Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Assange v azylu zplodil s právničkou dva syny: Žena žádá o jeho propuštění kvůli koronaviru

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
14. dubna 2020
11:00

O propuštění zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange (48) z vězení kvůli obavám z nákazy koronavirem nově britské úřady požádala právnička Stella Morisová (37). Zároveň tvrdí, že s ním má dva syny (3 a 1), informoval deník The Guardian. Australan Assange v Británii čelí vydávacímu řízení na základě žádosti Spojených států, které ho viní ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.

Assangeův právní tým již o propuštění kvůli obavám z nákazy usiloval, na konci března ale soud kauci zamítl, protože pandemii nepovažoval za dostatečný důvod. Právníci se odvolali k nejvyššímu soudu, jehož rozhodnutí by mělo být známé v úterý 14. dubna odpoledne.

Morisová původem z Jihoafrické republiky v prohlášení pro soud uvedla, že se s Assangeem poprvé setkala v roce 2011, kdy hledala možnosti, jak vydávací řízení zastavit. „Postupem času jsme si s Julianem vybudovali silné duševní a emoční pouto. Stal se mým nejlepším přítelem a já zase jeho,“ napsala.

Přátelství přerostlo v lásku

„Skoro každý den jsem byla s Julianem na ambasádě,“ vysvětlila. V roce 2015, kdy se Assange skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, přátelství i přes mimořádné okolnosti přerostlo v partnerství a podle Morisové o dva roky později se dvojice zasnoubila. Právnička také tvrdí, že Assangeovi porodila dva syny: před třemi lety Gabriela a před rokem Maxe.

Morisová uvedla, že se snažila za každou cenu ochránit děti, ale že nyní vystupuje veřejně, protože jejich životy jsou nad propastí a protože se obává o Assangeův život. „Zamilovali jsme se do sebe. Je skvělý, něžný a neskonale milující,“ řekla o Assangeovi.

„Budování rodiny v těchto podmínkách se mnoha lidem může zdát jako šílenství, pro nás to byla ta nejsmysluplnější věc. Děti mu přinesly klid a pohodu,“ tvrdí Morisová.

Právnička také uvedla, že lidé nejsou schopni pochopit „extrémní tlak“, kterému pár v současné době čelí. Morisová přiznala, že neví, jak synům vysvětlit, proč je jejich otec ve vězení. „Paní Morisová rozhodnutí zveřejnit svou identitu pečlivě zvážila, léta chránila soukromí celé své rodiny, ale chtěla vystoupit na podporu Juliana Assangeho,“ sdělil stanici CNN mluvčí WikiLeaks Joseph Farell.

Kauza WikiLeaks

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Portál v posledních letech zveřejnil statisíce utajovaných dokumentů o vojenských a diplomatických krocích USA.

Od června 2012 se Assange kvůli hrozící extradici do USA skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádor mu ale loni odebral azyl, načež byl Assange zatčen britskou policií a poslán do vazby za předchozí porušení podmínek kauce.

Australan je nyní v londýnském vězení, kde si od loňska odpykává trest za porušení podmínek kauce z roku 2012. Pokud bude vydán do USA a následně shledán vinným, mohl by být uvězněn i na několik desítek let. Soud o případném vydání do USA bude pokračovat 18. května.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud