Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Divákům vrátili 50 milionů. „Je to boj o divadlo,“ smutnil Zaorálek v Národním

Autor: ČTK - 
24. srpna 2020
11:48

Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru od března do 2. července 400 představení. Vrátilo se z 80 910 vstupenek zatím 73 630 kusů. V penězích by ND mělo vrátit 53,3 milionu korun, vrátilo zatím 51 milionů a zbývá vrátit ještě 2,3 milionu korun. Na setkání zaměstnanců divadla k zahájení 138. sezony to řekl ředitel ND Jan Burian. Akce se účastnil i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Za březen až červen Národnímu divadlu podle jeho ředitele Jana Buriana chyběly výnosy 121,3 milionu korun, odhad propadu do konce roku je 251,8 milionu korun, s úsporou by konečný propad měl podle Buriana být 180 milionů korun.

„V červenci už ministerstvo kultury pokrylo ztrátu částkou 117,6 milionu korun a také nám v dřívějších lhůtách posílalo plánované dotace, takže se nestalo, že bychom neměli na výplaty,“ řekl Burian.

Zaorálek: Neexistuje jeden mustr pro divadla

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) shromážděným umělcům a dalším zaměstnancům v historické budově ND řekl, že divadlo si nemůže dovolit počkat, až se epidemie přežene a pak se vrátit k práci, musí se pokusit dělat divadlo i v těchto podmínkách.

„Neexistuje jeden mustr, různá divadla hledají různé způsoby, jak zajistit co nejvíc zdraví herců, být ohleduplní k publiku, možná i o čem hrát v tomto čase,“ řekl.

Ministr uvedl, že v Británii jsou testy na koronavirus, které používají každé ráno. „Chci zjistit, jak jsou dostupné, a pobavit se o tom s hygieniky,“ uvedl. „Je to boj o divadlo... jde o to, kolik je lásky k divadlu a kolik v této zemi je publika, které se bez divadla nedovede obejít,“ uvedl.

Oddělení hostů jednotlivých sektorů

Národní divadlo na rozdíl od menších scén nezačalo hrát na konci minulé sezony s tím, jak se trochu uvolnila omezení a do divadel mohlo přijít nejprve 100, později 500 lidí. Podle vedení divadla to bylo ekonomicky nerentabilní. Od začátku nové sezony ale divadlo bude hrát pro plnou kapacitu svých budov.

Budovy divadla jsou podle Buriana postaveny tak, že tvoří doporučené oddělené sektory. „V budovách Národního divadla jsou jednotlivé sektory vytvořeny architektonicky - přízemí, balkony a galerie. V žádném z těchto sektorů nemůže být více než 500 diváků. Příchod diváků, jejich pobyt v divadle i odchod zorganizujeme ve speciálním režimu tak, abychom návštěvníky jednotlivých sektorů důsledně oddělili, včetně občerstvení a šaten,“ uvedl již dříve Burian.

„Zrušení rozestupů mezi řadami vítáme, neboť nám spolu se zvýšenými hygienickými opatřeními a novým logistickým režimem umožní hrát pro plnou kapacitu našich budov. Zakoupené vstupenky na další měsíce tedy platí pro všechny diváky,“ doplnil ředitel.

trintin ( 24. srpna 2020 12:21 )

Zaorálkek: Neexistuje jeden mustr pro divadla.?? Zaorálkův mustr + chytrou karanténu do telefonu, diváci doma.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa