Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Lockdown je jen první krok. Kolébka koronaviru ukázala, jak zvládnout pandemii

Autor: mav - 
20. října 2020
21:17

Zatímco většina Evropy zírá do hlavně nových koronavirových lockdownů a nadcházející, potenciálně ničemné a smrtelné zimy, Číně se daří čím dál víc, konstatuje analýza CNN. V pondělí Čína ohlásila ekonomický růst po druhé čtvrtletí v řadě (za první letošní kvartál se poprvé po desetiletích čínská ekonomika propadla; na jaře už zase meziročně rostla o 3,2 % a v létě o 4,9 %). Ukazuje to, jak rychle se druhá největší ekonomika světa zotavila.

Pro mnohé Evropany je symbolem čínského přístupu drakonický 76denní lockdown ve Wu-chanu, kde byl nový koronavirus loni prvně detekován. Podobné lockdowny vyhlásila řada dalších měst, ovšem v jiných oblastech nebyla ani v nejtěžších týdnech zapotřebí tak přísná opatření. Čínský úspěch nespočívá až tak v raných krocích – ač byly efektivní k zabrždění regionálních ohnisek – jako v pozdějším přístupu, po vrcholu epidemie, kdy se lidé zase mohli začít pohybovat.

Úřady dovedou rychle reagovat a podchytit lokální nákazy díky kapacitám na trasování kontaktů. Součástí je systém sledující pohyb jednotlivců. Mobilní aplikace sledují pohyb uživatelů a styk s nakaženými – podobně jako česká eRouška. Navíc ale hodnotí uživatele „semaforem“ – červenou dostane člověk s pozitivním testem, horečkou či důvodným podezřením a musí do karantény; oranžovou dostanou jeho kontakty, kterým je zapovězeno cestovat. Do mnohých obchodů či veřejných míst lze vstoupit jen se zeleným kódem, na vstupech či u pokladen jsou čtečky. Ty také pomáhají sledovat pohyby jednotlivých uživatelů.

Systém vyvinula vláda, mezi lidi se ale rozšířily skrze mimořádně oblíbené, prakticky všudypřítomné mobilní aplikace Alipay (platby mobilem) a WeChat (sociální síť/messenger). Inspirovaly se i další země. Na druhou stranu panují obavy o zneužití osobních dat komunistickým „velkým bratrem“, režim získává stále detailnější přehled o pohybech a aktivitách svých občanů, už teď zajišťovaný hustou sítí pouličních kamer a na ně navázanou umělou inteligencí k rozpoznávání obličejů.

Deset milionů testů

Čína také má solidní kapacity na testování. Když se v přístavním městě Čching-tao předminulý týden nakazilo 12 lidí, za čtyři dny bylo otestováno přes deset milionů obyvatel. Výsledek: jeden jediný nový případ. Testy jsou tak rychlé i proto, že se vzorky vyhodnocují po deseti. Když je várka pozitivní, všech deset lidí jde do karantény a na nový, individuální test, uvedla CNN.

V boji s covidem také významně pomohly roušky a dodržování hygienických pravidel, což občanům vtlouká do hlavy masivní propaganda – a také na to úřady přísně dohlížejí. Jak ovšem ukazují příklady z dalších asijských zemí, opatření fungují i bez hrozby přísných trestů. Nejen Číňané, ale i obyvatelé Jižní Koreje, Japonska či Tchaj-wanu mají z pandemie obecně větší respekt než Evropané.

Dodnes mají v paměti epidemii SARS-CoV z roku 2003 a roušky jsou pro ně normální, zatímco v Evropě a USA mnozí stále neakceptují jejich vědecky prokázanou účinnost. I díky tehdejšímu koronaviru zase měly asijské vlády přichystané epidemické plány a nemusely je kvůli jeho současnému příbuznému honem vymýšlet. Čína byla zpočátku kritizována, že epidemii ve Wu-chanu tutlá a bagatelizuje, pak ovšem uznala její vážnost a následovala rázná a rychlá reakce. Evropa i USA naopak stále váhaly, ač už měly informace o globálním riziku.

A i když už byla Čína z nejhoršího venku, dál se měla na pozoru a rychle reagovala na nová ohniska nákazy, rychle trasujíc kontakty pozitivně testovaných. To většina evropských zemí stále nedokáže, stejně jako masivně testovat. Místo toho se v Evropě opět v létě otevřely hranice, načež cestovatelé patrně způsobili další šíření, konstatuje CNN.

„Velká část mezinárodního společenství není připravena, ani mentálně, ani materiálně, na zavedení opatření, jež byla uplatněna k zadržení covid-19 v Číně,“ konstatovala už v únoru Světová zdravotnická organizace (WHO). A dokud se nenajde a v dostatečném množství nevyrobí vakcína, recept zůstává stále stejný: „Základem je extrémně proaktivní a okamžité detekování případů, velmi rychlá diagnóza a okamžitá izolace případů, důsledné trasování a karanténa blízkých kontaktů a ze strany obyvatelstva výjimečně vysoké porozumění a akceptování těchto opatření. K dosažení vysoce kvalitní implementace je zapotřebí nevídaně rychlé rozhodování čelních představitelů, důslednost veřejného zdravotnictví a zapojení společnosti,“ uvedla WHO.

„Bohužel, i když se čínská reakce ukázala jako účinná, stejně jako podobné modely v Jižní Koreji, Japonsku, Hongkongu a dalších částech Asie již dlouho koronaviru vystavených, Evropa stále zaostává,“ uzavírá CNN.

sekebo ( 21. října 2020 02:52 )

Koncem června slavily "hvězdy" z TOP 0,9 a ODS - Pekarová - Adamová a Němcová konec koronaviru v Čechách na bujaré žranici na Karlově mostě a teď tyto strany ostře kritizují vládu, že nepřijala "účinná" opatření během prázdnin. Asi se měly pořádat další bujaré večírky na Staromáku, Václaváku apod. Jak tyhle dvě "dámičky" vidím cokoliv vykládat o koronaviru, tak nevěřím vlastním uším - pokrytectví, jako vymalované z učebnice .

fakytr ( 20. října 2020 23:22 )

***de, ty chcípneč na koronu jako první pražák. Krematoria vás nebudou stačit spalovat, tak vás muchomůrka bude vyvážet do západního německa a tam z vášich mrtvol budou vyrábět knoflíky a vyvážet je do Číny.

zmroote ( 20. října 2020 23:04 )

No ty vole, takže na Babišově hlásné troubě Čína jako příklad? A kde je nějaká statistika kolik lidí ten jejich lockdown odneslo? Nakonec by ještě mohli dojít k tomu, že nemocné je nejlepší střílet...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud