Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Čeští sousedi otevřou restaurace i hotely: Je pravý čas, míní Bavoři. Rakušany děsí 2. vlna

Aktualizováno -
5. května 2020
15:53
Autor: ČTK - 
5. května 2020
13:38

Bavorsko během května umožní postupně otevřít restaurace i hotely. Na tiskové konferenci v Mnichově to dnes oznámil bavorský ministerský předseda Markus Söder. Mezi další uvolněná opatření přijatá v boji proti koronaviru patří otevření všech obchodů od pondělí nebo postupný návrat dětí do škol a školek. V Rakousku již začali s rozvolňováním také. Obávají se však druhé vlny pandemie i povolení ostražitosti lidí.

„Teď je ta pravá doba pro opatrné otevírání. Úspěchy jsou jednoznačné,“ uvedl premiér země, která je v Německu nákazou nejpostiženější. I v Bavorsku, které dosud zaznamenalo 43.162 infekcí a 1949 úmrtí, se ale šíření koronaviru v poslední době výrazně zpomalilo.

Zemská vláda, která se dosud stavěla k uvolňování opatření velmi opatrně, dnes rozhodla, že restaurace mohou 18. května otevřít venkovní posezení a od 25. května za dodržení hygienických nařízení i své vnitřní prostory. Hotely budou turistům znovu přístupné od 30. května.

Podobné kroky chystají i další regiony. Ministři hospodářství všech spolkových zemí budou večer jednat o návrhu, který plánuje, že bude možné restaurace znovu postupně otevírat od 18. května. Dolní Sasko už v pondělí oznámilo, že za týden otevře restaurace a kavárny, i když zatím budou moci využívat jen polovinu míst. Hotely v této zemi se pro turisty mohou otevírat od 25. května.

S Českem sousedící Bavorsko schválilo i další uvolnění. Od pondělí se otevřou obchody s prodejní plochou větší než 800 metrů čtverečních. Nově bude možné navštěvovat příbuzné v domovech důchodců, povolen bude bezkontaktní sport pod otevřeným nebem, otevřou se dětská hřiště. Söder také počítá s tím, že do konce května bude školy a školky navštěvovat zhruba polovina všech žáků a dětí.

Další jihoněmecká země - Bádensko-Württembersko - chce zavést systém, který pomocí barev semaforu ukáže, jaké akce jsou možné a jaké nadále zakázané. Například pro velké akce bude i nadále platit červená. Naproti tomu pro restaurace by to mohla být žlutá, což by znamenalo brzké znovuotevření.

Merkelová projedná uvolňování

Bavorsko dnes schválilo i další uvolnění. Od pondělí se otevřou obchody s prodejní plochou větší než 800 metrů čtverečních. Nově bude možné navštěvovat příbuzné v domovech důchodců, povolen bude bezkontaktní sport pod otevřeným nebem, otevřou se dětská hřiště. Söder také počítá s tím, že do konce května bude školy a školky navštěvovat zhruba polovina všech žáků a dětí.

O uvolňování dosavadních omezení bude ve středu s ministerskými předsedy spolkových zemí jednat kancléřka Angela Merkelová. Že jejich postup nebude úplně jednotný, se ukazuje už nyní.

Obavy v Rakousku

V sousedním Rakousku vedle toho rostou obavy vlády, že část veřejnosti polevuje v ostražitosti. V devítimilionové zemi si dosud koronavirová nákaza vyžádala 606 životů. Nejvíce potvrzených případů nákazy z rakouských spolkových zemí hlásí Vídeň.

Rakousko patří mezi země, kterým se podařilo šíření nákazy výrazně zpomalit, a vláda mohla přistoupit k poměrně výraznému postupnému rozvolňování protiepidemických opatření. Například od víkendu mohou mít v Rakousku otevřeny všechny obchody a ke konci tohoto měsíce mají za určitých podmínek otevřít i hotely či restaurace.

Přijde druhá vlna?

Zároveň ale i v alpské zemi panují obavy z příchodu možné druhé vlny epidemie. Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes upozornil, že mezi lidmi je znatelné znejistění, které podle něj přiživují i teorie o spiknutí na sociálních sítích. Někteří lidé mají podle Anschobera stále větší problém i s dodržováním hygienických pravidel.

Dosavadní rozvolňovací kroky se však zatím negativně neprojevily. „Květen bude rozhodujícím měsícem,“ zdůraznil však Anschober. „Jsme ve velmi citlivé fázi,“ poznamenal také ministr vnitra Karl Nehammer s tím, že jsou v sázce dosavadní velké úspěchy v boji s virem.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s deníkem Österreich řekl, že Rakousko se musí dobře připravit i na scénář druhé vlny. „Druhá vlna nastala například i v Singapuru. Chceme proto virus při rozvolňování držet pod kontrolou,“ řekl Kurz.

 

 

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa