Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Rakousko zavře základky, většinu obchodů a omezí vycházení. Řecko zavírá už i školky

Aktualizováno -
14. listopadu 2020
17:35
Autor: ČTK - 
14. listopadu 2020
13:30

Rakousko v sobotu dále zpřísnilo podmínky koronavirové uzávěry. Kromě prodejen potravin, lékáren či drogerií zavřou všechny obchody, školy přejdou na distanční výuku, vycházení bude omezeno nepřetržitě. Opatření začnou platit od úterý a trvat budou do 6. prosince. Podle agentury APA to dnes oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz. Veškeré základní školy a školky kvůli šíření nákazy zavírá i Řecko.

Dosavadní omezení, která se týkala především společenských akcí a gastronomie, neměla podle rakouské vlády kýžený účinek. V posledních dnech počet nových případů nákazy koronavirem dál rostl, v pátek dokonce Rakousko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od počátku epidemie: 9568 nakažených.

Podle návrhu vládního nařízení, ze kterého cituje APA, by se měly po vysokých a středních školách uzavřít také školy základní. Vyučovat se bude na dálku. Z velké části by se měly zavřít i školky.

Už dva týdny platí v Rakousku zákaz nočního vycházení mezi 20:00 a 6:00. Výjimku tvoří cesty za pokrytím potřeb každodenního života, cesty spojené s výkonem práce, ale i procházky, venčení psů či individuální sportovní aktivita. Od úterý bude toto opatření platit celodenně. Výjimku dostanou lidé pro návštěvy hřbitovů či modliteben.

Sešlosti jen s rodinou a životními partnery

Mimo členů vlastní domácnosti se Rakušané budou moci v následujících třech týdnech setkávat jen s životními partnery, „nejbližšími příbuznými“ a jinak osobně důležitými osobami, se kterými se člověk za běžných okolností stýká několikrát týdně. Omezené budou návštěvy v domovech seniorů a nemocnicích.

Z obchodů zůstanou otevřené jen ty se základními potřebami, jako jsou potraviny, drogerie či léky. Výjimku budou mít například i banky, pošty autoopravny či prodejny s krmivy, budou mít ale omezenou otevírací dobu. Zavřít se od úterý budou muset všechny služby včetně kadeřnictví. Pracovat by lidé měli pokud možno co nejvíce z domova.

Lockdown je podle Kurze jediným řešením

Podle Kurze je důvodem ke zpřísnění skutečnost, že dosavadní restrikce dostatečně nezpomalily šíření epidemie covidu-19 v zemi. V některých spolkových zemích, jako jsou Korutany, Vorarlbersko či Horní Rakousy, roste počet nových případů nadále exponenciálně.

„I když si nikdo druhý lockdown nepřeje, je druhý lockdown jediným prostředkem, o němž spolehlivě víme, že funguje,“ citovala šéfa vlády agentura DPA. Návrh podoby zamýšlených opatření už dopoledne unikl do některých médií.

Kancléř apeloval na obyvatele, aby se pokud možno setkávali pouze s jednou další osobou. „Každý společenský kontakt je příliš,“ řekl s tím, že pouze tak se podaří „zachránit“ Vánoce a advent. Po plánovaném konci uzávěry budou školy a obchody otevřeny jako první, slíbil Kurz.

Školy zavírá i Řecko

Řecko kvůli šíření koronaviru do konce listopadu zavře všechny základní školy a školky v zemi. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Vasilis Kikilias, informovala agentura AFP.

„Uzavření základních škol jsme se chtěli vyhnout,“ poznamenal Kikilias. To, že k tomuto opatření musela vláda nakonec přistoupit, podle něj ukazuje, jak je epidemická situace vážná. Střední a vysoké školy se v Řecku zavřely již v pondělí.

Řecku se dlouho dařilo držet epidemii covidu-19 pod kontrolou, v říjnu ale počet nakažených začal opět růst. Před týdnem proto vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise zavedla na tři týdny plošnou karanténu. Od pátku platí také zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 5:00.

Řecko, které má asi 10,7 milionu obyvatel, zaznamenalo od počátku epidemie téměř 70 000 nakažených koronavirem, což je v přepočtu na obyvatele mnohem méně než v těžce zasažených evropských zemích, jako jsou Itálie, Španělsko, Francie či Česko.

I tady ale stoupají denní bilance nových případů: ve čtvrtek jich země hlásila 3316 a v pátek 3038. Čtvrteční bilance byla nejvyšší od počátku epidemie. Nejhůře postižené je nyní město Soluň a jeho okolí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa