Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Žádná inovace, rozhodl Brusel. Neproplatí 100 milionů za projekt linky v Penamu

Aktualizováno -
24. listopadu 2020
10:50
Autor: ČTK - 
24. listopadu 2020
09:04

Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko již dalo na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam, která patří do holdingu Agrofert. Podle Bruselu nebyl projekt inovativní. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK sdělil, že firma na unikátnosti linky trvá. O výsledku šetření nemá žádné informace, nikdo s firmou žádné řízení nevedl a nekontaktoval ji.

Penam patří Agrofertu od roku 2004. Majitelem byl premiér Andrej Babiš (ANO), později firmu vložil do svěřenských fondů.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jehož úřad je za dotační projekt zodpovědný, se na dotaz serveru k auditnímu řízení nevyjádřil s tím, že k tomu nemá žádné informace. Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová uvedla, že „pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, řídící orgán by finanční prostředky vymáhal v souladu se zákonem“. Podle ní se ale daný případ nedá považovat za uzavřený a ministerstvo chce prověřit možnosti dalšího postupu.

„Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ sdělil ČTK Hanzelka.

To, že projekt Penamu na linku na toastový chleba nebyl inovativní, podle bruselských úředníků potvrdily tři nezávislé posudky, které se zmiňují v aktuálním rozboru ke střetu Babišových zájmů zaslaném v říjnu do Prahy. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ napsal podle serveru Brusel. České úřady podle něj mají projekt Penamu zrušit.

Firma trvá na tom, že dodržela podmínky pro získání dotace, pochybení podle Hanzelky nezjistila ani kontrola ministerstva průmyslu a obchodu. „Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a ,clean room' pro ultra čisté výrobní prostředí,“ vysvětlil mluvčí. Výsledkem jsou podle něj zdravější, vláčnější a chutnější toasty bez konzervantů.

Podle webu žádala Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy před pěti lety, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů, minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba získal z české státní pokladny. Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a tak nesplnil hlavní kritérium výběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.

marmat ( 24. listopadu 2020 22:19 )

To, co je tady ke čtení na diskuzi je jak z Absurdistánského horroru !!!???
Je možné takto vymejt mozky JEN na Letné......???
Tohle je " debata/interview " jak z uzavřeného oddělení Bohnic !!!
Tak ten Covid rozebral šedou mozkovou kůru trollům níže....."na šroubky"
Co si s nimi počnou JEJICH rodiny ?????
f7g7­s:Co­vid_19­:bigo­seman­:kra­potkin­:jikar­:...­...PEK­LO V PŘÍMÉM PŘENOSU

marmat ( 24. listopadu 2020 22:07 )

Covid­_19:POT­ŘEBU­JETE NUTNĚ POMOC LÉKAŘŮ...
A TO NEODKLÁDEJTE ANI DEN !!!

marmat ( 24. listopadu 2020 21:59 )

Covid_19: Nechápete nic, nebo JEN provokujete....aby se provokovalo ???

bigoseman ( 24. listopadu 2020 18:59 )

Tebe somraku tipuju na dvacet deka koniny a vcerejsi rohlik!

Covid_19 ( 24. listopadu 2020 15:56 )

Rusko není jen Moskva. Ono i to Španělsko ve vnitrozemí vypadá občas jako u nás Sudety v osmdesátých letech, tak si o Rusku nedělám žádné iluze

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud