Středa 28. říjen 2020
Oblačno, déšť 10°C

Lidi děsí víc covid-19, než infarkt a mrtvice: Půlka kardiaků nešla k lékaři, ukázal průzkum

Autor: ula - 
17. října 2020
05:30

Většina letošního roku se nese ve znamení vládních opatření, spojených s pandemií covid-19. Mnoho lidí se v této době bojí navštěvovat lékaře nejen s běžnými zdravotními obtížemi, ale bohužel i se závažnými problémy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění. Nemoci oběhové soustavy mají ale za následek nejvíce úmrtí. Nejnovější vědecká studie ukazuje, že počet nově objevených infarktů se během jarních pandemických opatření snížil skoro o polovinu.

Nemoci oběhové soustavy mají ale za následek nejvíce úmrtí. Každý rok na ně umírá v Česku okolo 50 tisíc pacientů, což je nesrovnatelně více, než kolik jich doposud podlehlo onemocnění covid-19. Celkem 85 % úmrtí na KV onemocnění je způsobeno infarktem nebo cévní mozkovou příhodou a 38 % zemřelých jsou lidé mladší 70 let.  Zdravotní péči v této oblasti byste tedy rozhodně neměli ponechat náhodě ani v době covidové.

Lidé s infarktem nešli k lékaři

V kardiologii je prevence velmi důležitá. V případě obtíží byste měli vyhledat lékařskou pomoc a stejně tak dodržovat předepsanou léčbu. Bohužel mnoho lidí mělo především v době karantény obavy chodit k lékaři a při akutních potížích mnoho kardiologických pacientů nevyhledalo zdravotní pomoc.

Tento fakt potvrzuje i nedávná studie Evropské kardiologické společnosti (ESC), které se účastnilo 3101 kardiologických lékařů a sester ze 141 zemí. Podle studie klesl počet diagnostikovaných infarktů během jarních pandemických opatření skoro o polovinu. Je to dáno tím, že lidé s příznaky infarktu myokardu nešli k lékaři či na ambulanci. Lidé se báli nejen nakažení koronavirem, ale také toho, že by mohli lékařský personál „obtěžovat“.

Půlka kardiaků nešla na kontrolu

„Dle čísel ze studie ESC možná až 50 % nemocných kardiaků nepřišlo při akutních potížích k lékaři. A mnoho z těch, kteří k lékaři přišli, dorazilo příliš pozdě a nebyla tak možná včasná intervence. Čísla podle studie ESC byla nejhorší v Itálii a ve Španělsku. V ČR byla situace o něco lepší, ale i zde mnoho lidí podcenilo lékařské prohlídky,“ komentuje studii prof. MUDr. Richard Češka z III. interní klinika 1. LF UK a VFN a dodává: „Pokud máme nějaké přidružené onemocnění, mělo by být co nejlépe kontrolováno. Není čas na hrdinství, zejména kardiak by se neměl snažit zkoušet, co zvládne sám, ale měl by se poradit, a pokud možno včas nechat vyšetřit.“

Zbytečná úmrtí

Kardiologickým problémům nahrává také zvýšený stres. Ten byl bohužel za poslední měsíce u mnoha pacientů s onemocněním srdce a cév enormní. A tím narůstá i riziko infarktu myokardu. Problémem však je, že někteří pacienti s příznaky infarktu k lékaři v obavě před nakažením koronavirem vůbec nejdou, což může mít za následek zbytečná úmrtí.

Kardiaci jsou ohrožená skupina

Pacienti s onemocněním srdce a cév jsou velmi rizikovou skupinou v případě onemocnění covid-19. Hrozí jim totiž komplikovanější průběh než u zdravé populace.

„Nechci kardiaky ani rizikově nemocné nějak zbytečně strašit, ale je fakt, že představují ohroženou skupinu. Samozřejmě, že záleží i na rozsahu jejich onemocnění. Jestli někdo prodělal infarkt myokardu, byl akutně ošetřen zprůchodněním cévy, užívá veškerou doporučenou medikaci a je bez potíží, bude jeho riziko nízké. Na druhou stranu ale pacient se srdečním selháváním s těžkou dušností se bohužel musí obávat větších komplikací. V tom případě je asi jedinou rozumnou variantou, co nejčasnější vyšetření a případně hospitalizace. Rozhodně žádné zdravotní komplikace nepřecházejte,“ říká o rizicích pro kardiaky prof. MUDr. Richard Češka.

Jaké jsou příznaky srdečních onemocnění?

Typická j je bolest na hrudi, dušnost, pocity bušení a nepravidelnosti činnosti srdce. Z hlediska mozkových příhod jsou příznačné i porucha hybnosti končetin, porucha řeči nebo pokleslý koutek. Je dobré, pokud se vyskytuje v rodině zátěž nemoci srdce a cév, probrat vše s ošetřujícím lékařem.  Nebýt vystrašený z každé maličkosti, ale zároveň situaci nepodceňovat.

Jak se chránit, pokud jste kardiak?

V případě, že jste kardiak, snažte se nákaze covid-19 pokud možno vyhnout. To sice ani při přísném respektování protiepidemických opatření není úplně možné, nicméně dodržování pravidla 3R (rouška, mytí rukou a rozestupy) by pro vás mělo být samozřejmostí. Na průběhu onemocnění se podílí i fyzická kondice, takže přiměřená fyzická aktivita je žádoucí. Ideálními jsou sporty jako jízda na kole či dynamická chůze.

Klíčem k úspěšné léčbě kardiovaskulárních onemocnění je pravidelnost a vztah s vaším lékařem, který by měl být založený na partnerské bázi. V praxi to znamená, že byste v případě potíží neměli otálet s vyhledáním lékařské pomoci.

Po konzultaci s ošetřujícím lékařem je zapotřebí dbát doporučených preventivních opatření. Významnou roli hrají i pravidelné kontroly.

V případě, že máte naordinovanou farmakoterapii, je nutné předepsané léky užívat pravidelně. Funguje totiž pouze ten lék, který užijete. Na druhé straně by se Vám lékař měl snažit usnadnit léčbu srozumitelným dialogem, doporučením adekvátních režimových opatření a předepsáním léčby ušité „na míru“. Lékař Vám může pravidelné užívání léků usnadnit např. předepsáním fixní kombinace dvou či tří účinných látek do jedné tablety.

Více o prevenci kardiovaskulárních onemocnění a další rady a tipy k těmto tématům najdete na www.srdcevhlave.cz.

BoziMilda ( 17. října 2020 17:59 )

Tak skoč do zdi a furt nevotravuj. Nech si píchnout Sputnika a žij blaze.

muscula ( 17. října 2020 11:55 )

mě děsí leda strašák Zeman s Babišem

petrolinda ( 17. října 2020 10:04 )

V této pro lidstvo těžké době budou ničeho se neštítící magnáti z farmaprůmyslu v zádech s utajenými a úplatnými zločineckými politiky
S měšci dolarů tančit na hrobech zemřelých??

BABA VANGA MĚLA PRAVDU: V R.2020 SE SVĚT V pr.DEL OBRÁTÍ.

mazliva.samicka ( 17. října 2020 09:41 )

A kdo ty lidí asi tak děsí?..
Když už přijdou k doktorovi s bolestí na prsou, tak v první řad dostanou..test na covid..Kdyby jenom půlka kardiaků..
Všechny ostatní nemoci jsme..během tohoto šaškecu..prakticky vymítili...

petrolinda ( 17. října 2020 09:20 )

Klinické testy v rámci programů Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19.

Studie WHO, která je nyní ve fázi revize, tak došla k obdobným závěrům jako ty, v nichž již organizace zkoumala vliv hydroxychlorochinu, lopinaviru či interferonu beta.

Šestiměsíční klinické testy týmů Světové zdravotnické organizace ve třiceti zemích světa zahrnuly zhruba 11 tisíc pacientů. Česká republika není mezi zeměmi, kde se výzkum WHO uskutečnil.


Nová objednávka od české vlády, která v tomto týdnu schválila nákup 10.000 dávek remdesiviru v hodnotě 205 milionů korun. Od příštího roku bude remdesivir hrazen pojišťovnami běžným způsobem podle úhradové vyhlášky.

TOTO JE VÁŽENÍ VELMI DRAHÝ PŘEŠLAP!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud