Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Devětkrát testovaný Prymula pro Blesk: Hygienici znovu přitvrdí. Kde nasadíme roušky?

Autor: Jakub Veinlich - 
4. září 2020
05:30

Přituhuje. I když se víc testuje, hygienikům dělají starosti stále vyšší čísla nakažených během jediného dne. Ve středu padl rekord, za jediný den zaznamenali hygienici 649 nových případů koronaviru, bezkonkurenčně nejvíc od začátku epidemie. V Česku se proto budou nejspíš zpřísňovat pandemická opatření. Rekordní nárůsty pozitivně testovaných na covid-19 zaznamenali zdravotníci v Královéhradeckém či Středočeském kraji, ale i v Praze. Pozitivně testována je například i hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a několik ministrů oznámilo odchod do preventivní karantény. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula řekl Blesk Zprávám, že se kvůli situaci budou měnit stupně bezpečnosti v jednotlivých regionech na takzvaném semaforu, což přinese zřejmě i zpřísnění režimu například v nošení roušek.

S tím, jak se zvyšují počty pozitivně testovaných na covid-19, je namístě zpřísňovat nějak protiepidemiologická pravidla?

O tom jsme diskutovali v našem týmu během čtvrteční porady a vše by mělo být zveřejněno v pátek někdy kolem druhé hodiny odpoledne.

Je ve hře tedy i varianta, že by znovu platilo plošné nošení roušek?

Nehovoříme o plošném nošení. Bude to ale ve vazbě na semafor a na konkrétní regiony tak, jak to bylo inzerováno.

A kde vás ta situace trápí nejvíc?

V současné době musíme říct, že se především zvýšil počet testů během jediného dne, takže je logické, že se zvýší také počet lidí s pozitivním testem. Na druhou stranu si nelze nevšimnout situace v hlavním městě, nových drobných ohnisek ve Středočeském kraji nebo zatím nejvyššího počtu pozitivně testovaných od vypuknutí pandemie v Královéhradeckém kraji.

Takže se některé regiony budou na semaforu barevně měnit?

Semafor se vyvíjí. Neříkám, že se musí přímo měnit barva, ale budou se měnit různé stupně uvnitř. V pátek ve dvě hodiny bychom se měli dozvědět detaily. Měly by být specifikovány podmínky nošení roušek a další pravidla.

Budou roušky povinné v některých případech například i při nákupech v obchodech?

Nechme to skutečně až na páteční tiskovou konferenci.

Je podle Vás zpět doba, kdy by se měla zavést opět jasně vymezená prodejní doba pro seniory?

To mohu v tuto chvíli vyloučit. O ničem takovém se teď neuvažuje.

Co říkáte tomu, že aktuálně jsou v preventivní karanténě minimálně čtyři ministři? Vedle šéfa zdravotnictví Adama Vojtěcha i vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček a nově i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Není to tak trochu ironie osudu? Včetně toho, že je pozitivně testována také hlavní hygienička Jarmila Rážová?

Systém musí platit pro každého. Takže pokud byl někdo v přímém kontaktu s nakaženou osobou, je správné, že jde, byť preventivně, do karantény.

Na druhou stranu byl premiér Andrej Babiš v kontaktu s pozitivně testovanou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, do karantény ale nemíří.

Já jsem seděl hned vedle pana premiéra. Seděli jsme všichni v dostatečné vzdálenosti od paní Rážové, která seděla přes stůl. Všichni jsme měli roušky a respirátory. Nevidím tam proto žádné riziko. A podle všech nastavených kritérií tedy není důvod, proč by měl jít pan premiér do karantény.

A doporučoval byste vládě, aby se teď scházela raději opět prostřednictvím videokonferencí, když jsou v tuto chvíli asi čtyři ministři v karanténě?

Záleží, jak se bude situace vyvíjet. Pokud je v karanténě ale více ministrů, tak je logické, že by se vláda měla scházet raději na dálku.

Ta tisková konference, o které jste mluvil, že by měla být v pátek, bude na ministerstvu zdravotnictví?

To v tuto chvíli nevím, když jsou všichni důležití lidé v karanténě. (směje se pobaveně) Tak uvidíme, kdo a jak to bude oznamovat.

A Vy sám jste v nějakém kontaktu například s hlavní hygieničkou Rážovou?

Ano, jsme spolu v kontaktu, ve čtvrtek jsme spolu měli asi dvouhodinovou videokonferenci. Všichni pracujeme a vyhodnocujeme situaci, ať už jsme v karanténě, nebo ne.

Byl jste vůbec Vy za celou dobu koronavirových opatření testován, nebo nebylo potřeba?

Já už byl testovaný celkem devětkrát. Zatím pokaždé negativně.

Video  Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

krapotkin ( 4. září 2020 18:39 )

Nějak těm šaškům zachutnalo bazerování národa. Táhněte už konečně do zádele, stejně jste všichni bývalí komouši.

ivalen ( 4. září 2020 12:00 )

test se u nás koupit dá, je pro domácí použití a stojí kolem 400 Kč

panchovilla ( 4. září 2020 11:53 )

Bojte se a noste roušky! To zvládnem,vláda to s váma myslí dobře!
"Není nic horšího,než když si otrok myslí,že je svoboden." J.W.Goethe.

XYZ3 ( 4. září 2020 11:30 )

Také LF...

tomshark ( 4. září 2020 11:13 )

A co máte vy za školu? Samozřejmě, že rouška chrání. Ale ne ten hadr, co jste si doma spichli. Kvalitní 3-4 vrstva rouška

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud