Čtvrtek 26. listopad 2020
Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Oblačno 3°C

Vřava na Staroměstském náměstí: Policisté zadrželi 144 lidí, dva demonstranty obvinili!

Aktualizováno -
20. října 2020
12:42
Autor: pom, ČTK - 
19. října 2020
12:46

V bitevní pole se v neděli proměnilo Staroměstské náměstí! Policisté při protestech proti vládním protiepidemickým opatřením, kde chuligáni na muže v uniformě zaútočili, zadrželi 144 lidí. Kriminalisté 14 z nich podezírala z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová, dva už obvinili. Útočníci házeli na policisty láhve, kameny, odpadkové koše i petardy, zkrátka vše, co jim přišlo pod ruku. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Jeden z policistů má podle policejního prezidenta Jana Švejdara těžký otřes mozku. 

Z celkového počtu bylo 130 osob zajištěno podle zákona o Policii ČR a 14 osob zadrženo pro podezření z trestného činu. Kriminalisté ve všech čtrnácti případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví,“ napsala Kropáčová. O den později doplnila, že dva muže policisté obvinili. „Všichni zajištění včetně obou obviněných byli již propuštěni,“ uvedla mluvčí. Vazbu pro stíhané demonstranty policie podle ní nenavrhovala. Za výtržnictví a násilí proti úřední osobě hrozí v základní sazbě až čtyřleté vězení. 

Při protestech bylo zraněno 25 policistů. Policie původně uvedla, že čtyři z nich byli převezeni do nemocnice, mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová ale upřesnila, že byli pouze dva. Švejdar v České televizi řekl, že jeden z policistů má těžký otřes mozku poté, co byl zasažen skleněnou lahví. Útok na něj a další policistku podle médií celý incident začal.

Zranění utrpěli i demonstranti, do nemocnice byli podle Poštové také převezeni dva z nich. Celkem záchranná služba ošetřila devět lidí, z toho pět na místě, mezi nimi byl jeden policista. Zbylí zranění nevyžadovali lékařské ošetření. Policisté, kteří byli odvezeni do nemocnice, již byli propuštěni do domácího léčení, doplnila mluvčí policie.

„Já předpokládám, že budou (tresty) velmi drakonické,“ uvedl v rádiu Impuls k potrestání útočníků ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Lidé, kteří při nedělní demonstraci napadli policisty, nepřišli podle ministra protestovat, ale jen se poprat s policií. „Ti, kteří se vrhli na policisty, tak podle mě musí dostat exemplární tresty. Ale je to můj názor, ve finále rozhoduje soud,“ dodal.

Tisícovka policistů

Podle Švejdara bylo kvůli demonstraci nasazeno asi 1000 policistů, což zkomplikovalo práci sboru. „Jsou to policisté, kteří doprovázeli chuligány z různých koutů republiky, kteří vykonávali službu na silnicích, kteří byli přítomni na Staroměstském náměstí,“ řekl v České televizi Švejdar. Upozornil, že práci policie ztěžuje i to, že přibývá policistů, kteří jsou buď nakažení koronavirem, nebo jsou v karanténě. „Začátkem října jsme měli doma mimo zaměstnání necelých 600 policistů a k dnešnímu dni počet převyšuje 2000, a to už je výrazná ztráta pro policii,“ řekl policejní prezident.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Podle jeho vyjádření na facebooku policie nezákonně zablokovala všechny východy ze Staroměstského náměstí. Poté „agresivní elementy“ a policejní provokatéři rozpoutali střety, uvedl spolek. Zablokování únikových koridorů z akce však podle HON vyvolalo v části demonstrantů velmi silné negativní emoce, a ti se tak ke střetům připojili. „Od všech projevů násilí po konci demonstrace se distancujeme a žádáme policii, aby se napříště zdržela takovýchto neprofesionálních akcí,“ uvedl občanský spolek.

„Všichni měli možnost odejít“

Pražská policie se proti tvrzení spolku důrazně ohradila, odmítla také, že by incident vyprovokovala. Policisté podle Kropáčové z taktických důvodů uzavřeli dva východy z náměstí, další ale byly otevřené. Sám organizátor také účastníky opakovaně upozornil, kterými ulicemi mohou lidé odejít. „Všichni měli možnost v klidu opustit náměstí a nikdo jim v tom nebránil,“ řekla Kropáčová. Na náměstí se ale i po výzvě policistů k rozejití zdržovali lidé. Další východy z náměstí podle mluvčí byly uzavřeny až ve chvíli, kdy to bylo potřeba kvůli zákroku proti demonstrantům, co na policii útočili.

Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k ní připojí, nakonec jich přijely zhruba čtyři stovky. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil už po hodině na výzvu magistrátu - počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila i policie. Většina z nich neměla roušky, o rozestupech také nemohla být řeč.

Podívejte se, jak to na Staroměstském náměstí vypadalo:

Video Demonstrace na Staroměstském náměstí (18. října 2020) - ČTK

dajka123 ( 19. října 2020 19:37 )

Díky za zprávu. Vidím, že jsi moc dobře informovaný, tak pozdravuj ve svém druhém domově.

krapotkin ( 19. října 2020 19:19 )

Bohnice jsou přeplněný takovými, jako jsi ty.

PPP150W ( 19. října 2020 19:18 )

Ty idioty tam poslal Fiala, nebo Bartoš? Nebo proč je vlastně zmiňujete. Ti idioti tam nedemonstrovali kvůli politice, ale kvůli opatřením vlády. Proč do toho motáte politiku?

dajka123 ( 19. října 2020 18:15 )

Jak může mít šu*lin v Bohnicích přístup k PC?

krapotkin ( 19. října 2020 17:35 )

Jak může mít policajt otřes mozku ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud