Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Nové dýchací přístroje HFNO jsou šetrnější než ventilátory. Vinohradská nemocnice jich má sto

Autor: jza - 
5. listopadu 2020
17:43

V souvislosti s nemocí covid-19 se často mluví o nutnosti napojení pacientů s těžkým průběhem nemoci na umělou plicní ventilaci. Do Česka dorazily přístroje HFNO, nazývané také jako oxygenerátory, které jsou šetrnější než mechanická ventilace a mohou pomáhat i pacientům při vědomí. Stovku jich pořídila Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), kde tento týden také otevřeli nové porodní sály.

Nemocnice nakoupila nové přístroje pro vysokoprůtokové dávkování kyslíků za 18 milionů korun z Nového Zélandu. Ředitel nemocnice Petr Arenberger upozornil, že napojení pacientů na klasické ventilátory je poměrně hodně invazivní zákrok. „Pokud pacient vyžaduje ventilaci, tak ho musíte uspat a musíte ho zrelaxovat, aby se nebránil, čili je to vlastně pacient v narkóze,“ popsal ředitel a jmenuje další nevýhodu. Zotavení pacienta po připojení na ventilátor podle něj trvá delší dobu.

Nemocnice proto tedy nakoupila sto těchto přístrojů nazývaných anglickou zkratkou HFNO. Zjednodušeně řečeno - umožňuje lidem, kteří mají problémy s dýcháním, dostat do plic co nejvíce kyslíku a maximálně využít objem plic. Hlavní výhodou je, že může oddálit i odvrátit hospitalizaci na klasickém ventilátoru. „Jsme schopni ponechat pacienta při vědomí, nechat ho dýchat vlastními silami a dodávat mu dostatek kyslíku, aby se nedusil,“ řekl Arenberger.

Tréninková figurína

Ředitel Arenberger také poznamenal, že práce s klasickým ventilátorem vyžaduje poměrně složité zaškolení a například sestry se s nimi učí zacházet až půl roku. Oproti tomu je používání přístroje HFNO mnohem jednodušší. K tomu, aby se zaměstnanci nemocnice naučili s novým přístrojem zacházet, má nemocnice k dispozici „umělého pacienta“, což je figurína, která umí simulovat nejrůznější problémy s dechem. Přístrojem figurínu okysličují a zdravotníci mohou sledovat na počítači, jak reaguje.

Primář Martin Havrda, který má na starost covidovou jednotku, zmínil, že FNKV je schopná poskytovat během epidemie prvotřídní péči. „Oddělujeme pacienty, velice rychle jsme schopni diagnostikovat, zda opravdu jde o nemoc covid-19, a máme specializované jednotky podle závažnosti onemocnění,“ doplnil s tím, že nemocnice má již 7 jednotek podle závažnosti případů a v pátek se otevírá osmá.

Nové porodní sály

Kromě toho, že nemocnice má nové dýchací přístroje, se tento týden také otevřely nové porodní sály. Ředitel Petr Arenberger poznamenal, že otevřením nové kliniky se nemocnice přiblížila standardům, které rodičky od takového zařízení očekávají. Uvedl, že gynekologicko-porodnická klinika se nachází v historické budově a již byla tak trochu z jiné doby. Nové prostory jsou podle něj rozhodně krokem kupředu. „Dnes porod už není technická záležitost, jako bývala před 20, 30 nebo i 40 lety, kdy rodička bez jakéhokoliv kontaktu se svým sociálním prostředím porodila, dítě se mohlo ukázat přes zasklené okno a kontakt tam vůbec nebyl, návštěvy byly v sobotu a v neděli na dvě hodiny, tím to končilo,“ poznamenal ředitel nemocnice.

Zároveň ale zmínil, že z názorů o domácích porodech bez lékařů běhá doktorům „mráz po zádech“, protože v domácím prostředí se nelze spolehnout na rychlý zásah zdravotníků jako v porodnici. Nové prostory porodnice ve FNKV se ale podle něj snaží mnohem více, než tomu bylo doposud, navodit příjemné prostředí pro rodičky a poskytnout jim zároveň veškerou péči lékařů.

Sály pro 21. století

„Porodní sály jsme posunuli do 21. století,“ řekl k novým porodním sálům přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Lukáš Rob, který ocenil, že se podařilo otevřít nové prostory i v době koronavirové epidemie. Poznamenal také, že oproti jarní vlně se budoucí maminky tolik nebojí chodit do nemocnic. „Na jaře jsme sem opravdu nedostali prakticky nikoho,“ dodal.

Primář kliniky Michael Halaška k tomu prozradil, že zrekonstruované prostory jsou velmi důležité i proto, neboť jednou ze specializací místního pracoviště je péče o pacientky, které mají během těhotenství různé zdravotní problémy. Míří sem tedy pacienti z celé republiky, například i ze Slovenska. „Je tu potřeba velká souhra odborností - anesteziologů, chirurgů, onkologů,“ řekl a dodal, že zde probíhají mimo jiné i chemoterapie během těhotenství.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud