Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno 0°C

„Jde o život, až pak o peníze.“ Na obědě Babiše a Rusnoka zastínil hypotéky koronavirus

Aktualizováno -
11. března 2020
15:22
Autor: simao - 
11. března 2020
13:10

Andrej Babiš (ANO) po boku se svými věrnými – vicepremiéry Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem (za ANO) – vyrazil na pracovní oběd s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Expremiéra předtím na dálku káral v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. Za to, že banky díky politice ČNB bohatnou, lidé však mají úvěry i hypotéky dražší. Babiš po jednání s Rusnokem řešil i opatření kvůli koronaviru. A vyzval banky, aby nyní pomohly.

Premiér Andrej Babiš (ANO) navzdory koronavirovému víru událostí, zasahujících celé Česko, splnil ve středu slib, který dal ve studiu Blesku. 19. února totiž uvedl, že se sejde s guvernérem ČNB, expremiérem Jiřím Rusnokem. A to kvůli aktuální politice ČNB, která ovlivňuje i úvěry a hypotéky v Česku, potažmo pak dostupnost bydlení, které v Česku notně podražilo.

Babiš v Blesku: Chci mluvit s guvernérem

„Chci mluvit s guvernérem o politice bank. Potřebujeme hlavně řešit dostupné bydlení pro mladé domácnosti, pro mladé rodiny, aby měly komfort a měly potom děti. Politika ČNB se změnila. Dneska komerční banky dostávají peníze za úložky – dvě procenta – a de facto nedělají nic,“ uvedl v únoru pro Blesk Babiš.

„Je to úplně jiná politika než v jiných státech. ČNB je nezávislá, ale je skutečně potřeba, aby banky změnily svoji strategii, aby byly vstřícné vůči lidem. Není možné, aby tady díky ČNB banky tolik vydělávaly a na druhé straně to nezohlednily, co se týče poplatků a úvěrů vůči obyvatelstvu,“ dodal předseda vlády.

Video Ptám se, pane premiére: Andrej Babiš hodlá o drahých hypotékách jednat s Jiřím Rusnokem. 

11. března pak na pracovní oběd s Rusnokem skutečně vyrazil. Právě kvůli regulaci hypotečních úvěrů a způsobu, jakým se měnová politika ČNB promítá do ekonomiky. Babiš na 14:30 svolal do ČNB tiskovku. Následně se zúčastní kolokvia ČNB na téma Proč Česká republika potřebuje uzákonění limitů na hypotéky.

Rusnok: Teď jde o zdraví, potom půjde o peníze

„My jsme právě absolvovali velmi živý pracovní oběd,“ uvedl Rusnok. Schůzka byla naplánovaná dříve, ale problémy s koronavirem ji odsunuly.

„Ty události z posledních dnů a hodin poněkud posunuly tu naši agendu. My jsme na tom obědě velice zeširoka diskutovali všechny možné scénáře dopadů epidemiologické situace, která nastala v Evropě a potažmo i u nás,“ podotkl. Nikdo není schopný seriózně odhadnout škody, které vzniknout v ekonomice, podotkl. A epidemii přirovnal k záplavám, kdy se čeká, až voda opadne. „Je jasné, že ekonomika tím bude zasažena,“ varoval.

I klienti bankovního sektoru mohou být zasaženi problémy z hlediska hotovosti či cash flow, uvedl Rusnok.. Uvedl, že ČNB má „solidní, robustní rezervy“. „Teď jde o život a o zdraví, potom půjde o peníze,“ poznamenal také. 

Babiš: Banky by nyní měly být flexibilní

„My jsme informovali bankovní radu i pana guvernéra, že náš hlavní úkol je zastavit šíření koronaviru, to je naše priorita,“ navázal Babiš a pokračoval: „My samozřejmě jsme velice rádi, že náš bankovní sektor funguje skvěle, že se mu daří. Velice rychle oslovíme naše banky a budeme s nimi jednat.“ 

Dopady epidemie se projeví za několik měsíců a budou se projevovat postupně, upozornil premiér. „Určitě vyzveme banky, aby v tomto období byly velice vstřícné vůči našim podnikatelům a budeme řešit samozřejmě i otázku našich zaměstnanců u firem, kteří musí zůstat doma,“ slíbil Babiš a upozornil „Ekonomické dopady budou velké na Evropu, na jednotlivé členské státy.“

Ohledně hypoték se s ČNB neshodne, poznamenal Babiš. „Já mám velký problém s dostupností bytů pro mladé rodiny, také se mi nelíbí přístup našich obchodních bank,“ vytýkal Babiš. Myslí si, že banky by měly být nyní flexibilní hlavně u firem.

