„Alibismus!“ zlobí se radní za přístup státu k seniorům. Hlavní město vyzkouší »domácí« respirátory

Autor: diz - 
9. dubna 2020
20:25

Hlavní město dostává svému slovu. Už dříve náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) seznámil veřejnost s tím, že namísto pracných, nejistých a hlavně nákladných nákupů respirátorů hodlá Praha jít zlatou českou cestou. Rozhodnutí začíná plodit své ovoce. Od příštího týdne se začne s testováním českých masek s nanofiltry. Co dalšího má krizový štáb hl. města v plánu?

Rozhodnutí o spolupráci s tuzemskými akademickými a vědeckými ústavy vzešlo s ohledem na nákladné nákupy respirátorů v zahraničí. Hlavní město je muselo shánět po vlastní ose, protože od státu se mu kýžených zásob prakticky nedostávalo. Prvosledově jich například obdrželo pro své zdravotníky pouhopouhých 50! „Pro město s populací přes milion obyvatel to hraničí až s výsměchem,“ uvedl v dřívějším rozhovoru pro Blesk.cz Hlubuček.

Ochranné masky s nanofiltry

Řešením tak mají být nové masky, které speciálně vyvinula ČVUT ve spolupráci s Akademií věd. Jejich kvalitu si Hlubuček pochvaluje. „U vysoce účinných respirátorů, kterých je stále nedostatek, bývá problém, že nebývají používány dobře,“ vysvětluje. Lidé si je totiž neumí nasadit tak, aby 100% těsnili. Oproti tomu nově vyvinuté masky mají tu výhodu, že obličej opravdu obepínají, tudíž je maximálně zamezeno tomu, aby vzduch k dýchacím cestám pronikal jinudy, než přes filtr.

Masky se navíc budou vyrábět prostřednictvím 3D tiskárny, takže jejich výroba nebude tolik nákladná. Podle Hlubučka by jejich testování mělo přijít na přetřes příští týden, a následně by se pak řešilo, jak a v jakém množství by byly distribuovány mezi zdravotníky, sociální pracovníky či veřenost.

Nedostatek lůžek

Radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) si po jednání krizového štábu znovu posteskla nad tím, že stát nezohledňuje potřeby seniorů, u nichž je potvrzen lehký průběh onemocnění covid-19. Praha z nařízení ministerstva zdravotnictví musí vyčlenit minimálně 734 lůžek pro seniory, kteří by byli koronavirem nemocní. Problém je, že téměř všechny pražské nemocnice jsou státní a k tomuto opatření se nemají. Magistrát jim to nařídit nemůže.

„Dosud jsme zajistili několik lůžek v nemocnici Na Františku a ve hře je také pavilon Psychiatrické nemocnice v Bohnicích,“ sdělila k tomu radní s tím, že bude na ministerstvo apelovat, aby se situací začalo blíže zabývat. „Pokud to ministerstvo myslí vážně, nemůže tyto kapacity pro Prahu nevyčlenit právě ve svých organizacích. V opačném případě považuji uložení této povinnosti za pouhý alibismus.“

Chytrá karanténa

Krizový štáb se také zabýval bližšími detaily a hlavně prvními kroky v rámci tzv. chytré karantény. Toto stání opatření, v rámci kterého lze lépe podchytit šíření koronaviru, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vítá.

„Chytrá karanténa je z mého pohledu v současné situaci jediný nástroj, díky kterému jsme schopní mít situaci pod kontrolou,“ myslí si. „Je ovšem nutné držet se na pozoru před nezákonným šmírováním osob. Poskytnutí informovaného souhlasu, je nezbytné k zajištění ochrany soukromí lidí tak, aby se nevytvořil nebezpečný precedens,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

V rámci tzv. chytré karantény jde o to, že se hygienici zajímají blíže o lokality, ve kterých se nemocný obyvatel pohyboval, zrovna tak jako o osoby, s nimiž se stýkal. Tam, kde nebude stačit paměť poslouží mobilní data od operátorů, která budou poskytnuta se souhlasem uživatele.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud