Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Nelegální covid párty: Praha má na stole 250 podobných případů! Hřib: Nemůžu do toho zasahovat

Aktualizováno -
30. listopadu 2020
12:59
Autor: kon, VaB - 
30. listopadu 2020
05:00

„Udělejte si pořádek v Praze a trestejte!“ To vzkázal vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) pražskému primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti). A to nejen kvůli nelegální párty, kterou policisté odhalili v Anenské ulici na Starém Městě v noci z pátku na sobotu. „Nemůžu do toho zasahovat,“ krčí však rameny primátor.

Nejdřív otevřená VIP restaurace na Vyšehradě, pak také na Šeberáku a teď i nelegální párty více než stovky lidí v utajeném klubu v Anenské ulici v Praze 1. „Chápeme, že jsou lidé frustrovaní, ale to neznamená, že se mohou porušovat zákony,“ řekl Karel Havlíček, který se vzápětí pustil do pražského primátora. „Tady musí činit Praha. Musí uložit vysoké pokuty. A je to jasná výzva primátoru Hřibovi, který byl již informován ministrem zdravotnictví, aby činil,“ vyzval Havlíček primátora.

Ten má prý ale svázané ruce. „Ze zákona do toho nemohu vstupovat a ani bych se k tomu neměl vyjadřovat. Žádný politik nemůže mluvit ke konkrétním neuzavřeným případům ve správním řízení, jinak by mohl zhatit jejich účel,“ řekl Blesku primátor s vysvětlením, že tohle mají na starost úředníci odboru bezpečnosti. „Tam měla směřovat výzva pana ministra,“ myslí si Zdeněk Hřib a dodává, že úředníci mají plné ruce práce… „Aktuálně řeší 250 podobných případů. A 150 z nich se vztahuje k hospodám,“ řekl Blesku.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana obdržel úřad od října do 18. listopadu zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření proti šíření covidu-19, z toho 42 se týkalo restaurací. „Vzhledem k tomu, že většina oznámení obsahuje dvě a více osob, které se dopustily nějakého přestupku, bude případů k projednání více,“ uvedl mluvčí k aktuálnímu číslu. Dodal, že většina přestupků se týkala porušování opatření ve vztahu k rouškám, shlukování, požívání alkoholu na veřejnosti a pohybu po zákazu vycházení. Žádné ze správních řízení, která k tomu úřad zahájil, zatím nebylo ukončeno.

Postaví se k tomu zodpovědně?

Také nelegální párty bude řešit magistrát ve správním řízení. „Předpokládám, že se k tomu úřad postaví zodpovědně a zajistí vymáhání pravidel. Jako primátor chci, aby tu nebyla anarchie, ale pořádek. Jinak by Praha nemohla snižovat průměrné skóre v systému PES a vláda by nemohla rozvolňovat opatření,“ říká Hřib.

Podle europoslance a předsedy pražské krajské organizace TOP 09 Jiřího Pospíšila by sankce měly být výrazné. „Pokud budou symbolické, nikoho to do budoucna neodradí a bude docházet k opakování,“ uvedl pro Blesk a policii poděkoval za profesionální zásah.

Co se stalo v Anenské?

V domě v centru Prahy policie odhalila nelegální párty v tajném klubu, na které bylo 119 lidí. Šlo převážně o cizince, jen 17 lidí bylo z Česka. Policisté do domu vtrhli za pomoci beranidla, seběhli po schodech do sklepa, ve kterém se bavilo plno mladých lidí. Vykašlali se na vládní opatření a ani neměli roušky! Jedna dívka skončila s otravou alkoholem ve špitále, další policisté vyvedli. Některým z nich nebylo ještě 18 let.

Co říká policie?

„Na místě jsme zasahovali na základě zjištění kriminalistů, že v nelegálně otevřeném podniku se bavily desítky hostů. Jelikož byl zavřený a na výzvy nikdo nereagoval, musel být do něj proveden násilný vstup. Všech 119 osob policisté ztotožnili, mezi nimi bylo osm osob, u kterých se domníváme, že se jednalo o organizátory akce. Ti skončili na služebně, aby situaci vysvětlili. Případ bude zřejmě oznámen správnímu orgánu,“ řekl policista Jan Daněk.

Video  Policejní zásah ukončil nelegální party v tajně otevřeném klubu v centru Prahy.  - Václav Burian Blesk.cz
Video se připravuje ...

Tajný vchod, vstup na heslo!

Párty jsou v tajném klubu pravidelné a vstup do něj je na heslo, navíc má tajný vchod. To Blesku řekla žena, která má informace, jak to v něm chodí. Blesk její totožnost zná, ona chce zůstat v anonymitě. „Je to doupě. Vstup do něj je přes knihovnu, kde je schovaný vchod. Pak stačí sejít po schodech a tam se kalí,“ vypráví žena, podle které se pitky dost často přeženou. „Občas tu kolem spí opilci. To už je přehnaný. Často jde o divné lidi,“ říká s tím, že den a čas konání akce bývá šířeno pomocí sociálních sítí. Kdo zná heslo, může dovnitř.

Video  Policie rozehnala párty v nočním klubu, 27. listopadu 2020.  - Policie České republiky
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

AHel ( 2. prosince 2020 09:39 )

Velmi trefné!

AHel ( 2. prosince 2020 09:36 )

Tak policajti mi napařili tisícikorunovou pokutu, že jsem stála prý na veřejném prostranství. Bylo to v jiné části Prahy než bydlím, kde ještě nejsou modré zóny. Stalo se! Policie, když chce tak koná a velmi tvrdě!!!! Nerozumím tomu, že někdo v době nouzového stavu koná protiprávně párty pro více naž 100 lidí. Na místě bych uložilo milionovou pokutu a to v porovnání s mým parkováním je skoro ještě zanedbatelné. Pokud to nejde potrestat řádně, tak změnit zákony, přece si v ČR hospodští nebudou dělat, co chtějí to je na palici. Většina hospod si samovolně přivlastnila chodníky "jako své zahrádky pro hosty" a nikdo to nekontroluje, že to je nelegální. Jak je to možné!!!!!!! Chování hospodských obtěžuje většinu lidí v Pha, přetahují dobu, kdy mají mít zavařeno, ožralové řvou před vchodem s cigaretou v hubě a kdyby jen obyčejná cigareta, ona je to marjánka. Nehorší jsou majitelé hospod, kteří sami rádi kalí a když zavírají i o 3 hodiny později, tak řvou na celou ulici, když stahují roletu a pak se ještě hulvácky vybavují. Normální katastrofa, zejména v létě, když máte otevřené okno, v podstatě se nevyspíte. Nechápu proč hospodský, který v mém případě, který popisuji, přijde do práce v 150 hodin mě jako pracujícího ekonoma má rušit ze spaní či mi ani nedovolí usnout, já mám spát se špuntama v uších...kde to jsme.

Maximilian ( 1. prosince 2020 06:42 )

A koho jiného na stbaky....?

gabreta ( 30. listopadu 2020 23:43 )

"Jako primátor chci, aby tu nebyla anarchie, ale pořádek"
Jak může Anarchista, nechtít Anarchii? To mi hlava nebere !!!

Maximilian ( 30. listopadu 2020 22:55 )

Pan Havlíček veřejné ukázal svůj přístup k zákonu,nezávislosti rozhodování soudů a správních orgánů ,skvělé vystoupení,žijeme v právní divocine

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa