Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Rouškové šílenství se vrací do Česka. Jsme připraveni, vzkazují lékárny a e-shopy

Aktualizováno -
28. července 2020
08:44
Autor: ČTK, ula - 
28. července 2020
05:02

Češi opět začínají více nakupovat roušky, respirátory a dezinfekce. Záleží ovšem kde. Zatímco lékárny a e-shopy hlásí vyšší poptávku, drogerie a hypermarkety výkyvy nepozorují. Stejně tak se nákupy liší kraj od kraje. Tam, kde jsou roušky povinné např. ve vnitřních prostorách, se lidé opět zásobí. Nicméně všichni prodejci vzkazují, že na velký zájem jsou připraveni.

O zvýšeném zájmu o nanovlákenné roušky a respirátory informovala např. Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Vysoký zájem o osobní ochranné prostředky byl zejména od ledna do března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy novým typem koronaviru.

Nejvíce u nás nakupují lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují nadstandardně chránit své zaměstnance. Právě poptávka z firem se v posledních dnech zvyšuje. Mnozí podnikatelé si uvědomují ekonomické riziko při zjištění koronaviru na pracovišti a uzavření či omezení provozu na několik týdnů,“ uvedla Lucie Konečná z e-shopu Nanospace.

Situace v lékárnách záleží na regionu

„Aktuální situace v lékárnách závisí na jejich umístění v regionu a místně nastavených opatřeních. Například v naší lékárně v Olomouckém kraji se pacienti zatím na roušky ptají jen občas. Na dezinfekci sporadicky. Zásoby obojího zatím máme. Jinak to ale dle opatření může vypadat v Libereckém nebo Ústeckém kraji, odkud kolegové hlásí zvýšený zájem pacientů především o roušky,“ říká prezident České lékárenské komory Mgr. Aleš Krebs.

„Ačkoli má mnoho lidí roušky textilní, lékárny Benu evidují zvýšenou poptávku především po rouškách. V menší míře se zvýšení týká i respirátorů a dezinfekčních gelů. Rozsah v jednotlivých lékárnách nedokážu přesně posoudit, ale poptávka je určitě mnohem vyšší než v předchozích dnech. Na našem e-shopu evidujeme nárůst o více než 40 procent,“ řekla vedoucí odborných projektů Benu lékáren Ivana Lánová. „Ano, růst zájmu evidujeme, poptávka během týdne rostla,“ potvrdil mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Na e-shopech čtyrnásobně vyšší poptávka

„Oproti červnu nyní na Alze registrujeme zvýšený zájem o ochranné pomůcky, zejména o respirátory, ústenky a dezinfekce. Např. u respirátorů je teď na konci července poptávka až čtyřnásobně vyšší než na začátku prázdnin,“ řekl Blesk Zprávám obchodní ředitel a místopředseda představenstva Alza.cz Petr Bena a dodal: „Na možný opětovný nárůst zájmu jsme se připravili a ochranných pomůcek máme pro zákazníky na skladu dostatek.“

Podle Beny ceny ochranných pomůcek od vrcholu koronakrize poklesly, aktuálně se pohybují zhruba od 15 korun za běžnou ústenku a od 50 korun za respirátor FFP2, případně od 79 Kč za jeden litr dezinfekce.

Po červnovém útlumu zaznamenal zvýšený zájem zákazníků o dezinfekce a antibakteriální gely také e-shop Mall.cz. „Lidé také v posledních dvou týdnech opět více vyhledávají roušky. Na našem webu patří mezi TOP 3 nejvyhledávanější výrazy, což souvisí s novými ohnisky nákazy a zaváděním dalších opatření. Zboží máme dostatek a žádné výpadky neočekáváme, závozy probíhají v běžných termínech, takže zákazníci mohou mít zboží do druhého dne,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí e-shopu Pavla Hobíková.

Drogerie a hypermarkety: Všeho je dost

„Výrazný nárůst odprodejů u roušek, ochranných prostředků a dezinfekcí jsme zatím nezaznamenali. Samozřejmě s ohledem k současné situaci a počtu prodejen vidíme lokálně nejvyšší zájem o tyto produkty v Praze, Brně a ve Zlíně,“ uvedl Jiří Peroutka, manažer komunikace DM drogerie.

Zásoby ochranných a dezinfekčních prostředků jsou v síti prodejen dm vzhledem k současné poptávce dostačující. Zákazníci doplňují své zásoby, ale dle dostupných údajů nejde o plošné předzásobování se. Situace se zatím vyvíjí klidněji, než tomu bylo letošní březen a duben,“ dodal.

„Zásob dezinfekčních prostředků je dostatek,“ ujišťuje tiskový mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík a doplňuje: „Poptávka po dezinfekčních prostředcích byla velmi vysoká v březnu a v dubnu, následně došlo k poklesu poptávky. Od května je poptávka stabilní bez výraznějších výkyvů.“

„Máme dostatečné zásoby dezinfekčních mýdel a gelů na ruce. Evidujeme mírně zvýšenou poptávku na základě vývoje v ČR v posledních dvou týdnech. Poptávka napříč regiony je vyrovnaná,“ uvedla mluvčí řetězce Globus Luftia Volfová a dodala: „Co se týče roušek, v posledních 2 týdnech jsme zaznamenali mírný nárůst v prodeji těchto sortimentů. Jedná se především o moravské prodejny – Ostrava a Havířov. Mírný nárůst zaznamenal taky Globus Brno a Globus Opava.“

Nejnižší zájem o roušky je naopak u prodejen Pardubice, České Budějovice a Karlovy Vary.

Zásoba roušek na prodejnách je dostatečná – v případě potřeby máme další zásobu na centrálním skladě. Dodavatelé jsou taky připravení dodat další množství v rozmezí 2-5 dnů, stejně tak je dostatek dezinfekčních mýdel a gelů,“ ujišťuje mluvčí Globusu s tím, že zatím se ceny zvyšovat nebudou. 

Video  Prezident lékárnické komory  - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

kralovna-vsech-mori ( 28. července 2020 13:52 )

To se Dr. Max napakuje. V lednu jsem kupovala chrurgické roušky za 1,5Kč. Teď za 15 Kč.

kralovna-vsech-mori ( 28. července 2020 13:47 )

nespokojeny ( 28. července 2020 13:04 )

Pokud se podívám na zprávy ze světa,tak ihned vidím,že kritizují jen blbci....

kralovna-vsech-mori ( 28. července 2020 12:42 )

Já jsem šila taky, nevím co na tom bylo špatného. Na dovče si válel a válí gule kde kdo. Taky si potřebuje odpočnout. Mnohem víc mně vadí jak teď Vojtěch nechává mizet nemocné. Dal jim na nemoc 14 dní a potom i když nejsou vyléčení je ze statistik nechá odstranit. To mě znepokojuje víc než šití roušek. Po bitvě jse jenerál, co? A je vás chytrolínů plná republika.

kralovna-vsech-mori ( 28. července 2020 12:06 )

Aha, takže neměl dělat nic. To by vás uspokojilo? Nejsem a nikdy nebudu fanynka Bábiše, ale nic jiního dělat nemohli. Další věc je ovšem to, jak se chovají teď.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud