Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Terorista z Vídně sháněl munici už v létě: Varovali jsme Rakušany, říká slovenská policie. Mezi zraněnými je i Slovenka

Aktualizováno -
4. listopadu 2020
15:20
Autor: ČTK, VaB - 
4. listopadu 2020
12:36

Rakouský terorista Kujtim Fejzulai měl kontakty na Slovensku a pokoušel se tam zakoupit střelivo do zbraně, které v pondělí použil během masakru ve Vídni. Podle Slováků ovšem neuspěl a munici pro svůj kalašnikov si nakonec opatřil jinde. Informaci o tom, že se Fejzulai pokoušel sehnat munici, měla předat slovenská strana Rakušanům už v létě. Mezi zraněnými je i občanska Slovenska. 

Při pondělním teroristickém útoku ve Vídni nebyla použita munice ze Slovenska, podezřelé osoby z Rakouska se ji ale snažily v zemi pod Tatrami zakoupit. Ve středu o tom informovala mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová. Portál rakouského listu Heute v úterý napsal, že muž považovaný za útočníka navštívil v polovině července Slovensko, aby si zde obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov.

„Slovenská policie v létě zachytila informaci, že se podezřelé osoby z Rakouska snažily zakoupit munici na našem území. Nákup se jim ovšem realizovat nepodařilo. Informaci jsme hned poslali rakouským kolegům," uvedla Bárdyová.

Dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny při útoku v centru Vídně zastřelil dva muže a dvě ženy a přes dvě desítky dalších osob zranil. Útočník, jehož na místě činu zastřelila policie, byl podle rakouských úřadů příznivcem teroristické organizace Islámský stát.

Mezi zraněnými je i Slovenka

Mezi zraněnými je i občanka Slovenské republiky. „Ano, mohu potvrdit, že nás v souvislosti s útoky ve Vídni rakouská strana informovala o jedné zraněné občance SR. Rezort diplomacie poskytuje náležitou konzulární asistenci a maximální možnou součinnost," informoval šéf tiskového odboru resortu diplomacie SR Juraj Tomaga. 

K hospitalizované ženě byl vyslán slovenský diplomat. Žena se podle serveru Noviny.sk nachází mimo ohrožení života a je ve stabilizovaném stavu. Měla utrpět zranění nohy. 

Video  Teror v centru Vídně: Čtyři mrtví civilisté i jeden z útočníků, řada raněných a pachatelé na útěku  - Reuters
Video se připravuje ...

Lubomír Babáček ( 5. listopadu 2020 17:25 )

Na Jižní Moravě opět odhalil rentgen v kamionu celou bandu nelegálních migrantů. Vozí je k nám, nebo spíše přes naše území zrádní Turci a nikdo s tím nedělá to, co by se normálně mělo dělat. Předpokládám, že když už na ně tady přišli, tak jednoduše požádají o azyl a nikdo je zpátky nepošle. Jo a Blesku, klidně vesele rušte diskuse, kde se nadává na muslimské teroristy a celou naplánovanou migrační politiku, protože to, co nas.aní lidé píší je stejně pravda a tu neumlčíte.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání