Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Premiér Matovič je v karanténě, během dne byl s Čaputovou a účastnil se jednání vlády

Autor: ČTK - 
4. listopadu 2020
18:40

Slovenský premiér Igor Matovič bude kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus v domácí karanténě. Matovič to napsal na sociální síti. Dříve během dne předseda slovenské vlády vystoupil spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou na tiskové konferenci a také se zúčastnil jednání kabinetu, který podle očekávání do 14. listopadu prodloužil platnost omezení volného pohybu pro lidi bez negativního výsledku testu na koronavirus.

„Pravidla musejí platit pro každého stejně. Vzhledem k tomu, že jsem byl v kontaktu s pozitivně testovaným... hlásím odchod do domácí karantény,“ napsal Matovič na sociální síti.

V úterý premiér kritizoval zastupující šéfku slovenské prokuratury Vieru Kováčikovou za to, že šla do kanceláře navzdory svému pozitivnímu testu na koronavirus. Infikovaní a jejich blízké kontakty by měli nastoupit do domácí izolace.

Celostátní testování se ve statistikách neodrazilo

Laboratoře na Slovensku v úterý potvrdily koronavirus u 3 216 testovaných lidí. To je druhý nejvyšší denní přírůstek zjištěných nakažených prostřednictvím PCR testů od propuknutí pandemie nemoci covid-19. O uplynulém víkendu se v zemi uskutečnilo plošné testování obyvatel na koronavirus, které odhalilo přes 38 000 infikovaných. Tyto počty nejsou zahrnuty do oficiální statistiky. Při celostátním testování totiž úřady použily antigenní testy, které jsou méně přesné než laboratorní PCR testy.

Bez negativního testu Slováci nesmí do práce

Výrazné omezení volného pohybu lidí bez negativního výsledku antigenního nebo PCR testu na koronavirus, které na Slovensku vstoupilo v platnost 24. října, vláda prodloužila do 14. listopadu. Kabinet zároveň rozšířil výjimky z tohoto nařízení, které se nově nebude vztahovat ani na zahraniční řidiče v nákladní či autobusové dopravě, dále na posádky letadel a vlaků, pokud slovenské území opustí do 48 hodin po příjezdu do země. Bez negativního výsledku testu obyvatelé Slovenska nadále nebudou moci jezdit ani do zaměstnání.

Zavedením zákazu vycházení s řadou výjimek chtěla slovenská vláda přimět obyvatele starší deseti let k účasti na celostátním testování, do kterého se o uplynulém víkendu zapojily dvě třetiny populace. O nadcházejícím víkendu se plošné otestování obyvatel zopakuje ve 45 ze 79 slovenských okresů, a to v těch regionech, ve kterých byl podíl zjištěných nakažených během víkendového testování nejvyšší. Otestovat se již nebudou muset například obyvatelé dvou největších slovenských měst, Bratislavy a Košic.

Video  Čaputová o Česku a koronaviru: Situace je vážná, ale ne odstrašující.  - CNN Prima News
Video se připravuje ...

kristinn ( 5. listopadu 2020 02:52 )

Kiezby v tej karantene zostal naveky!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud