Pomoc seniorům v nouzi: Pražský magistrát zajišťuje poradenství na dálku, venčení psů i dodávky jídla

Autor: diz - 
17. března 2020
21:25

800 160 166 – toto číslo si velmi dobře zapamatujte. Dovolat se jeho prostřednictvím lze totiž na speciální informační linku, kterou pražský magistrát v důsledku řádění koronaviru Covid-19 zřídil pro seniory i osoby v karanténě. Magistrát zároveň shání dobrovolníky, kteří by lidem v nouzi poskytli kýženou pomoc.

Informací není nikdy dost, tím spíše, že ne každý k nim má přístup z první ruky. Magistrát hl. m. Prahy proto přikročil k vytvoření speciální telefonické infolinky, která preventivně slouží zdravým seniorům, ale i nemohoucím obyvatelům hlavního města, potažmo těm, kteří již jsou v preventivní karanténě. Služby linky se neustále rozšiřují.

„Infolinka určená seniorům je bezplatná a je k dispozici 24 hodin denně,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN). V současné době ji obsluhuje 20 operátorů, přičemž při zvýšené četnosti telefonátů lze kapacity navýšit až na 50 dispečerů. „V uplynulých třech dnech jsme řešili zhruba 300 volání,“ uvádí náměstek.

Izolace není řešení

Infolinka slouží především pro dotazy technického rázu. „Snažíme se poskytnout určitou nadstavbu v podobě sociální péče. Určitě tím nechceme suplovat zdravotní služby,“ dodává Hlubuček. Kromě informací se pak seniorům podle radní pro oblast zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) dostane i psychologického poradenství a podpory, které jsou zvláště v dnešní době velmi potřebné.

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí vnzikly dva stany Českého červeného kříže. Probíhají zde nábory dobrovolníků, kteří v Praze pomáhají například seniorům nebo lidem v karanténě s dodávkami jídla či léků. Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí vnzikly dva stany Českého červeného kříže. Probíhají zde nábory dobrovolníků, kteří v Praze pomáhají například seniorům nebo lidem v karanténě s dodávkami jídla či léků. | Aktu.cz

„Zvlášť pro starší lidi může být složité se v současné situaci zorientovat, dostat se ke srozumitelným informacím a nepropadat panice a tísni. Dlouhodobá sociální izolace může vést k psychickým problémům. Proto by bylo dobře, kdyby starší osoby čas od času vyšli ven, opatřeni rouškami a pouze se vyhýbali místům, kde se nachází větší skupinky lidí,” nabádá Johnová. „Zároveň je ze strany známých a příbuzných určitě vhodné se s nimi častěji spojovat alternativními cestami - buď telefonicky, nebo skrze internet.”

Hmotná výpomoc

Tím náplň infocentra nekončí. „Může posloužit k dodávce potravin, a to buď na tři nebo sedm dní. Na základě spolupráce s nutričními specialisty a internetovými dodavateli potravin jsme prostřednictvím našich dobrovolníků schopní seniorům dodávat balíčky potravin, ve kterých je k nalezení pečivo, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby i prostředky,“ sdělil Hlubuček.

Za třídenní balíček si senioři zaplatí 300 Kč, na týden pak 700 Kč. Další novinkou, kterou magistrát zřídil zkraje týdne, je možnost dovezení hotového jídla v ceně 70 korun.

„Skrze magistrát si také lze říci o léky, avšak dosud pouze bez předpisu,“ upřesnila radní s tím, že o možnosti dovozu léků na předpis až domů hodlá magistrát v nejbližších dnech jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). „Nechat si léky dovézt až domů je za této situace mnohem smysluplnější, protože staří a nemocní lidé nemusí do lékáren, kde mohou přijít do styku s dalšími osobami,” dodala Johnová.

Zájem pomáhat

Distribuovat potraviny, léky nebo i třeba vyvenčit psa pomohou magistrátu dobrovolníci. Ti se podle představitelů hlavního města hlásí v hojné míře. „Doposud jsme zaregistrovali zájem zhruba 2 tisíc dobrovolníků, přičemž 150 z nich už vyráží do terénu,“ sdělil Hlubuček.

Video Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí vnzikly dva stany Českého červeného kříže. Probíhají zde nábory dobrovolníků, kteří v Praze pomáhají například seniorům nebo lidem v karanténě s dodávkami jídla či léků.  - Aktu.cz

Registraci provádí Český červený kříž (ČČK), a to konkrétně na Mariánském náměstí před budovou magistrátu. „Je nutné vyplnit online formulář a prokázat způsobilý zdravotní stav a také to, zda v nedávné době nepobývali v rizikových oblastech,” upřesnila Johnová. „Dobrovolníci následně obdrží balíček s rouškou, rukavicemi a dezinfekčním gelem a především identifikační kartičku jako doklad autentičnosti. Té je skutečně zapotřebí, protože po Praze se neustále pohybují podvodníci, kteří těží z důvěřivosti seniorů.”

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud