Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Blatný prozradil, kdy uvidíme možné zlepšení. Roste věk i počet hospitalizovaných

Aktualizováno -
3. listopadu 2020
16:35
Autor: ČTK, Mii, sab - 
3. listopadu 2020
15:18

Poslední detaily, jak by mělo probíhat plošné testování klientů a zaměstnanců v domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb, projednala v úterý odpoledne vláda. Již minulý týden se domluvila, že použity budou antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než standardní laboratorní vyšetření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na následné tiskové konferenci uvedl, že jestli se současná situace lepší, uvidíme až za 10 až 14 dní. Zatím ale dobrou zprávu nemá, zvyšuje se průměrný věk osob, které s covidem končí v nemocnici.

„To, co považujeme za nejzávažnější, není ani třeba konkrétní reprodukční číslo, ale počet hospitalizovaných osob. To odráží zátěž zdravotnického zařízení,“ prozradil Blatný s tím, že byť má hovořit o testování v domovech seniorů, určitě lidi zajímá vývoj aktuální situace.

Podle něj je aktuálně komplikované to hodnotit. „V současné době se do nemocnic dostávají ti, kteří se nakazili před dvěma týdny,“ podotkl. Jasno tak nebudeme mít dříve než za dva týdny – ministr míní, že efektivnost opatření se projeví zhruba za 10 až 14 dní. Co jej ale trápí, je, že se zvyšuje průměrný věk osob, které jsou kvůli covidu hospitalizované v nemocnici. Dříve to bylo 65 let, dnes je to 70 let.

Od tohoto týdne funguje centrální dispečink lůžkové péče, který umožňuje mimo jiné v případě potřeby přesouvat pacienty mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Kapacita lůžek v Česku je podle Blatného v současnosti dostatečná, existuje ještě rezerva, ale nemusí to tak být ve všech nemocnicích.

Blatný také zdůraznil, že v ohrožení jsou i senioři žijící doma, nejen ti v domovech důchodců. Vyzval, aby omezili vycházení i nákupy. Podotkl, že nejde o strašení, ale o prosbu. A prozradil, že Česko dá Francii jako dar 1 milion ochranných rukavic. Požádalo o ně tamní ministerstvo zdravotnictví. Včera Česko poslalo na Maltu 100 balení experimentálního léku Remdesivir, vypadly jim totiž některé z dodávek. Ministr zdůraznil, že Česko je členem je EU a plní své závazky oboustranně.

Maláčová: Testování není škodlivé

Povinnost testovat klienty mají sociální zařízení podle vydaného mimořádného opatření od 4. listopadu, od stejného dne bude platit i pro zaměstnance. První testování musí stihnout do týdne, poté vždy v týdenních intervalech. Podle Blatného bude testování všude zahájeno do 9. listopadu. „Do té doby bude probíhat logistika a případně školení tam, kde s testy zatím nemají zkušenosti,“ sdělil v pondělí. K testování sociálních pracovníků vydá ministerstvo samostatné mimořádné opatření.

Vláda v této souvislosti schválila v úterý distribuci ochranných prostředků do zařízení sociálních služeb, domovů důchodců a dalších. Zdarma dostanou zaměstnanci FFP2 respirátory. Rozdají se 3 miliony kusů. Testováni budou antigenními testy i zaměstnanci týdenních stacionářů, osobních asistentů nebo chráněných bydlení. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) upozornila, že o testech na covid se šíří řada fake news, a poprosila seniory, aby se jich nebáli. Chápe, že „strkání tyčinky“ do nosu není příjemné, ale není to škodlivé. Naopak to může Česku pomoci. Podle ní ochranné pomůcky dostane 539 domovů pro seniory, 210 domovů pro postižené a 377 se zvláštním režimem. Maláčová dodala, že dosud mohly sociální služby získat peníze na pořízení materiálu z dotací. Na ně má nyní navázat státní dodávka.

Plošné testování na koronavirus v sociálních službách je podle ministerstva nezbytné vzhledem k rychlému šíření covidu-19, které se nevyhýbá ani domovům pro seniory a podobným zařízením. Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci covid-19 a tvoří naprostou většinu těch, kteří nemoci podlehli. Starší lidé mají obvykle více chronických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka či obezita.

Video Blatný poprvé ve Sněmovně: Opatření zabírají, ale musí trvat dál. A striktně se dodržovat. - Blesk Zprávy / ČTK

tomik007 ( 4. listopadu 2020 05:37 )

BEST IN KOVID - to tam sleduje zpozadi

Maximilian ( 4. listopadu 2020 04:13 )

Nákaza veliká,opatření slabá= prohráváme,díky vlado

Blacktip ( 3. listopadu 2020 23:03 )

Duchodaky vc zamestnancu se mely testovat peclive a opakovane uz davno, je to rizikova skupina. Naopak deti prvniho stupne maji chodit normalne do skoly, byt treba v omezenem rezimu, jedno dite do lavice, sude a liche dny...jde to vymyslet, kdyz se chce. Nemocnice zahlcuji prave ti starsi lide. Btw nemocnice jsou taky slusne promoreny. Pribuzna (83 let) si zlomila krcek pri padu, odvezli ji do nemocnice v J.Hradci a otestovali na covid-negativne. Bodejt, vsak nikam nechodila...no je tam tyden a uz je pozitivni.

Groove ( 3. listopadu 2020 22:04 )

Blatný řekl jen tu pravdu, kterou víme, někdo to záměrně zatáhl do duchodaku, aby prehlil zdravotní systém, jestli to byla hrubá nedbalost jednotlivých ředitelů nebo protistatni spiknutí nebo nebetycna touha zbohatnout je úkol pro BIS.

pokrok ( 3. listopadu 2020 19:35 )

Možné že zlepšení nastane teprve tehdy,-
až se estébák Andréš Babiš - nebude plést do covidu 19,-
kterému rozumí asi tak - jak jeho čáp svému trusu !


Pro Babiše je důležité ,-
aby mu covid19 přiášel miliardy do jeho vlastní kapsy ,-

což se mu jak čteme - evidentně dobře daří

viz článek :

"Agrocovid. Jak se Babiš obohatí na čínském covidu "
http­s://ec­ho24­.cz/a/­S5Dyc/­agro­covid-jak-se-babis-obohati-na-cinskem-covidu
p
tak čau Babišovi hlupáčci -
jen mu řispívejte - abyse on a jeho rodina měli ještě líp !!

A vám a vašim dětem a vnukům bude přece stačit ,-
vybírat popelnice.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud