Středa 21. říjen 2020
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno 15°C

Čokoláda páchne jako odpad, místo kávy spálená guma! Čichové halucinace po nákaze až dva roky, varují vědci

Autor: Kristýna Beránková - 
16. října 2020
10:46

Ztráta čichu je známý příznak covidu-19. Většině pacientů se schopnost vnímat pachy po uzdravení zase vrátí. 10 % z nich ale hlásí podivné problémy. Jako by se jejich nos zbláznil… Káva jim páchne jako spálená guma, čokoláda jako odpad.

Ztrátu čichu popisuje podle studie v odborném časopise Annals of Internal Medicine až 86 % covid-19 pozitivních pacientů. Během čtyř týdnů se smysl zase obnoví u devadesáti procent z nich. Ti zbývající však dál buď necítí nic, nebo mají čich naprosto „popletený“. „Když se probudí, nemohou cítit oblíbenou ranní kávu. Voní jim jako hořící guma,“ popisuje profesor Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu v Brně.

Profesor Jiří RuprichProfesor Jiří Ruprich | archiv Blesku

Pacienti trpí parosomií, tedy zkresleným vnímáním pachů, nebo phantosmií neboli čichovými halucinacemi. „Parosomie je nejčastěji nepříjemný zápach, kvůli němuž mnoho potravin nevoní a nechutnají. Phantosmie je více náhodná, vyskytuje se bez spouštěče vůně. Phantosmie, které mohou být pomíjivé, nebo přetrvávající, jsou také nepříjemné pachy. Často připomínají cigaretový kouř nebo hořící dřevo. Tento pach cítí spousta lidí po infekci,“ doplňuje profesor Jiří Ruprich.

Ničí neurony

Vědci se nyní snaží rozlousknout záhadu, jak přesně koronavirus na lidský čich útočí. Na začátku pandemie zjistili, že virus se musí zachytit na dvou proteinech, ACE2 a TMPRSS2, které se nacházejí v mnoha částech těla včetně nosu. Zdá se, že virus tedy poškozuje čichové neurony, které přenášejí informace o vůni z nosu do mozku. Dobrá zpráva je, že poškozené buňky se mohou uzdravit. Ale tato regenerace může podle vědců trvat až dva roky.

Uzdravená pacientka: Z toho „pachu“ mi bylo špatně

Ve studii je popsán i příběh ženy, která onemocněla hned na jaře při první vlně nákazy. Ráno se probudila a zjistila, že ztratila čich i chuť. Pak se dostavil mírný kašel a únava. Nemoc vyležela a později se prokázalo, že prodělala covid-19. O několik měsíců později šla s manželem do oblíbené restaurace. Objednali si rybu se zeleninou. Jídlo vypadalo krásně, ale ji náhle zasáhly intenzivní čichové halucinace. „Jako kombinace spáleného toastu a něčeho takového, že mi bylo špatně od žaludku,“ popsala. 

a-z- ( 16. října 2020 14:31 )

To se zase vědci ukecli. Rýma je tady o jara, ale už vědí, že budete bez čichu dva roky.

bigoseman ( 16. října 2020 13:41 )

Polozme si otazku jinak soudruzi! Nebyla ta czekulada z Ciny?

krapotkin ( 16. října 2020 12:41 )

Asi mám taky virus. Komunisti mi smrdí po hžbitově.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud