Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno, déšť 11°C

Dlouhé hádky pražských zastupitelů! Hodiny se přeli o pomoc podnikatelům, které zasáhl covid

Autor: ČTK - 
15. října 2020
15:09

Pražští zastupitelé se dnes zhruba čtyři hodiny přeli o způsobu řešení situace podnikatelů v Praze, které postihla opatření proti šíření nemoci covid-19. Přeli se zejména o zřízení magistrátního výboru pro podnikaní. Po dlouhé diskusi nakonec schválili pouze to, že městská rada vypracuje seznam opatření na podporu podnikání a dodá informace o jednáních o situaci s vládou. Po více než pěti hodinách od oficiálního začátku zasedání v 08:30 tak před 14:00 schválili první materiál. Dopoledne dlouze diskutovali také o podobě programu jednání.

Zařazení materiálu, který zastupitelům předložil opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO), projednali zastupitelé již na minulém zasedání. Ekonomická situace v Praze se podle Pilného blíží katastrofě a vyžaduje od města změnu dosavadního přístupu, který zároveň kritizoval. Jedním z opatření mělo být vytvoření výboru pro podnikání. „Podpora podnikání je podstatná a my to musíme symbolicky dotvořit tím, že tu vznikne speciální výbor, který nebude dělat nic jiného, než řešit tyto věci," řekl opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Opozice navrhla rovněž, aby rada vypracovala materiál týkající se restrukturalizace pražské ekonomiky nebo vypracovala analýzu dostupných dotačních programů z evropských fondů. Radním chtěla opozice uložit také to, aby jednali s ministerstvem práce a sociálních věcí o rekvalifikaci lidí z oblasti služeb, kteří přijdou o práci.

Koaliční zastupitelé Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) vznik výboru v diskusi nejčastěji odmítali kvůli tomu, že by duplikoval fungování a práci již zavedené magistrátní ekonomické skupiny. V ní mají zastoupení všechny zastupitelské kluby a jsou v ní i odborníci.

Zastupitelé tak nakonec přijali pouze zmíněné usnesení navržené opozičním zastupitelem Tomášem Portlíkem (ODS), aby radní předložili seznam již učiněných nebo zahájených opatření a informativní tisk o jednání s vládou o podpoře ekonomiky v Praze.

Praha očekává letos kvůli pandemii koronaviru propad příjmů přes deset miliard korun. Z toho více než polovinu tvoří daňové příjmy. Mezi nejpostiženější oblasti podnikání patří turistický ruch a restaurační a hotelový byznys. Zastupitelé se přeli také o to, zda vedení Prahy činí v podpoře podnikání dostatečné kroky.

karelwrc3389 ( 15. října 2020 17:49 )

takhle to vypadá když vládne opozice . Ty se nedohodnou nikdy . Je třeba to vědět při volbách 2021 a podle toho volit. Opoziční strany nám stále předvádí , že situaci nezvládají a radí vládě jak to dělat - HNUS AT PLNO JICH SKONČÍ VE VOLBÁCH 2021 - myslete na to voliči .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud