Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Zeman si s 28. říjnem nedal říct ani od Babiše a Hamáčka. Ovčáček odmítl „party vyvolených“

Aktualizováno -
13. října 2020
15:39
Autor: ČTK, simao - 
13. října 2020
07:15

Ceremoniál k předání vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října na Pražském hradě je zatím plánován v minimálních počtech účastníků, uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Proti uspořádání akce se brzy začaly ozývat hlasy z řad opozice. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) odpoledne přijel s premiérem Andrejem Babišemem (ANO) oslavy 28. října rozmluvit do Lán prezidentu Zemanovi, ale nepodařilo se - prezident na jejich konání trvá. Souhlail však, že se zůčastní jen on a vyznamenaní.

Miloš Zeman v neděli v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech řekl, že Hrad dělá vše pro to, aby se ceremoniál 28. října na Pražském hradě uskutečnil.

Kabinet Andreje Babiše v pondělí vyhlásil, že od středy omezuje možnost shromažďování osob na maximálně šest. Výjimku mají podle Prymuly mimo jiné různá zasedání orgánů státní správy, samosprávy či politických stran. „Jinak toto pravidlo je skutečně plošné,“ uvedl ministr zdravotnictví po jednání vlády.

Uskutečnit tradiční předávání metálů ve Vladislavském sále je tam nadále možné. Ocenění však mají dorazit bez rodinného doprovodu, i zástupci vlády a státních institucí by se měli dostavit ve sníženém počtu.

„Co se týká 28. října, tak to je spíš dotaz tady na pana hlavního epidemiologa,“ reagoval při dotazu na tiskovce premiér Andrej Babiš (ANO) a odpověď nechal na Prymulovi.

Jenže právě ministr zdravotnictví Prymula podotkl, že se v nastavování opatření pro hradní ceremoniál neangažuje, aby nebyl podezírán z osobních zájmů. Za zvládnutí jarní vlny pandemie koronaviru má totiž být vyznamenán i on.

Prymula: Nevylučuji, že bude ceremoniál dál omezen

„Já nerozhoduji nějaká opatření, která tam budou, protože bych nechtěl být podezříván z nějakých osobních zájmů. To dělá paní hlavní hygienička Rážová v tuhle chvíli,“ řekl Prymula. Zeman se chystá ministrovi udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva. Prymula podle něj s převzetím ocenění souhlasí.

Ceremoniál se podle Prymuly plánuje ve velmi omezeném počtu účastníků. „Ceremoniál byl připravován v naprosto omezených počtech, to znamená bez jakýchkoli rodinných doprovodů, pouze zástupci vlády a vybraných institucí v minimálním počtu. Ale já nevylučuji, že ten ceremoniál bude dále omezen, protože ta situace se vyvíjí a samozřejmě v tuto chvíli to těžko někdo může zaručit,“ řekl Prymula.

Video Zavřené restaurace i školy: Vláda po šestihodinovém jednání oznámila rázná opatření. - abl

Babiš reagoval na dotaz, zda je uspořádání akce vhodné i vůči běžným lidem, kteří čelí tvrdým restrikcím a vláda po nich vyžaduje součinnost.

„Pokud to bude nějaká situace, kdy dospějeme k tomu, že to není vhodné, určitě hygiena o tom rozhodne. Počkejme si, je to ještě relativně daleko, je to za dva týdny. Já nejsem schopen na to teď odpovědět,“ uvedl premiér.

Opozičníci: Pro hradního pána platí jiná pravidla?

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný na to reagoval na twitteru slovy: „Proč Babiš hned neřekne, že pravidla platí pro všechny včetně hradního pána? Nebo si jsou všichni rovni, ale někdo si je rovnější?“

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek si pak přisadil: „Není možné žádat lidi, aby respektovali opatření, neshlukovali se, aby na bohoslužbách nepřekročili počet deset osob a současně uspořádat na Hradě oslavu v počtu stovek osob. Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné pravidla neplatí.“

Zeman o víkendu v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že by považoval za urážku státního svátku vzniku republiky i vyznamenaných, pokud by se tradiční předávání ocenění nekonalo. Vyznamenaných bude letos asi 40. Neuskuteční se recepce, která tradičně po ceremoniálu následovala. Podle Zemana by na ní hrozilo riziko nákazy.

Video CELÝ ZÁZNAM: S prezidentem v Lánech: Vojtěch jako „ministr dobrého počasí“ a „řezník“ Prymula. Zeman chce trestat odmítače roušek. 

Na dotaz moderátora ČT Michala Kubala - „Proč se na udílení státních vyznamenání nevztahuje omezení pro vnitřní akce? - reagoval právník Ondřej Dostál. „Jedná se o výjimku pro ony ,podobné akce ústavních orgánů'. Když prezident uděluje vyznamenání 28. října, koná tak podle čl. 63 Ústavy. Podle platných opatření tam může být, kromě prezidenta a oceněných, 100 osob z veřejnosti, 2 metry od sebe, s určenými místy k sezení,“ vysvětluje.

Ovčáček viní opoici ze zneuctění

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak v úterý k předávání vyznamenání ve Vladislavském sále vzkázal: „Republika potřebuje v těžké době povzbuzení, naději. Státní svátek 28. října zosobňuje statečnost předků, hlubokou lásku k vlasti. Proto usilujeme o uskutečnění slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Hradu, v místě, kde kráčely dějiny. Byť v omezené podobě, ale přec.“

Reagoval však rovněž i na opoziční kritiku. „Nenávistná opozice se rozhodla zneuctít i to poslední, co v této zemi doposud všichni uznávali. Státní svátek 28. října. Lživě podsouvá veřejnosti, aby vyvolala zlobu, že chystáme párty pro vyvolené. Ne. Jde o uctění odkazu předků a ocenění osobností, které milují svou vlast,“ vzkázal.

Zeman na oslavách trvá, budou ale velmi omezené

„Pozvánku nemám, myslím si, že je ještě nerozesílali,“ uvedl v úterý pro iDnes.cz. vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) k oslavám 28. října na Hradě. „Dnes jedeme k panu prezidentovi do Lán a budeme s ním o tom hovořit. Podle mého názoru by se to konat nemělo,“ pokračoval Hamáček.

„Primárně se budeme dnes s panem premiérem snažit přesvědčit pana prezidenta, že to aktuálně není vhodná věc,“ dodal Hamáček. Za prezidentem s Babišem dorazil ve 14:00, jednání bylo úspěšné napůl. Zeman stále chce, aby oslavy proběhly, souhlasil však, že budou ještě omezenější.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na zámku v Lánech, kde s prezidentem Milošem Zemanem hovořili o předávání státních vyznamenání (13.10.2020)Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na zámku v Lánech, kde s prezidentem Milošem Zemanem hovořili o předávání státních vyznamenání (13.10.2020) | reprofoto Twitter Jiří Ováček

„Na náš návrh pan prezident souhlasí, a my jsme o tom přesvědčeni, že je to potřeba, aby oslavy výročí 28. října proběhly bez veřejnosti, bez politiků, že by tam byl jen pan prezident a vyznamenaní bez rodin,“ řekl po setkání s prezidentem Babiš. 

„Takže my to teď projednáme s hygienou za přísných hygienických opatření, že by to takhle mohlo proběhnout. Jsme názoru, že ti vyznamenaní si to zaslouží,“ pokračoval premiér. „Je to státní svátek, je třeba si ho připomenout. To řešení, které jsme navrhli, je důstojné,“ doplnil Hamáček. Slevil tak ze svého požadavku, aby se slavnost nekonala vůbec.

Babiš s Hamáčkem po jednání se Zemanem také odhalili, že vláda vyhlásí výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kabinet to podle nich může projednat příští pondělí, nebo už ve středu. Současný předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj minulý týden předal Zemanovi rezignaci na svou funkci. Z čela úřadu se rozhodl odstoupit k 1. prosinci.

vendulala ( 16. října 2020 12:16 )

I party bude, bez kamer. Zeman, Prymula, Trávníček... všichni s kladným vztahem k alkoholu, podle toho je vybírají.

Santusak ( 14. října 2020 15:09 )

Reakce hodna neznaleho mamlasa..Gratuluji!

Grimald ( 14. října 2020 14:55 )

Blbečku, klíči cinkali leda tvoji ošetřovatelé v magořinci, když ti nesli žrádlo.

bigoseman ( 14. října 2020 12:05 )

Vrchniho velitele ponesou uniformovani vod Armady spasy!

bigoseman ( 14. října 2020 11:55 )

Spravne maraste,ti dva,to jsou siamska dvojcata! Jeden bez druhyho neprezije!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud