Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Babiš se kvůli koronaviru opřel do Merkelové. „Vyvolává paniku, děláme maximum“

Autor: ČTK, sova - 
11. března 2020
14:27

Vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, že by se novým typem koronaviru mohlo v Německu nakazit přes 60 procent obyvatel, by podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) mohlo vyvolat paniku. Česko přijalo opatření, aby v zemi tak černý scénář nenastal, sdělil premiér ČTK. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vláda přijímá opatření, která co nejvíc zmírní dopad koronaviru. Předseda opozičních lidovců Marian Jurečka věří, že když se udělá maximum, v Česku takový stav, o jakém mluvila Merkelová, nenastane.

Nechci komentovat situaci v Německu, i když si myslím, že taková prohlášení vyvolávají spíš paniku. My jsme každopádně přijali razantní opatření, aby o tak černých scénářích nemohla být ani řeč,“ reagoval Babiš na vyjádření Merkelové.

Kancléřka ve středu v prvním veřejném vyjádření k situaci kolem koronaviru uvedla, že by se mohlo nakazit 60 až 70 procent Němců, a vyzvala k solidaritě s ohroženými skupinami obyvatel.

Babiš: Jsem přesvědčen, že situaci zvládneme

„Česká republika opatření přijala dříve než všechny státy v Evropě včetně Německa právě proto, abychom zabránili masivnímu rozšíření epidemie. Jako první jsme zakázali přímé lety z Itálie, pro české občany, kteří se odsud vraceli, jsme zavedli povinnou karanténu, lidi s podezřením na nákazu testujeme doma, děláme kontroly na hranicích, operativně jsme rozhodli o zrušení společenských akcí s účastí nad 100 lidí a uzavřeli jsme školy,“ řekl český premiér.

Německá kancléřka Angela Merkelová mluví na tiskové konferenci o vývoji situace okolo koronaviru. (11.3.2020) Německá kancléřka Angela Merkelová mluví na tiskové konferenci o vývoji situace okolo koronaviru. (11.3.2020) | Reuters

Bohužel některé evropské země tak rychle a radikálně nereagovaly. My jsme tedy v jiné výchozí situaci a uděláme maximum pro ochranu našich občanů a jsem přesvědčen, že situaci zvládneme. Musíme být všichni jednotní a táhnout za jeden provaz a virus porazíme,“ dodal Babiš.

Podle Jurečky takový scénář může nastat

Hamáček uvedl, že neví, o jaká data kancléřka své vyjádření o možném rozšíření nákazy v Německu opírá. „Vláda se při svém rozhodování řídí snahou o maximální ochranu obyvatel ČR a přijímá taková opatření, která v co nejvyšší míře zmírní dopad koronaviru na kapacity českého zdravotnictví,“ uvedl vicepremiér.

„Myslím, že pokud se současná opatření neosvědčí, pak takový průběh může nastat. Pokud se udělá maximum, tak věřím, že takový průběh nenastane,“ reagoval na vyjádření Merkelové Jurečka.

hejhej ( 13. března 2020 16:28 )

Ta odporná baba Merkelová, která likviduje Evropu by měla držet hubu a řešit invazi muslimů v Řecku. Doufám, že brzo příjde na tuto babu zasloužený trest.

salto ( 12. března 2020 16:35 )

Problémy Angele začnou, až začnou koronavir roznášet ti disciplinovaní inženýři, architekti a lékaři, které tak dojemně vítala

xxxx678_ ( 12. března 2020 11:48 )

Zeman a Babiš NEJLEPŠÍ POLITICI PO ROCE 1989­❤❤❤❤❤❤­💋💋💋💋💋🍀­🍀🍀🍀👍👍👍­👍👍👍

gejzovic ( 12. března 2020 09:42 )

Mate pravdu s prumernym platem 15000 si asi nikdo nedovoli jet nalizovacku do italie,ted jeste premysli jak natom vydelat,nechat zaplatit,ale to jsou ti nedoktudelni

gejzovic ( 12. března 2020 09:27 )

Koukam ze uz ho mas,to bude az zacnou zavirat hospody,co budes delat,prozretelny chytraku,mel bys jit neco delat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa