Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 7°C

Hřib v nemocnici pomáhá zkušenějším kolegům: Aby neohrozil chod magistrátu, přestěhoval se „naproti“

Autor: ČTK - 
30. října 2020
14:53

Jít příkladem a pomoci. S takovou nastoupil jako dobrovolník pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) do vinohradské nemocnice. Snaží se pomáhat zkušenějším kolegům a přivyknout si na práci ve speciálním oděvu. Přece jen - běžně je k zastižení spíše ve společenském obleku. Jak svůj nový úděl zvládá?

Primátor slouží na oddělení přijímajícím pacienty s podezřením nákazy nemocí covid-19, ale zatím čekající na výsledky testu. Hřib vystudoval medicínu, ale praxi se nikdy nevěnoval. Proto pracuje spolu se zkušenějšími lékaři. „Pacienty vyšetřím, vyplním dokumentaci a poté navrhnu další postup, který předložím zkušenějším kolegům. Probereme to a padne rozhodnutí,“ řekl.

Oblékání a svlékání

„Je to specifická práce, neboť jsem v tzv. red zóně, takže jsem se mimo jiné učil i řadu specifických fíglů. Třeba to, jak se správně svlékat ze speciálního oděvu a nekontaminovat sám sebe. Musel jsem si zvykat i na to, jak se pracuje s dvojími rukavicemi na rukou. Rovněž jsem se učil s informačním systémem nemocnice, který není příliš intuitivní,“ řekl Hřib.

Pacienti se hromadí

V prvních třech dnech Hřib už stihl zažít, že se na oddělení hromadili pacienti přivážení sanitkami. Podle počtu pacientů se odvíjí jeho pracovní doba. S nemocnicí byl domluven, že zde bude denně od 14:00 do 20:00. „Mění se to podle potřeby. Ve středu jsem tu byl do 22:00, včera do 19:00,“ řekl. Rozličná je také věková struktura pacientů. „Je to různé, ošetřoval jsem nejen starší lidi, ale i třiadvacetiletého muže,“ řekl Hřib. Ten se jinak dopoledne věnuje práci na pražském magistrátu.

Empatie nebo populismus?

Někteří opoziční politici uvedli, že pomoc v nemocnici je sice záslužná, ale Hřib by se měl raději věnovat práci na magistrátu. „Pomoc dobrovolníků je důležitá, vážím si jí a děkuji všem. Situace je vážná. Vy ale nemáte odpracovanou svoji práci, na které závisí osudy a budoucnost Pražanů. Navíc vaší nečinností jste k této situaci přispěl. Populismus a fotky do alb jsou to poslední, co Praha potřebuje,“ zareagoval v komentáři na Hřibově twitterovém účtu například předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Předseda opozičních zastupitelů ANO a poslanec Patrik Nacher je smířlivější. Jednání primátora sice označil za šikovné PR, ale kritizovat jej prý nebude. „Měl by řídit město jak z hlediska zdravotního, tak ekonomického, a tím pomáhat řešit situaci, jakkoliv je to práce rutinní, a nelze ji tak snadno prodat jako fotku z nemocnice. Přesto všechno tento krok kritizovat nebudu. Negativismu je kolem nás hodně,“ sdělil ČTK Nacher.

Hřib s kritikou nesouhlasí. Primátorskou funkci práce v nemocnici podle Hřiba neovlivnila. Řekl, že ji vykonává ve svém volném čase, protože mu kvůli pandemii odpadla řada ceremoniálních akcí.

„Na úřadě se od ostatních kolegů a úředníků izoloval a přesídlil do rezidence primátora, která je naproti hlavní budovy magistrátu na Mariánském náměstí. „Když dodržujete (v nemocnici) všechny postupy, nemělo by se nic stát. Ale abych nevzbudil nějaké vzruchy, raději jsem se zavřel do rezidence. Jednání a podobně máme všechny on-line, takže to není problém,” řekl Hřib.

cervena_sedma ( 30. října 2020 17:59 )

A jak si představujete rutinní práci lékaře?

maxipes-fik ( 30. října 2020 17:51 )

Pomáhá v nemocnici máš něco lidem kteří dobrovolně pomáhají ostatním?

zkratik ( 30. října 2020 17:05 )

„Pacienty vyšetřím, vyplním dokumentaci a poté navrhnu další postup

tak to se teda za šichtu nadře

e.lesanova ( 30. října 2020 17:02 )

K čemu asi tak může být v nemocnici doktor bez praxe? Navíc jen na 14 dní, aby se o tom HODNĚ mluvilo a hodně fotilo...jinak může tak max. uštvaným sestrám nosit kafe Trapný , pirátský pozér, který nevyřešil v Praze ani koloběžky, za to se přičinlivě podílel na "likvidaci" turistů z Číny + Ruska, podělal, co mohl Ani ti luskouni zřejmě dodnes nedorazili, co???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud