Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 4°C

„Selhání celého systému.“ Generál Šedivý o teroru ve Vídni: Ani ČR není zcela v bezpečí

Autor: Pavlína Horáková - 
4. listopadu 2020
06:05

Brutální vražda učitele dějepisu na ulici předměstí Paříže, tři ubodaní v kostele v Nice, vandalizace rakouského kostela a pondělní střelba do nevinných lidí v ulicích Vídně. To je smutná statistika posledních dní spojená s radikálním islamismem a kulturní nesnášenlivostí. Kromě druhé vlny koronaviru se nyní Evropa potýká i se stoupajícími počty teroristických útoků. Nejen o nich hovořil v úterním Epicentru bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, generál Jiří Šedivý.

Dvacetiletý útočník z Vídně má muslimské kořeny a byl v hledáčku rakouských bezpečnostních složek. Přesto se mu podařilo získat zbraně a naplánovat útok, při kterém přišel o život nejen on sám, ale také několik dalších lidí. Někteří se ještě stále nacházejí v kritickém stavu.

Video Epicentrum Jiří Šedivý - Blesk

„Bohužel, pravděpodobně došlo k selhání celého bezpečnostního systému, který pokud už má někoho takového identifikovaného, tak ho musí sledovat (...) i to, zda nemá přístup k tomu, aby získal nějaké zbraně, trhaviny, výbušniny,“ vysvětlil Šedivý.

Je to chyba, která by měla být vyšetřena a nemělo by k ní docházet do budoucna,“ dodal zkušený generál a zdůraznil, že úřady budou muset zjistit, jakou skulinou jim tento radikální islamista unikl.

Nejsme v absolutním bezpečí

„Samozřejmě to (možnost útoků v České republice, pozn. redakce) připouštím…takže buďme hodně opatrní v tom hodnocení českého prostoru, jako prostoru absolutní bezpečnosti,“ odpověděl Šedivý na otázku, zda by se něco podobného jako ve Vídni mohlo stát i u nás.

Šedivý také uvedl, že pro radikální islamisty, kteří přijdou do střední Evropy, často není zásadní rozlišovat konkrétní země v německém prostoru, do kterého je vklíněna Česká republika. „Já si nemyslím, že bychom byli v nějakém bezpečném prostoru. A říkat si ono se to stalo ve Vídni, u nás se to stát nemůže, to vůbec není pravda,“ popsal poněkud zneklidňující realitu naší země.

Radikální islamismus v Česku

Naše muslimská obec je podle Šedivého rozumná a poměrně umírněná. „Nemusí to tak však být vždycky. Měli bychom být připraveni na to, že ten radikální islamismus bude dříve nebo později penetrovat i do České republiky,“ varuje bývalý náčelník Generálního Štábu Armády ČR. Za klíčové považuje komunikaci a vynikající vztahy s našimi partnery, ať už v rámci Evropské unie, NATO či se sousedními zeměmi.

Rozhodně nevybízí k panice a říká, že v této situaci nezbývá než věřit našim představitelům státní správy, podle kterých je situace u nás pod kontrolou. „Myslím si, že dnes je ta ochrana relativně vysoká, a doufejme, že dostatečně účinná,“ řekl na závěr Epicentra generál Šedivý.

Další videa
Články odjinud