Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Rekord v Česku: Nemocných je víc než v dubnu, znovu testují horníky na Karvinsku

Aktualizováno -
19. července 2020
10:13
Autor: ČTK - 
19. července 2020
08:15

V Česku je nyní rekordních 4764 nakažených koronavirem. Zhruba o 30 případů tak bylo překonáno dosavadní maximum z první poloviny dubna. V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Od března se v zemi nakazilo 13.855 lidí, vyléčilo se jich 8733, obětí je 358.  Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví a bývalého šéfa krizového štábu Romana Prymuly nárůst počtu případů s těžkým průběhem není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém tak, že by šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie. Armádní odběrové týmy v neděli začaly v OKD znovu odebírat horníkům a zaměstnancům těžební společnosti vzorky pro testy na koronavirus. Další plošné testování potrvá až do středy, řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

„To číslo (4764 aktuálně nakažených) nereflektuje úplně, co se děje v systému. Mnoho lidí vylučuje virus, ale průběh nemoci je u nich klinicky zanedbatelný. Když se podíváme na zátěž systému, tak jsme asi na 131 hospitalizovaných, z těžších případů pouze deset je na ventilaci a jeden na mimotělním oběhu. Takže situace není úplně srovnatelná s tím, co tu bylo na začátku první vlny, řekl Prymula České televizi. Ani denní přírůstky nedosahují 300 až 400 nově nakažených denně, což by podle Prymuly napovídalo příchodu druhé vlny epidemie.

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Nemoc covid-19 se objevila například v Městské nemocnici Ostrava, na dětském táboře ve Štramberku nebo v různých podnicích na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Podle epidemiologů se nákaza šíří do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let.

Hasiči Moravskoslezského kraje dekontaminují kvůli koronaviru Městskou nemocnici Ostrava.Hasiči Moravskoslezského kraje dekontaminují kvůli koronaviru Městskou nemocnici Ostrava. | HZS Moravskoslezského kraje

Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku na 100.000 obyvatel zhruba 47 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to 37 nakažených na 100.000 obyvatel, na Novojičínsku přibližně 15 nakažených na 100.000 obyvatel a na Ostravsku je jich méně než deset.

Testování v OKD

V neděli ráno začala další vlna testování v OKD. Na testy nejprve přicházejí zaměstnanci Dolu ČSM, kteří v prvním kole testů měli negativní výsledek, nebo se z různých důvodů nedostavili k testování.

„My jsme spustili další plošné testování na lokalitě ČSM-Sever a ČSM-Jih. S odběry nám pomáhá pět armádních týmů. Během dnešního dne bychom chtěli otestovat stovky zaměstnanců,“ uvedla mluvčí. Podle ní je nutné počítat s tím, že skupina zaměstnanců v těchto dnech čerpá letní dovolenou, k testům se tak nedostane. Zároveň testy platí i pro přeshraniční pracovníky, z nichž část v období odstávky těžby pro OKD nepracuje. Testování ale hygienici nařídili a podle mluvčí by se tak tito lidé k němu měli dostavit.

Poslední den testování budou k odběrům přicházet pracovníci Dolu ČSA. Testovat tam budou pouze zaměstnance, kteří zabezpečují nezbytný bezpečnostní provoz dolu poté, co OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu ve všech svých dolech. Mělo by jít zhruba o 200 lidí. Hygienici už dříve uvedli, že celkově předpokládají, že bude otestováno asi 3000 lidí.

Třetím nejpostiženějším regionem Česka je podle této statistiky momentálně Mělnicko, kde mají za uplynulý týden 23 nakažených na 100.000 obyvatel. Lokální ohnisko se tam objevilo v Čečelicích. Jde o brigádní pracovníky zemědělské firmy, kteří jsou na ubytovně, u deseti z nich testy ukázaly onemocnění covid-19.

Lokální ohnisko je i ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. Od soboty musejí lidé v obci povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 lidmi, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Zavřená zůstává multioborová jednotka intenzivní péče Uherskohradišťské nemocnice, kde testy v uplynulých dnech potvrdily covid-19 u deseti zaměstnanců a jednoho pacienta. Uherskohradišťsko hlásí za sedm dní téměř 18 případů nákazy na 100.000 obyvatel.

Ministerstvo vnitra do Karviné zaslalo zásobu zdravotnických pomůcek proti koronaviru (9. 7. 2020).Ministerstvo vnitra do Karviné zaslalo zásobu zdravotnických pomůcek proti koronaviru (9. 7. 2020). | Twitter Ministerstvo Vnitra

S covidem-19 zemřelo nejvíc lidí v Praze a nejméně ve Zlínském kraji. U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh. S koronavirem bylo v sobotu hospitalizováno 135 lidí, těžký průběh mělo 21 z nich.

Laboratoře dosud provedly více než 618.000 testů. V pátek testovaly bezmála 4000 lidí, pozitivních jich bylo 3,29 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů ministerstva. Ve čtvrtek byl podíl nakažených k testovaným 3,75 procenta a ve středu 3,56 procenta. Sobotní počet testů zveřejní resort dnes v 17:30.

Video Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí - Blesk TV

Kazin ( 19. července 2020 20:39 )

Keci jen blbnutí lidí.Otevrou hranice a teď co čekají že tady znova zavedou přísný režim *** !!!!

ingmarie ( 19. července 2020 17:19 )

Kupte si radši brelje

ingmarie ( 19. července 2020 17:17 )

A co Zeman a Babiš ? Už byli v Severomoravským kraji povzbudit svý voliče? Volila je tam většina , takže by byla elementární slušnost tam zajet a pohovořil s lidmi o jejich problémech

tomik007 ( 19. července 2020 15:44 )

HADESA pod perinu nahradi kdekdo...

tomik007 ( 19. července 2020 15:43 )

MAME VSJO POD KONTROLU SUDRUHOVIA !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud