. Varianta by ale byla i podle metrů čtverečních, uvedl. Na návrh programu COVID bazény, který představitelům vlády zaslala Česká unie cestovního ruchu před měsícem, nikdo nereagoval, řekl dále Košnar.

Tisková konference o stavu provozovatelů bazénů se konala ve vypuštěném koupališti Tisková konference o stavu provozovatelů bazénů se konala ve vypuštěném koupališti | ČTK / Kamaryt Michal

Celé odvětví vnitřních sportovišť včetně fitness center, posiloven, lezeckých stěn apod. by podle Košnara potřebovalo kompenzační program s alokací zhruba dvě miliardy korun, aby jeden provoz dosáhl na náhradu 370 000 korun. Přitom jen soukromé bazény a bazénová centra, které vládní opatření zasáhla, dosahují ročně obratu osm miliard korun a zaměstnávají zhruba 17 000 lidí, dodal.

Video  Super tělo s Bleskem pro ženy: Jak správně dělat kliky?  - Martin Mol
Video se připravuje ...

Josef124 ( 19. ledna 2021 21:24 )

To je smutný pohled. Co se dá ale dělat. My máme jedinou kliku, že jsme si už před lety koupili bazén z http­s://ww­w.al­bixon­.cz/ba­zeny/ , který si ohříváme, takže se koupeme každý rok už od května. Do plaveckých bazénů vůbec nechodím, takže to, že jsou teď zavřené, zrovna já vůbec nepociťuji.

johnny stopper ( 21. prosince 2020 19:18 )

alespoň vidíte jak jste navalili tuny betonu a prachů do hov5n. teď z toho není nic a budete platit do té doby kdy bude z čeho. pak už nebude...

krapotkin ( 21. prosince 2020 16:53 )

Proto se bude v nejsmradlavější zádeli světa, v Litvínově, stavět pro městskou radní nový bazén.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa