Středa 28. říjen 2020
Oblačno 11°C

Slováci chtějí otestovat všechny občany s výjimkou dětí do 10 let. Bude to povinně?

Aktualizováno -
18. října 2020
22:08
Autor: ČTK - 
17. října 2020
14:51

Slovensko chce plošně otestovat na koronavirus své obyvatele starší 10 let. Přípravu a samotné testování pod názvem Společná zodpovědnost provede armáda, zapojeny budou do něj i další složky státu. Rozhodla o tom v neděli vláda premiéra Igora Matoviče, který zmíněný krok označil s ohledem na stávající šíření nákazy za poslední možnost před celostátní karanténou, tzv. lockdownem. Zatím nebylo rozhodnuto, zda podstoupení testu bude povinné.

Hlavní část testování se uskuteční na přelomu října a listopadu a v první polovině listopadu, již na konci příštího týdne budou testy vykonávány ve čtyř nejpostiženějších okresech na severu a východě pětimilionového Slovenska. Od plošných testů si slovenští politici slibují odhalení ohnisek nákazy.

„Jde o největší logistickou operaci v novodobých dějinách Slovenské republiky. Úspěch celé operace se v první řadě zakládá na ochotě lidí spolupracovat. Žádám vás o zodpovědnost při přístupu k testování,“ řekl novinářům ministr obrany Jaroslav Naď po mimořádném jednání kabinetu. Dodal, že do testování bude zapojeno na 50 000 osob ze státního aparátu včetně nanejvýš 8000 vojáků.

„Čím více lidí přijde, tím dříve začneme žít normálním životem“

„Lockdown je jedna možnost, poctivé přetestování Slovenska je druhá možnost,“ uvedl Matovič.

Předseda slovenské vlády také řekl, že další vývoj v zemi ohledně koronavirové krize bude záviset na tom, zda se obyvatele země do testování zapojí. „Čím více lidí přijde, tím dříve začneme žít normálním životem,“ řekl Matovič. Dodal, že cílem je také zamezit tomu, aby se lidé nakazili u samotných odběrných míst.

Odborníci, které citovala slovenská média, upozornili na nepřesnost antigenových testů oproti obvyklým PCR testům a na to, že velkou výzvou pro úřady bude zorganizovat samotné testování a jeho bezproblémový průběh. Podle Matoviče zakoupené antigenové testy ale mají jen malou chybovost oproti PCR testům a dokážou odhalit ty lidi, jež dokážou nakazit další osoby.

Slovenský premiér i ministr zdravotnictví Marek Krajčí vybídli zdravotníky, aby pomohli při chystaném testování. Bez jejich pomoci armáda odběry a vyhodnocení vzorů patrně nedokáže zvládnout.

Bratislava objednala 13 milionů antigenových testů

První linie jsou proraženy a týl nepřítele zasahuje naše nemocnice,“ uvedl Krajčí k šíření koronavirové nákazy na Slovensku, která vedla k zaplňování lůžek v nemocnicích.

Zatím nebylo rozhodnuto, zda testy budou povinné, byť Matovič i někteří další představitelé vládní koalice se vyslovili pro dobrovolnou účast. Matovič ale dříve naznačil, že ti, kteří test nepodstoupí, by nemuseli mít plně hrazenou zdravotnickou péči z povinného zdravotního pojištění.

Bratislava podle dřívějších informací již objednala 13 milionů takzvaných antigenových testů v ceně zhruba čtyř eur (110 korun) za kus.

Policisté použili slzný plyn a vodní dělo

Slovensko v posledním období zaznamenává výrazný nárůst počtu nakažených koronavirem. Hranici tisíc potvrzených případů denně infekce země překonala 7. října, zhruba o týden později zase testy poprvé odhalily přes 2000 infikovaných. Slovensko od začátku října postupně zpřísnilo karanténní opatření, když například zakázalo konání hromadných akcí a některé provozy včetně wellness center musely přerušit činnost. Země také vyhlásila nouzový stav a omezila právo shromažďování.

Proti karanténním opatřením v sobotu před sídlem slovenské vlády protestovalo několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice odmítajících aktuální opatření proti šíření koronaviru. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo.

Ochota Slováků nosit roušku podle dřívějšího průzkumu klesla. Zatímco na jaře téměř devět z deseti obyvatel nemělo problém používat překrytí nosu a úst, na začátku stejný názor vyjádřilo již jen zhruba šest z deseti obyvatel.

Covid_19 ( 17. října 2020 19:53 )

kritizoval jsem je již začátkem srpna, začátkem září bylo vidět, že se ženeme do propasti, ale premiér byl Best in Covid, ti si zasluhují výměnu. V srpnu jsem nakoupil do firmy i do rodiny certifikované respirátory a potom nanoroušky, oni před volbami poslali seniorům necertifikované čínské šmejdy, totálně selhali, chaos a chyby vrší dál

amalka5853 ( 17. října 2020 18:27 )

kritizovat v této nelehké době vládu, ať je tam kdokoliv je hyenizmus...

Covid_19 ( 17. října 2020 15:37 )

testy PCR nejsou žádný zázrak, hlavně jsou drahé. Tchaj-wan umí levně a rychle testovat s podobnou chybovostí jako PCR test, ale naši pročínští soudruzi nemají zájem, stejně jako jsou darované línky na roušky stále na Tchaj-wanu a my kupujeme čínské šmejdy přes české překupníky . Držím palce Slovákům, aby to zvládli lépe než naše vláda nemehel

Zobrazit celou diskusi
Další videa