„Já chápu, že ČNB je opatrná, nicméně problém bydlení je velký,“ přesunul se Babiš k dostupnosti bytů pro mladé rodiny a kritizoval skupování bytů nejen v centru Prahy, ale i v okolí zahraniční klientelou. Podmínky pro hypotéky by si představoval volnější, aby si mladé rodiny mohly koupit byty, které jsou na trhu již nyní. 

Zastavení koronaviru? Prý problém peněz

Ohledně bydlení a pronajímání bytů Babiš připomněl, že nakažená Američanka koronavirem bydlela přes Airbnb, nakažený taxikář pak byt v rámci Airbnb pronajímal a bydleli u něj Němci.  „I v rámci epidemie je to problém,“ poznamenal k Airbnb premiér. „Taxikář přišel do styku z 96 lidmi a ti všichni jsou v karanténě,“ poznamenal premiér.

Zastavení koronaviru je priorita, hlásal dále Babiš, vláda se tomu věnuje od rána do večera, ujišťoval. „Problém zastavení koronaviru jsou peníze, my ho skutečně musíme zastavit těmi drastickými opatřeními,“ pokračoval Babiš. „Počty nakažených stoupají, ale ne tak dramaticky, jak se to děje v jiných zemích EU,“ poznamenal také.

Rusnok: Snížení sazeb? Nebráníme se, budeme zvažovat

„Pokud jde o úrokové sazby, mluvili jsme o tom. Platí naše pozice. My budeme velmi pečlivě a každý den sledovat vývoj situace,“ slíbil Rusnok při dotazech novinářů ohledně úrokových sazeb. Jejich snížení se nebrání, ČNB bude i tento isntrument zvažovat. „Doba nedozrála k této věci, voda je vysoko a my nevidíme, co všechno případě způsobí,“ poznamenal Rusnok v návaznosti k přirovnání koronavirové epidemie k povodni.

„Naše komerční banky skvěle vydělávají díky ČNB a měly by se podělit. Teď je na to pravá chvíle,“ prohodil Babiš. A připomněl, že vládu čeká pro změnu letos nejtěžší debata - debata o rozpočtu na rok 2021.

„Není důvod dnes mluvit o změně deficitu, to budeme řešit někdy koncem dubna,“ poznamenal premiér s ohledem na výzvy odborů k prohloubení 40milionového schodku kvůli pomoci při koronavirové epidemii.

Bankovní sektor pohádkově roste, hřímal dříve Babiš

Babiš přitom politiku ČNB kritizoval i 23. února na svém facebooku v nedělním hlášení Čau lidi.

„Politiku České národní banky už vůbec nechápu. Představte si, že nejrůznější banky včetně těch, které nabízí hypotéky, u ní mají uložených 2,5 bilionu korun a za to bezpracně vydělávají na úrocích,“ zmínil premiér.

„ČNB to zdůvodňuje tím, že bojuje proti inflaci, ale to zjevně nefunguje. Inflace roste. Těch 2500 miliard tam prostě leží a banky donedávna dostávaly od ČNB dvě procenta ročně na úrocích. A teď si představte, že od 6. února dostávají ještě víc. ČNB totiž naprosto nelogicky ten úrok zvýšila na 2,25 procenta,“ postěžoval si Babiš.

„O tenhle zisk se přitom banky nedělí s lidmi třeba tak, že by jim navýšily úroky na termínovaných vkladech, na vkladech na účtech nebo by jim třeba zlevnily hypotéky a zrušily poplatky. Ne. Samozřejmě že si ty peníze nechávají. Banky v Česku jen za loňský rok vydělaly 90 miliard korun, a to i díky růstu sazeb ČNB,“ kritizoval Babiš nepřímo i centrální banku a dodal: „Bankovní sektor pohádkově bohatne ve srovnání s jinými, ale podle vývoje inflace to evidentně není funkční způsob boje proti ní.“

 

pindal ( 14. března 2020 21:19 )

Zatím tu hlavu vystrkuješ ty.

pindal ( 14. března 2020 21:09 )

pindal ( 14. března 2020 21:08 )

Co to má znamenat?Chceš uthnout hlavu,nebo co?

pindal ( 14. března 2020 21:00 )

No nevím ,ale co zatím většina, s vysokými příjmy , kritizuje Babiše,já jsem ochoten,ze svého 11.tis. důchodu mu přidat,když bude potřebovat.Věřím,že nebude,protože je to Šéf.Za jeho vlády idioti utřeli a nějak jim to nevoní,třeba se najde někdo ještě lepší,ale to už idioti nebudou mít vůbec žádnou šanci.Za idioty považuju vychcánci,všeho druhu.

tryskomys ( 11. března 2020 17:19 )

Toho se bojím,že to půjde stejně s cenami nahoru,cestu dolů neznají,tady v tom Burešově státě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa