Ať se děti učí v přírodě, žádá Plagu petice. A zmiňuje rizika uzavřených tříd

Autor: ČTK - 
10. května 2020
12:00

Lidé v petici žádají ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby bylo možné děti po znovuotevření škol vyučovat i v přírodě. Podle nich je to vhodnější než v uzavřené třídě, současná nařízení počítají jen s výukou na školních pozemcích. Od pondělí 11. května začíná nepovinná výuka pro žáky 9. tříd, děti z prvního stupně by se měly vrátit do škol 25. května, ovšem jen ve skupinách po 15 žácích. Školy byly kvůli epidemii nového typu koronaviru uzavřené od poloviny března.

Současná pravidla pro znovuotevření škol jsou podle autorů petice, kterou do nedělního dopoledne podepsalo zhruba 600 lidí, vytvořená pro velké školy o stovkách žáků, které se věnují standardní výuce.

„Chtěli bychom upozornit na menší venkovské školy, soukromé školy s menším množstvím žáků a odlišným přístupem k výuce. Jeví se jako silně omezující v některých školách takovou podmínku dodržovat,“ uvádí petice.

Výuka pod širým nebem je podle nich vhodná i proto, že se děti do škol vrací v květnu a červnu, tedy v nejteplejších měsících školního roku. „Pobyt v uzavřeném prostoru je pro šíření kapénkových infekcí daleko příhodnější než pobyt na čerstvém vzduchu,“ píše se v petici. Celodenní nošení roušky navíc podle nich zdraví také neprospívá. Podle pokynů ministerstva má být ale povinná jenom při pohybu ve společných prostorách škol, nikoliv ve třídách.

Projekt ministerstva školství Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů pořádá webináře k online výuce.Projekt ministerstva školství Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů pořádá webináře k online výuce. | SYPO

Rozhodování ministerstva školství se petice snažily ovlivňovat už v polovině dubna, kdy se rozhodovalo o otevření škol pro žáky. Petici, která žádala, aby se školy do konce roku povinně neotevíraly, podepsalo přes 100.000 lidí. S opačným požadavkem pak přišla petice s téměř 35.000 signatáři. V peticích požadovali také studenti středních škol odpuštění letošních maturit, umožnění sportování dětí na organizovaných trénincích nebo pořádání letních táborů a sportovních soustředění.

Školy se kvůli šíření koronaviru uzavřely 11. března. První uvolňování opatření se týkalo vysokých škol, a to od 20. a 27. dubna. Nejdřív platilo pro studenty posledních ročníků, později pro všechny, a to pro společné aktivity nanejvýš pěti lidí. Od pondělí 11. května se režim vysokých škol může rozšířit na aktivity pro 15 lidí. Provoz škol to ale zřejmě příliš neovlivní, jelikož na některých již skončil semestr a na dalších skončí v nejbližších týdnech. Výuka i další činnosti v nich pokračují na dálku.

Video „Plaga hodil školky i učitele přes palubu.“ Expert zmínil chaos ošetřovným i konec ministra - Blesk TV

frantacizek ( 10. května 2020 17:37 )

ale v rámci přírodovědy se to samozřejmě nabízí nebo u výtvarné výchovy, které se ale nebudou vyučovat. My jsme naráželi u kolegy v komplexu, když jsme vynesli ty jednočlenné moderní lavice, kdy každý sedí sám na to, že projelo auto, šel pes s majitelem a většina řešila psa, to tak jedině v nějakém uzavřeném komplexu školní zahrady, bez vnějších vlivů. Ale nabízí se to, děcka by měla být co nejvíce na vzduchu, v uzavřené karanteně byla už dlouho.

frantacizek ( 10. května 2020 17:13 )

my tohle zkoušeli a musím říci, že to i starší studenty rozptyluje. Ale roční období k tomu vybízí. Hlavně prosím Vás neměřte metrem rozestupy mezi sedícími žáky, jak jsem nyní viděl na čt24. Pač studenti se stejně o přestávce promíchají v rámci té homogenní skupiny, čili je to opravdu další ze sysifovských nařízení. Není možné o přestávce uhlídat studenty a myslím, že se latentně stejně počítá se zamořováním přes mladé tím, že se otevřou školy.. Ale pro pobavení dobré, nějaká kolegyně kantorka to tam měřila technickým metrem. Mohl bych vzít ještě ten krejčovský, kdybych chtěl působit lopotně před našimi chytrými studentkami.

Anifa ( 10. května 2020 14:59 )

Já si myslím, že děti a učitelé by se vzhledem k současné epidemiologické situaci měli vrátit do škol na 2 měsíce - třeba do poloviny července. Jsou doma dost dlouho,potřebují kontakt vrstevníků a režim. Co v září? Po 6 měsících nastoupí zdivočelí,většínou líní ,začnou podzimní mlhy, virozy , všichni budou zase vystrašení coronavirem a děti i učitelé opět zůstanou doma.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud