Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 9°C

Italové kvůli koronaviru nesmí do Rakouska. U sousedů uzavírají školy a ruší akce

Autor: ČTK - 
10. března 2020
12:30

Kvůli šíření nového typu koronaviru Rakousko zakázalo italským občanům vstup do země. Výjimku dostanou jen ti, kteří předloží lékařské potvrzení o bezinfekčnosti. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz. Úřady podle něj také zorganizují návrat Rakušanů z Itálie do vlasti. Tyto osoby ale budou muset následně do dvoutýdenní karantény. Rakousko má k dnešnímu dni 158 nakažených koronavirem.

Kromě zákazu vstupu Italů do Rakouska dnes Kurz oznámil další opatření proti šíření koronaviru. Nejpozději od pondělí se uzavřou všechny univerzity a další vysoké školy a podle Kurze je jen otázkou času, kdy vláda přistoupí i k uzavření základních a středních škol.

Do začátku dubna se nesmějí konat žádné společenské akce s více než 500 účastníky venku a s více než stem účastníků uvnitř budov. Opatření se dotkne mimo jiné divadelních představení či koncertů. Firmy, u kterých je to možné, kancléř Kurz vyzval, aby umožnily svým zaměstnancům práci z domova.

Kurz: Šíření koronaviru už se nedá zabránit

K omezení šíření koronaviru může podle předsedy vlády přispět každý Rakušan a to tím, že „omezí své sociální kontakty“. Mladé lidí vyzval, aby brali ohled na starší občany, u kterých je nebezpečí komplikací při nakažení koronavirem vyšší.

Zabránit se podle Kurze rozšíření koronaviru v Rakousku už nedá. Cílem přijatých opatření je podle něj hlavně zbrzdit vrchol epidemie tak, aby se nekryl s vrcholem chřipkové epidemie. „Máme stále velmi nízký počet případů, ale jde o to, abychom šíření nebo rychlost šíření snížili,“ zdůraznil Kurz.

Video Zákaz akcí od 100 lidí výš a zavřené školy v Česku. Babiš a Vojtěch řekli novinky. - abl

Zobrazit celou diskusi
Další videa