Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Peníze budeme chtít zpátky, tvrdí Babišův muž. Brusel neuznal stomilionovou dotaci pro Agrofert

Autor: ČTK, sova - 
29. listopadu 2020
15:08

Pokud se definitivně ukáže, že evropská dotace 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam byla neoprávněná, vláda bude požadovat její vrácení do státního rozpočtu. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Penam patří do holdingu Agrofert.

Server iROZHLAS.cz v úterý informoval o tom, že Evropská komise s konečnou platností dotaci neproplatí. Podle Bruselu nebyl projekt inovativní. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK sdělil, že firma na unikátnosti linky trvá. O výsledku prověřování nemá žádné informace, nikdo s firmou žádné řízení nevedl a nekontaktoval ji. Penam patří Agrofertu od roku 2004. Majitelem byl premiér Andrej Babiš (ANO), později firmu vložil do svěřenských fondů.

Podle Havlíčka rozhodnutí Bruselu ještě není definitivní. „Je tam možnost podání nějakého znaleckého posudku. Ale jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě,“ řekl Havlíček.

Agrofert: Nechystáme se nic vracet

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v týdnu serveru Seznam Zprávy potvrdila, že její úřad dostal auditní zprávu, podle níž EK neproplatí dotaci na novou toastovou linku v Pekárně Zelená louka. Nicméně vrácení peněz nebudou české úřady podle ní zatím vymáhat. Ministryně to odůvodnila tím, že zatím nemají oficiální překlad do češtiny. A poté, co přijde, je tříměsíční lhůta na vypořádání se s podněty, které zpráva EK obsahuje. Současně nevyloučila to, že se Česko proti verdiktu odvolá. Tím se termín opět prodlouží.

„Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ sdělil ČTK Hanzelka.

Agrofert a jeho značky vyrábějící potraviny Agrofert a jeho značky vyrábějící potraviny | Jakub Poláček (Blesk)

Že projekt Penamu na linku na toastový chleba nebyl inovativní, podle bruselských úředníků potvrdily tři nezávislé posudky, které se zmiňují v aktuálním rozboru ke střetu Babišových zájmů zaslaném v říjnu do Prahy. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ napsal podle serveru iROZHLAS.cz Brusel. České úřady podle něj mají projekt Penamu zrušit.

Nezávislí experti by projekt nepodpořili

Firma trvá na tom, že dodržela podmínky pro získání dotace, pochybení podle Hanzelky nezjistila ani kontrola ministerstva průmyslu a obchodu. „Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a ,clean room' pro ultra čisté výrobní prostředí,“ vysvětlil mluvčí. Výsledkem jsou podle něj zdravější, vláčnější a chutnější toasty bez konzervantů.

Podle webu žádala Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy před pěti lety, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů, minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba získal z české státní pokladny. Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, nesplnil tedy hlavní kritérium výběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.

Video  „Letos raději bez Mikuláše.“ Havlíček v Blesku o rozvolňování: Otevřou obchody v pondělí?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený, Jakub Veinlich
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Covid_19 ( 29. listopadu 2020 20:30 )

koupili si zanedbané nemovitosti, za své peníze si je opravili, od nás ekonomičtí migranti utíkají do Německa, aby jim vydělali na důchody, které němečtí důchodci utrácí u nás

Covid_19 ( 29. listopadu 2020 19:37 )

plácáním na diskusi je vidět, že se některým stýská, jinak je lepší být s kamarády, já dodělávám projekt, takže sedím u počítače, zítra budu mít volno, když ostatní budou makat

Covid_19 ( 29. listopadu 2020 19:35 )

v cizině žije dost lidí z rodiny, většina si nezvykla. Vidím to i u Sudeťáků, kteří žijí zpátky u nás

Covid_19 ( 29. listopadu 2020 19:05 )

lepší být za slušného u nás než za imigranta v Německu

Covid_19 ( 29. listopadu 2020 18:42 )

za socíku se stačilo projet Sudety a člověk to viděl, zbořeniště, vybydlené domy, tam se žilo.... bezdomáči neměli šanci být vidět v Praze, protože je VB hned uklidila

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa