Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Lidovci chtějí uzákonit dálkovou výuku na „základkách“. Pomohla by i dětem cirkusáků

27. června 2020
09:54

Vzdělávání žáků na dálku by mělo být ze zákona možné i pro základní vzdělání. Ve školské novele to navrhli poslanci opoziční KDU-ČSL. Předloha reaguje na zavření škol při epidemii nového koronaviru. Skutečnost, že zákon distanční výuku v základních školách neumožňuje, přináší podle předkladatelů problémy.

Výuka na dálku nebyla zajištěna s ohledem na dostupnost počítačového vybavení pro všechny žáky ve stejné míře a není jasné, zda ji lze zahrnout do hodnocení pro vysvědčení, napsali autoři v důvodové zprávě. Chtějí proto také, aby ministerstvo školství muselo vydat pro jednotlivé formy vzdělávání pravidla.

Stejně jako na středních a vyšších odborných školách by měla být podle návrhu i na školách základních možná vedle dálkové i kombinovaná výuka, tedy střídání denní například právě s dálkovou. Změny by byly podle předkladatelů přínosné i v jiných situacích než jen při epidemiích, například při nemoci žáka, jeho pobytu v zahraničí nebo v případě dětí rodin, které provozují pouťové atrakce či cirkusy.

„Změna legislativy by zároveň umožnila nastartovat masivnější finanční investice do digitalizace vzdělávání,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Jde podle nich o vybavení škol, učitelů i žáků počítačovou technikou a o podporu tvorby digitálního obsahu.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Není však jasné, zda Sněmovna stihne novelu projednat do konce volebního období.

viho ( 27. června 2020 12:09 )

Možnost dálkové výuky je nevyhnutelná a je s podivem, že už to nebylo uzákoněno dávno. Nejde jenom o cirkusáky, ale o to, že dnes se lidé mnohem více stěhují za prací, a to i do zahraničí, kde české školy nejsou. Při současných technických možnostech je nutnost povinné školní docházky přežitkem z doby Marie Terezie. Dálkové vzdělávání by mělo být standardem, povinná docházka naopak pouze pro ty, kdo mají nějaký problém. Ušetří se tím spousta času, peněz, pohonných hmot a sníží riziko dětí při každodenním chození do školy.

krapotkin ( 27. června 2020 11:11 )

Přes počítač se snáz vymývají mozky.

y1xcvbnm ( 27. června 2020 10:50 )

10

deset???

y1xcvbnm ( 27. června 2020 10:48 )

no , to bude přínosné, děto cirkusáků a že jich , se budou učit dálkové a desetitísíce dětí budou totální blbci , ono už takhle je to na hraně a ještě tohle, konec školství, nechat je doma ať se učí jak chtějí a učitelům PŘIDAT !!!!

zdravymozek ( 27. června 2020 10:40 )

Hlupákům zakázat psát tupé příspěvky !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa