Konec kontrolního stanu v Thomayerce: Pacienti ale prohlídkám neuniknou

Autor: ČTK, jim - 
14. května 2020
16:57

Pražská Thomayerova nemocnice po šesti týdnech zruší od pondělí povinné prohlídky v kontrolním stanu u svého vstupu. Absolvovat je nyní musejí pacienti přicházející na vyšetření, hospitalizaci či zdravotní kontrolu. Od 18. května budou muset už jen vyplnit dotazník s otázkami ke koronavirové infekci, který dostanou na oddělení, kam půjdou. Dotazník museli vyplnit i ve stanu, kde jim navíc zdravotníci v ochranných oblecích měří teplotu. ČTK to dnes sdělil mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Kontroly pro příchozí zahájila nemocnice ve stanu za hlavním vjezdem do svého areálu od 6. dubna. Netýkají se zaměstnanců nemocnice, onkologických pacientů a budoucích maminek, lidí směřujících na pohotovost, do lékárny a na laboratorní odběry, dárců krve a plazmy, lidí přivážejících zásobování, mířících na pracovní schůzky ani doprovodu pacientů.

Nával u stanu

V době epidemie nového typu koronaviru Thomayerova nemocnice 16. března zahájila také provoz stanu s odběrovým místem, kde se mohli nechat otestovat i samoplátci. Uzavřela ho po 11 dnech. „Poptávka byla tak enormní, že nebylo možné ji včas vypořádat,“ řekl dnes Sulek.

Od 17. března nemocnice omezila neakutní výkony, nyní už se vrací do normálního provozu. „Nemocnice najíždí na běžný režim, ambulance fungují ve standardním režimu,“ uvedl mluvčí. Lidé ale nyní podle něj mají z návštěvy nemocnic strach. „Snažíme se jednotlivé pacienty aktivně obvolávat a nabízet jim nové termíny prohlídek a vyšetření,“ doplnil.

Experimentální léčba

V Thomayerově nemocnici je aktuálně podle Sulka hospitalizováno 12 pacientů s onemocněním covid-19, které nový typ koronaviru způsobuje. Žádný z nich nepotřebuje plicní ventilaci. Nemocnice koncem dubna zahájila léčbu s využitím krevní plazmy, která obsahuje protilátky proti koronaviru, a také experimentálním japonským lékem favipiravir.

Koncem března se covid-19 v Thomayerově nemocnici rozšířil na oddělení následné péče. Nakazilo se víc než 20 seniorů a pozitivně testováno bylo i osm zdravotních sester a jedna lékařka.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud