Jednou z posledních kapek, kdy pomyslná číše nespokojenosti přetekla, bylo zrušení náhražky festivalu Colours of Ostrava přede dvěma týdny. To přišlo takřka z minuty na minutu a vyvolalo velkou vlnu nevole. Lidé z hudebního byznysu chtějí hlavně jasný plán epidemiologických opatření pro hromadné akce a urychlené spuštění přislíbených podpůrných programů. Jednoduše chtějí vědět, co je čeká.

Jejich požadavky podpořilo i vedení hlavního města. Akci přišel podpořit i starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě), který vlastně spíše přetlumočil vzkaz od radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě).
Praha přišla o miliardy
„Kulturní a kreativní průmysl jenom v Praze generuje spotřebu 38 miliard korun ročně a tvoří přínos pro veřejné rozpočty ve výši 14,8 miliardy ročně. To je z roku 2019,“ vypočítal, o kolik Praha omezením kulturních akcí přišla. Doplnil, že je jen v Praze ohroženo asi 15 tisíc pracovních míst kultuře a další desítky tisíc míst v cestovním ruchu. Praha podle něj již investovala do záchrany tohoto odvětví přes 250 milionů korun.
Vedení Prahy také vadí, že se od ministerstva zdravotnictví nedozvědělo, podle jakých kritérií se budou opatření uvolňovat nebo zpřísňovat a kvůli tomu se nikdo nemůže připravovat na novou sezonu.
Pojďme jednat!
„Žádám proto o osobní jednání za účasní zástupců kulturního sektoru a epidemiologů, aby se vyjasnily možnosti a opatření a abychom byli společně schopni se připravit na budoucí vývoj,“ vyzvala ministra kultury Lubomíra Zaorálka Třeštíková ve vzkazu. „Rád bych požádal všechny, kterým se i v této krizi daří, aby kultuře pomohli,“ dodal Čižinský za sebe.

Demonstrace probíhala poměrně poklidně, drtivá většina lidí poslechla organizátory, kteří nechtěli, aby se jen zbytečně nadávalo na politiky, ale aby celá akce byla spíše výzvou k nějaké smysluplné diskusi o budoucnosti celého hudebního byznysu.
„V Berlíně se nezpívá“
Někteří z účastníků emoce neudrželi na uzdě hlavně po příchodu ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), přestože je ujistil, že podobná situace, jako se stala v Moravskoslezském kraji, se už nebude opakovat. Záhy ale řekl, že omezení pro živou kulturu budou nejspíše platit až do konce roku.
„Stačí tři čtyři Techtle Mechtle, jako jsme měli teď, a máme v zemi stovky nakažených,“ upozornil. „Byl jsem v Berlíně a v Německu Angela Merkelová vyhlásila, že do konce roku nebudou žádné akce. Ani 200, 500, ani tisíc lidí, v Berlíně je zakázáno zpívat, stejně tak jako v Británii,“ upozornil demonstranty. Přes křik poté dodal, že chce vést dialog, některé požadavky má ale za nerealistické. Za žádost jako z jiného světa označil požadavek konání akcí až pro 5000 lidí.
Zatím nás nikdo nezapnul
Za promotéry tu vystoupil Robert Schaffer, který řídí mimo jiné pražskou arenu O2 Universum. Ten upozornil, že vláda stále slibuje, že ekonomiku již podruhé tzn. „nevypne“, jako to udělala v březnu, ale jejich byznys zatím nikdo „nezapnul“. Vadí však hlavně, že zatím se tomuto sektoru od vlády žádné konkrétní finanční pomoci nedostalo.
Praha ve 14. století: Za Karla IV. se tu dost popíjelo, dostavovali chrám sv. Víta! Co dalšího zachytil…

„Dovedu pochopit, že když tu máme takovou nemoc, je potřeba hromadné akce omezovat, ale v tom případě musí logicky přijít nějaká pomoc od toho, kdo takovéto nařízení vydá,“ řekl.
Pořadatelům vadí velká nejistota a mnozí říkali, že například po posledních vystoupeních ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) se zase ruší akce. „Ať ti pánové, co si říkají vláda, předloží jasný plán pro rozvolňování a ne ty bláboly, co slyšíme,“ vzkázala Hana Petřínová, která zastupuje řadu známých českých umělců.
Na demonstraci mezi řečníky vystoupili a krátce promluvili David Koller, Ondřej Ruml, Pavel Šporcl, Pokáč, Rudolf Brančovský, Thom Artway nebo Lenka Dusilová.
Vláda 20. července schválila program podpory podnikatelům v kultuře, který předložila společně ministerstva průmyslu a kultury. Organizátoři kulturních podniků, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají dotace od státu, budou moci z programu podpory čerpat peníze. V programu by mělo být zhruba 900 milionů korun a měl by pořadatelům a organizátorům kompenzovat 50 procenty náklady na zrušené či odložené akce.
Od pondělí je omezena kapacita vnitřních kulturních akcí na 500 osob. Podle ministra zdravotnictví bude možné na vnitřních akcích vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dosud bylo možné takto navýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď jich může být maximálně 2500.