Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Evropa pomáhá decimovanému Česku. Na Bulovku dorazilo 30 ventilátorů z Rumunska

Autor: ČTK - 
24. října 2020
15:30

Česko převzalo dnes odpoledne první zásilku 30 plicních ventilátorů z krizových zdravotnických zásob EU. Přivezli je z Rumunska tamní hasiči. Přístroje se zatím uložily do skladů v pražské Nemocnici Na Bulovce. Odtud se pak rozvezou podle potřeby do nemocnic. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský. Další ventilátory pošlou v brzké době Nizozemsko, Rakousko, Maďarsko i Severoatlantická aliance.

„Je to zásilka 30 plicních ventilátorů, které dorazily z Rumunska ze skladů rescEU,“ uvedl Brodský.

O vytvoření společné unijní rezervy zdravotnických prostředků rescEU rozhodla na jaře kvůli šíření koronavirové epidemie Evropská komise. Vybavení, které má zahrnovat ochranné i laboratorní pomůcky či léky a vakcíny, mají v případě potřeby využívat členské státy. Komise hradí 90 procent zásob, na zbytku se podílejí země. Počáteční rozpočet činil 50 milionů eur.

Zásilku přepravili z Rumunska tamní hasiči. Z kamionu v Praze vyskladňovali bedny označené modrou unijní vlajkou s 12 hvězdami. Brodský uvedl, že se přístroje ze skladu rozdělí do nemocnic podle potřeb pacientů. Nemocnice Na Bulovce podle svého mluvčího Filipa Řepy nyní přístroje nevyužije. Zatím má svých dostatek.

Brodský upřesnil, že dalších 105 ventilátorů poskytne Česku Nizozemsko a 15 Rakousko. Celkem 150 ventilátorů dodá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) České republice Maďarsko. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že Severoatlantická aliance schválila poslání 60 přístrojů z aliančních zásob.

Podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, je v Česku 1942 lůžek s umělou plicní ventilací. K půlnoci jich bylo 915 volných, tedy 47 procent. Nejmenší volná kapacita byla v Karlovarském kraji, a to 14 procent. Největší podíl těchto volných lůžek byl v Plzeňském kraji, a to dvě třetiny. Statistici poukazují na to, že se situace může rychle měnit podle počtu nemocných a jejich stavu. Na ventilátoru je nyní 402 lidí, na konci září to byla zhruba čtvrtina.

Česko má největší přírůstky počtu nakažených v EU. V pátek testy potvrdily koronavirus u více než 15.000 lidí. Podle statistik téměř čtyři procenta lidí s covidem potřebují péči v nemocnici.

Českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s covidem získal ve čtvrtek i ventilátor CoroVent. Vznikl na jaře díky spolupráci Českého vysokého učení technického, iniciativy COVID19 CZ a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun. Vyrobilo se za ně 182 kusů. Výrobci mohou přístroje začít dodávat.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že stát koupí 600 ventilátorů a 60 dostane darem nebo jako zápůjčku. Kabinet schválil resortu zdravotnictví zvýšení částky na nákupy z 406 na 700 milionů korun. Peníze se nevyužijí jen na plicní ventilátory, ale i na lůžka nebo na takzvané oxygenátory. Tyto přístroje zlepšují zásobení kyslíkem.

Video Podívejte se do polní nemocnice v Letňanech: Tady pomůžou, až bude v Česku s covidem nejhůř. - Aleš Brunclík

Covid_19 ( 24. října 2020 19:06 )

na jaře jsme měli více pomáhat, jenže náš premiér na ně ukazoval jako na neschopné země. Měli jsme hodně času na přípravu a stejně nás virus nachytal nepřipravené , to je vina vlády nemehel , Itálie to schytala jako první v Evropě, neměli zkušenosti a Čína vše zlehčovala, dnes máme již zkušenosti a stejně jsme to zpackali, můžeme gratulovat vládě

Michal Michal ( 24. října 2020 17:46 )

Možná i vibrátor by někomu pomohl ...

mikes15 ( 24. října 2020 16:23 )

To jo ale tohle jsou skutečné plicní ventilátory pro nemocné do nemocnice, ty z ČVUT poslali do Kanady v rámci studenského projektu

frantacizek ( 24. října 2020 16:01 )

tomu absolutně nerozumím, naši inženýři z čvut vynalezli i lehce přenosný plicní ventilátor, několik jsme jich distribuovali do tuším Kanady a my nyní sami nemáme a nevyrábíme je?? to mi hlava nebere..

kahuja ( 24. října 2020 15:53 )

Zpráva dnešní:
..v Česku je 1942 lůžek s umělou plicní ventilací. K půlnoci jich bylo 915 volných, tedy 47 procent.... Na ventilátoru je nyní 402 lidí, na konci září to byla zhruba čtvrtina.

A zpráva z 23.3.2020
V českých nemocnicích se aktuálně najde 3529 plicních ventilátorů, ukazují data Ústavu zdravotnických informací a statistiky....

To žonglování s čísly je už směšné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud